Schodmi minulosti k výhľadom budúcnosti: Ako diplomová práca zachránila vodojem
Na prvý pohľad nenápadná stavba a na druhý fascinujúci príklad premeny – vodojem v Bernolákove sa z chátrajúcej technickej pamiatky premenil na obľúbenú vyhliadkovú vežu. Jeho rekonštrukciu odštartovala diplomová práca.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Starý vodojem Várdomb bol vybudovaný na začiatku 20. storočia na zvyškoch zaniknutého hradu Čeklís. Jeho historizujúci architektonický výraz mal pripomínať stredovekú hradnú vežu, čo potvrdzuje aj jeho podobnosť s vodojemom v Komárne, dielom uhorského kráľovského inžiniera Zárka Elméra. Po desaťročiach nevyužívania stavba chátrala a strácala svoj pôvodný vzhľad.
K oživeniu tejto technickej pamiatky podstatne prispela diplomová práca Marcely Murínovej. „Vodojem bola vlastne len jedna časť mojej diplomovej práce. Išlo o riešenie celej lokality, ktorej súčasťou je vodárenská veža, postavená až po zániku hradu. Túto tému mi ponúkol vedúci mojej práce Ing. arch. Pavol Pauliny, PhD.,“ uviedla. Ku konečnému rozhodnutiu o výbere témy jej dopomohla aj snaha miestnych nadšencov (OZ Čeklís) o záchranu tejto lokality.
Dobová vernosť
Vďaka dôkladnej pamiatkovej obnove získal vodojem svoj pôvodný vzhľad. Rekonštrukčné práce prinavrátili stavbe eklektické architektonické prvky vrátane výraznej omietkovej bosáže, sokla, ríms, cimburia a vežičky.
Architekti sa zamerali na autentickú obnovu fasády podľa historickej fotografie, čo umožnilo dosť presne zrekonštruovať originálny vzhľad objektu. „Použili sme tradičné materiály aj technológie, aby sme docielili autenticitu diela. Pri nových prvkoch, ako je točité schodisko, sme využili atmosférickú oceľ, ktorá po počiatočnej oxidácii už ďalej nekoroduje,“ vysvetlil jeden z architektov projektu Pavol Pauliny z ateliéru Chronogram.
V interiéri zachovali pôvodnú oceľovú nitovanú nádrž na vodu, ktorá je jedným z hlavných historických prvkov stavby. V úzkom priestore medzi nádržou a stenou bolo umiestnené oceľové schodisko, ktoré návštevníkov vedie cez niekoľko úrovní až na vyhliadkovú terasu.
Tieto vydarené koncepčné riešenia zabezpečili vodojemu nomináciu na prestížne ocenenie CE ZA AR 2024. „Po vstupe do veže stúpate hore úzkym schodiskom, ktoré materiálovo nadväzuje na skorodovanú cisternu. Cisterna vás v istom momente pozve do svojich útrob. Keď po ňom pokračujete ďalej, na samom vrchole vás čaká parádny výhľad na okolie. V relatívne malom objekte sa nám podarilo sprostredkovať hneď niekoľko zážitkov,“ zhodnotila autorka práce.
Cesta časom
V samotnej nádrži sa nachádza malá expozícia venovaná histórii hradu Čeklís, vodojemu a vodárenskej technológii. Prezentácia dedičného významu tejto pamiatky bola jedným z kľúčových cieľov obnovy. „Nevyužívaný objekt chátra a opäť sa raz vráti do narušeného stavu spred obnovy. V prípade vodojemu išlo o konverziu z technickej stavby na vyhliadku s expozičnými priestormi vnútri,“ priblížil Pauliny.
Vyhliadková terasa je doslova zavŕšením tejto nevšednej cesty naprieč históriou a architektúrou. Po zdolaní posledných schodov návštevník narazí na zaťahovací oceľový poklop – nenápadný, no zároveň symbolický prvok, ktorý umocňuje pocit objavovania.
Akoby prekročil hranicu medzi minulosťou a súčasnosťou, aby sa ocitol na samotnom vrchole veže. Odtiaľ sa mu otvorí panoráma Bernolákova, Bratislavy a širokého okolia, ktorá je odmenou za každý krok vedúci k tomuto jedinečnému výhľadu. Kvalitu návrhu a realizácie ocenila aj porota súťaže o cenu Fénix – pamiatka roka, ktorá vodojemu udelila toto ocenenie.
Starý vodojem Várdomb v Bernolákove
Lokalita: Bernolákovo
Architektúra: Ing. arch. Pavol Pauliny, PhD., Ing. arch. Marcela Murínová, Ing. arch. Michal Vaňo, Ing. Lukáš Kramarčík, Ing. arch. Ondrej Jobus
Plocha pozemku: 26 m2
Podlažná plocha: 59,6 m2
Realizácia: 2022 – 2023