Sebestačná víkendová chata s ostrovným systémom

Architekti z ateliéru ellement architects navrhli v českej obci Liptál projekt jednoduchej drobnej stavby. Slúži na pravidelné „úniky“ domácich z mesta. Víkendová chata určená na krátkodobý pobyt má dnes všetko potrebné vrátane inteligentných a ekologických vymožeností, ako je ostrovný systém a fotovoltaické panely. V prírodnom prostredí pôsobí prirodzene, zastavanou plochou 30 štvorcových metrov a použitou technológiou ho nijako nezaťažuje.

Cesta, sad, salaš

K návrhu útulnej chatky viedla dlhá cesta. Pôvodne na tomto mieste stála usadlosť, ktorá vyhorela a jej existenciu roky zmazali. Dnešní majitelia pozemku chceli do tohto príjemného miesta vrátiť život. „Na začiatku bola obnova cesty a sadu, pokračovali sme návrhom ovčína, ktorý sa postupne zo salaša zjednodušil na chatku,“ charakterizujú úpravy pôvodných plánov architektky Hana Maršíková, Jitka Ressová.

Funkciu okeníc plnia posuvné systémy z dreva a ocele
Nad pivnicu na betónovú dosku architekti postavili jednoduchú drevenú kocku s priečkovou hrazdenou konštrukciou
Sedenie v interiéri chaty
Vykurovanie objektu je riešené kachľami na drevo
Strecha sa skláňa k jednému rohu stavby. Tento sklon nie je len estetickým prvkom vznikol ako výsledok hľadania čo najvhodnejšieho umiestnenia a orientácie pre fotovoltické panely
Základné členenie zahŕňa tri priestory samotný vstup obytnú dennú časť a nočnú časť ktorá je riešená vo výške ako mezonet
Na pohľad neveľká chatka ponúka plne funkčný interiér pre víkendujúcu rodinu.
Chatka je plne sebestačná

Drevená kocka na betónovej doske

Chatka stojí nad bývalou usadlosťou, čiastočne využíva svah na umiestnenie malej pivnice, v ktorej je technická miestnosť. Nad pivnicu na betónovú dosku architekti postavili jednoduchú drevenú kocku s priečkovou (hrazdenou) konštrukciou, s výplňou z minerálnej vaty a debnením stien.

Drevenú trámovú strechu chráni hydroizolačná fólia, izolácia proti vlhkosti zo zeme je z asfaltových pásov. Strecha sa skláňa k jednému rohu stavby. Tento sklon nie je len estetickým prvkom, vznikol ako výsledok hľadania čo najvhodnejšieho umiestnenia a orientácie pre fotovoltické panely. Drevo nájdete aj v interiéri, najmä v podobe podláh s nášľapom z latiek alebo oceľového plechu.

Nad pivnicu na betónovú dosku architekti postavili jednoduchú drevenú kocku s priečkovou hrazdenou konštrukciou

Zvonku jednoduchá kocka, zvnútra bohatý život

Na pohľad neveľká chatka ponúka plne funkčný interiér pre víkendujúcu rodinu. To sa podarilo architektom dosiahnuť vďaka členeniu priestoru na úrovne. Základné členenie zahŕňa tri priestory: samotný vstup, obytnú dennú časť a nočnú časť, ktorá je riešená vo výške – ako mezonet.

Zo zádveria sa dostanete do hlavného obytného priestoru po vyrovnávacom schodisku. Vpravo od vstupu nájdete hygienické zázemie a schody do nočnej časti. Vonkajšia terasa-most vytvorila priestor pre exteriérovú kuchyňu.

Vykurovanie objektu je riešené kachľami na drevo

Ako funguje ostrovný systém?

Chatka je plne sebestačná, iné riešenie vlastne ani nepripadalo do úvahy, energie sú totiž dostupné len vo veľmi vzdialenom okolí. Z technologického hľadiska chata funguje ako ostrovný systém. Čo to znamená?

„Ide o sústavu fotovoltických panelov na streche objektu, z ktorých sa energia ukladá do batérií. Tie chatu zásobujú elektrickou energiou a tiež zabezpečujú ohrev vody a zásobovanie vodou čerpadlom. V zime, keď je menej slnka, domáci môžu využiť agregát. Vykurovanie objektu je riešené kachľami na drevo,“ vysvetľuje architektka Hana Maršíková. Víkendová chata je vybavená vŕtanou studňou a žumpou.

Neprehliadnite – Skutočná výzva pre architektov: Dom, ktorý spája dva brehy

Sedenie v interiéri chaty

Zabezpečenie chaty

Za zmienku stojí tiež zabezpečenie chaty. Funkciu okeníc plnia posuvné systémy z dreva a ocele, podobne sa uzatvárajú dvere na terasu. Tento systém rieši aj ochranu víkendovej chaty pred zlodejmi alebo nežiaducimi vplyvmi prírody.

Funkciu okeníc plnia posuvné systémy z dreva a ocele

Chata na Sirákově v skratke
Architektonický ateliér: ellement architects, www.ellement.cz
Autori: Hana Maršíková, Jitka Ressová
Spolupráca: Martin Velecký
Lokalita: Liptál, usadlosť Povalčice
Zastavaná plocha: 30 m2
Obstavaný priestor: 162 m3
Hlavný dodávateľ: Lumber
Projekt: 2016
Realizácia: 2017
Sabína Zavarská
Foto: Dušan Tománek