Sen o dome v Rezidencii 16,7
Je naším Opus Magnum – odpovedali architekti Pavel Suchánek a Dušan Krepop na otázku významu tohto rodinného domu v ich tvorbe. Výsledok im dáva za pravdu. Originálne tvary, plochy odstupňované vo farebných významoch, logická prevádzka, konštruktivistické línie, dômyselné pohľady, logické komponovanie hmôt, citlivá práca s detailom a dizajnom vnútorného prostredia, harmonické stieranie hraníc medzi exteriérom a interiérom či nadštandardné súznenie architektúry s aplikovanými výtvarnými dielami – to je len niekoľko momentov, ktoré tento dom posúvajú medzi to najlepšie, čo sa v tejto oblasti za posledné obdobie na Slovensku vytvorilo.
Bosou nohou na vlastnú trávu
Pri tomto dome by sa dalo hovoriť o každom kubickom metri zastavaného priestoru. Ak si myslíte, že ste sa dotkli dokonalosti, Rezidencia 16,7 (vtipné označenie opisujúce výškový rozdiel medzi úrovňou ulice a hranicou lesoparku) vás vyvedie z omylu. Hoci dokonalosť sa vraj nedá dosiahnuť, jej dotyk na bratislavskej Kolibe je veľmi intenzívny. V našich podmienkach je ojedinelé, ak sa ráta ešte aj s takými detailmi, že schodisko bude na severnej časti „zahalené“ do sivej farby a na južnej bude mať svetlejšie farebné odtiene, nehovoriac už o súhre high-tech inštalácie a technologických výdobytkov s prírodnými materiálmi, atypickom výťahu či nasvietení každej významovo dôležitej časti domu.
Výsledkom je pocit, ktorý poeticky vyslovili aj samotní autori: „Z každej izby otvoriť stenu a vyjsť bosou nohou na vlastnú trávu. Pozdraviť vtáky a stromy. Pozrieť sa do diaľky, zaostriť na nekonečno a nadýchnuť krásu bytia.“ Samozrejme, aj tento pocit bol slovami autorov a investora „vybojovaný v nekonečných a často aj ostrejších diskusiách“, ale ako hovorí klasik, ťažko je žiť ľahko. Vysoká úroveň cieľov určila patričnú náročnosť kritérií.
Pôdorysy 1. podzemného a 1., 2., 3., a 4. nadzemného podlažia
Zaostrené na výraz
Rez
Základnou kostrou dispozície je sústava jednoramenných schodísk s komunikačnými halami, ktoré postupne stúpajú po severovýchodnej stene domu. Priehľady cez schodiská nahor i nadol vzbudzujú zvedavosť, otvárajú perspektívne výhľady do krajiny a dávajú tušiť dimenziu prostredia. Rozdielny dizajn jednotlivých schodiskových ramien, dynamika umelého osvetlenia s príznačnými konštruktivistickými líniami našepkávajú funkciu jednotlivých priestorov, celkovú kvalitu a atmosféru príjemného luxusu. K hlavnej komunikačnej osi schodísk sa smerom na juhozápad pripájajú obytné priestory domu – tie sú orientované na juh a juhozápad. Veľké otváracie plochy zasklených stien prepájajú jednotlivé priestory s rekreačnou záhradou.
„Priestory rezidencie sme sa snažili navrstviť na seba v logickom systéme po jednotlivých podlažiach,“ hovoria architekti Dušan Krepop a Pavel Suchánek. „Mali by splniť očakávania naše a, samozrejme, investora po veľkorysých priestoroch, ktoré vytvoria atraktívnu reprezentáciu a bohatý spoločenský život. Tie sú doplnené súkromnými priestormi s veľkou mierou intimity určené pre jednotlivých členov rodiny, ľahké a jednoduché komunikácie, spätosť s exteriérom, organizované výhľady z jednotlivých priestorov, eliminácia negatívnych reálií so zdôraznením hodnotných prírodných prvkov.“
Príroda a výtvarný rozmer
Aj pri týchto výtvarných dielach do architektúry cítiť vzájomnú prepojenosť, vedomie budovania organickej syntézy, ale i svojbytnej výpovednej hodnoty. Ilavského Hra o jablko s dĺžkou niekoľkých metrov je filozofický rébus, pôvabná vizuálna hra a zároveň hra o vzťahoch a o všetkom a všetkých okolo nás. Kondáčove plastiky sú zase kresbou v priestore, kde čiara vytvára líniu ubiehajúceho času, a zároveň svojím prirodzeným povrchom prinášajú sen o definícii niečoho krásneho.
Ale o tom je vlastne celá Rezidencia 16,7, ktorá svoje ambície napĺňa aj vo fungujúcej prevádzke ako pôsobivého stroja na bývanie. Sen o dome je však v tomto prípade zreálnením našich túžob.
Názov stavby: Rezidencia 16,7
Miesto stavby: Brusnicová ulica, Bratislava
Investor: súkromná osoba
Autori: Ing. arch. Dušan Krepop, Ing. arch. Pavel Suchánek
Spolupráca: Ing. arch. Ladislav Staňo, Ing. arch. Lýdia Adamcová
Výtvarné diela: Svetozár Ilavský, Ján Kondáč, Viktor Oravec
Obstavaný priestor: 3 250 m3
Celková úžitková plocha: 710 m2
Zastavaná plocha: 401 m2
Plocha zazelenaných striech: 205 m2
Plocha stavebného pozemku: 1 122 m2
Počet parkovacích miest: dve v garáži, tri-štyri v zakrytom priestore
Základné kapacity: byt na troch podlažiach, interiérový bazén a fitness, hosťovský apartmán, technická vybavenosť a servisné priestory, obytná – okrasná záhrada
Ľudo Petránsky
Foto: Ctibor Bachratý, Michal Suchánek