6131c8df5c1510b0438b4570
Galéria(22)

Sen o veľkolepej rekonštrukcii pokročil: Športové centrum polície má posledné povolenie na dosah

Partneri sekcie:

Celomestsky dôležitý projekt, ktorý zmení zanedbaný areál na infraštruktúru hodnú slovenskej metropoly. To je rekonštrukcia Športového centra polície v Dúbravke, z ktorej bude ťažiť celá Bratislava. Veľkolepý projekt multišportového komplexu vzišiel z pera ateliéru MUUR v roku 2019 a od tohto obdobia úspešne napreduje, čo dokazuje aj dnes. Posledné povolenie je už len otázkou času.

Areál Športového centra polície v Dúbravke je už dávno za svojím zenitom. Nachádza sa na Ulici Mikuláša Schneidera-Trnavského v blízkosti električkovej trate a postavili ho v 80. rokoch podľa návrhov architekta Vladimíra Bahnu a inžinierky Mitskeovej. Po roku 1989 už športový komplex nerozšírili o ďalšiu infraštruktúru, takže jeho hlavným účelom zostalo organizovanie futbalových zápasov na tamojšom štadióne.

Chátraniu perspektívneho športového stánku však bude čoskoro koniec. Športové centrum polície v Dúbravke dostane solídnu injekciu v podobe rekonštrukcie, čím vznikne komplex slúžiaci až 10 rôznym športom. Tomuto cieľu predchádzalo vyhlásenie medzinárodnej architektonickej súťaže v lete roku 2019, ktorú pripravilo centrum polície, resp. Ministerstvo vnútra SR, pod ktoré spadá, v spolupráci so Slovenskou komorou architektov a tvorcom pôvodného štadióna Vladimírom Bahnom.

Snímka obrazovky 2024 08 05 o 17.14.55
Aktuálny stav časti areálu Športového centra polície | Zdroj: Google Street View

Verejnosť spoznala víťaza na jeseň roku 2019. Predstavy vyhlasovateľa súťaže splnil najlepšie architektonický ateliér MUUR, ktorý zvíťazil spomedzi 18 účastníkov. Porota súťaže, zložená z renomovaných architektov zo Slovenska a Česka vrátane autora stavby Vladimíra Bahnu, vyzdvihla niekoľko pozitívnych prvkov projektu. Podľa nej boli veľkými plusmi rešpektovanie pôvodnej stavby, ekonomickosť návrhu či nenáročnosť na výstavbu a možnosť etapizácie.

Odovzdanie dokončenej architektonickej štúdie prebehlo v decembri 2019, pričom na jar 2020 sa podpisovala zmluva s projektantmi. Centrum polície napokon rozdelilo súťaž na zhotoviteľa projektovej dokumentácie a samotného zhotoviteľa stavby, čím sa znížili predpokladané finančné náklady. Rekonštrukciu napokon zastreší spoločnosť Dopravoprojekt, ktorá v súťaži predložila nižšiu cenovú ponuku ako jej protikandidát.

V ďalšom období nasledovalo dolaďovanie projektu a v roku 2021 sa rekonštrukcia konečne objavila aj v povoľovacom procese. Športové centrum polície predložilo zámer na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA), ktorým projekt právoplatne prešiel 7. septembra 2021. O rok neskôr, takmer na deň presne, požiadal investor o vydanie územného rozhodnutia, ktoré vo februári 2023 aj získal.

Išlo o dôležitý míľnik v celom projekte, čím sa potvrdilo, že ambiciózny zámer nie je v útlme. Športové centrum polície to dokazuje aj dnes. O vydanie stavebného povolenia požiadalo 12. 7. tohto roka, pričom stavebnému úradu bolo doručené 18. 7. 2024. Ako vyplýva z úradnej tabule, Ministerstvo vnútra SR na základe doručenej žiadosti oznámilo začatie stavebného konania, čím sa projekt približuje k zisku toho najdôležitejšieho – stavebného povolenia.

6131c9835c1510f4598b4567
Športové centrum polície | Zdroj: MUUR

Rekonštrukciou vznikne rozsiahly športový komplex, ktorý bude nadväzovať na existujúci futbalový štadión, čo znamená, že vybudovaný bude v priestoroch pôvodného športového areálu. Športové centrum polície podotýka, že komplex má potenciál stať sa centrom vrcholového a výkonnostného športu pre Bratislavu a okolie a slúžil by aj policajným výcvikovým zložkám či športovým klubom na výchovu mládeže.

Návrh architektov z kancelárie MUUR ponúka symbiózu zachovania existujúcej výraznej konštrukcie tribúny s novými halovými objektmi viacerých odlišných športovísk. Ako píšu na svojom webe, komplex zahŕňa hneď niekoľko objektov – športovú halu, športovú strelnicu na 50 a 10 metrov, atletický tunel s celkovou dĺžkou 120 metrov, silovú telocvičňu, tzv. úpolovú telocvičňu a administratívne zázemie centra.

V exteriéri sa nachádza zápasové a tréningové futbalové ihrisko aj kompletný atletický ovál. „Nové Športové centrum polície dopĺňa výraznú konštrukciu existujúcej tribúny futbalového ihriska. Napriek značnému rozšíreniu športovísk ostáva drevo-oceľová konštrukcia tribúny dominantným architektonickým prvkom,” hovoria o projekte architekti.

10 SCP
Atletický tunel v Športovom centre polície | Zdroj: MUUR

Ako ďalej pokračujú, návrh dopĺňa tribúnu o nový architektonický prvok – športovú halu s rovnakou výškou ako existujúca tribúna. Objem športovej haly dostáva areál bližšie k Ulici M. Schneidera-Trnavského a snaží sa nové športové centrum viac akcentovať. „Tieto dva objemovo výraznejšie architektonické prvky sú doplnené nízkymi horizontálnymi objektmi, tvoriacimi „základňu“ celého areálu,” uvádza MUUR.

Podľa bratislavskej kancelárie sa tak celý areál skladá z neutrálnejších horizontálnych hmôt doplnených 17 existujúcimi vertikálnymi tiahlami tribúny a 36 tieniacimi zvislými lamelami na severnej fasáde športovej haly.

„Popri mierkovo veľkých hmotách je subtílnejšie zastrešenie vstupov do jednotlivých častí doplnené grafickým označením. Existujúce futbalové ihrisko je zachované, avšak divácke kapacity sú výrazne zredukované na takmer 800 miest. Konštrukcia tribúny ako najvýraznejší architektonický prvok je zachovaná a doplnená priestormi administratívy, ubytovania a hospodárskeho zázemia,” znejú detaily projektu.

Špecifickým objektom celého komplexu má byť športová strelnica. Dve strelecké haly budú slúžiť na streľbu na 10, 50, resp. 25 metrov. V širšom regionálnom kontexte pôjde o originálny objekt slúžiaci na tréning, ako aj súťaže v širokom spektre streleckých disciplín. „Halový objekt je zvonku jednoducho poňatý a integrovaný do nízkej obstavby ihriska. V interiéri je však výrazne presvetlený horným osvetlením, vytvárajúcim čo najcivilnejší dojem v takom špecifickom prostredí, akým je strelnica,” opisuje architektonický ateliér MUUR.

6131c9ff5c1510b3438b456c
Úpolová telocvičňa v Športovom centre polície | Zdroj: MUUR

Z dokumentácie povoľovacích procesov sú zrejmé aj ďalšie detaily. Súčasťou projektu sú sadové úpravy – výsadba stromovej a kríkovej zelene, ako aj zachovanie súčasných stromov. Zeleň sa bude nachádzať aj v blízkosti prístupovej cesty k športovému areálu, na ostrovčekoch parkovísk a vo vnútorných priestoroch športového centra. Prítomné budú aj extenzívne zelené strechy.

V projekte sa počíta so 148 parkovacími stojiskami na väčšom parkovisku, z čoho bude 12 určených pre zdravotne znevýhodnených. Menšie parkovisko pri strelnici bude disponovať 60 parkovacími miestami a 6 bude vyhradených pre zdravotne znevýhodnené osoby. V areáli bude umiestnených aj 30 stojanov na bicykle s možnosťou odloženia až 60 bicyklov.

Podľa pôvodných informácií mala výška investície dosahovať 15 miliónov eur a so začiatkom stavebných prác chcelo Športové centrum polície začať v roku 2024 až 2025. Vzhľadom na rýchlosť stavebného konania, ktoré sa začalo len necelé dva týždne od doručenia žiadosti, možno očakávať, že projekt získa stavebné povolenie ešte tento rok.

6131c99a5c1510fd598b4567
Návrh interiéru športovej haly v projekte Športového centra polície | Zdroj: MUUR

Či však stihne investor začať s búracími prácami, teda prvými etapami rekonštrukcie, ešte v tomto roku, nie je jasné, ale je to skôr nepravdepodobné. Omnoho reálnejší je začiatok obnovy v budúcom roku, teda viac ako 5 rokov od oznámenia výsledkov architektonickej súťaže. Jej trvanie investor neozrejmil, do konca tohto desaťročia by sme sa však mali dočkať obnoveného Športového centra polície.

Rekonštrukcia tohto významu je obrovským prínosom nielen pre Dúbravku, ale aj Bratislavu. Hlavné mesto trpí akútnym nedostatkom športovej infraštruktúry vo viacerých športoch. Ide tak o celomestsky dôležitý projekt, z ktorého budú ťažiť viaceré subjekty – od verejnosti, polície, vrcholových i profesionálnych športovcov až po samotnú metropolu.

6131c9e75c1510b3438b4568
Vstup do Športového centra polície | Zdroj: MUUR

Južný okraj Dúbravky rovnako získa kompletnejšiu športovú vybavenosť, keďže sa v blízkosti nachádza zimný štadión, plaváreň EKOIUVENTA, kúpalisko Rosnička aj športový areál Harmincova, ktorý chce Dúbravka čoskoro obnoviť. V oblasti je konečne plnohodnotnejšia dopravná infraštruktúra po rozšírení Harmincovej ulice, ktorú dokončilo hlavné mesto v septembri minulého roka.

Všetky tieto aspekty sú pre rozvoj športu nevyhnutné. Vidieť to aj na príklade letných olympijských hier v Paríži. Z posledných troch olympiád sme si odnášali po štyri cenné kovy, dnes má slovenská výprava zatiaľ jednu bronzovú medailu. Dôvody, prečo to tak je, sú minimálne na ďalší článok.

Medzi tieto príčiny však patrí aj absencia ideálnych podmienok na rozvoj, keďže sa v tomto aspekte nedoťahujeme ani na susedné Česko. Ak nám nemá ujsť vlak, ktorý už teraz mešká, dôležité bude v podobných projektoch horúčkovito pokračovať.

6131c9835c1510f4598b4567
6131c9f15c1510065a8b4567
6131ca0c5c1510f7598b4568
6131c75b5c1510ff598b4567
6131c9e45c1510f5598b456c
6131c9a55c1510fb598b4567
6131c9e75c1510b3438b4568
6131ca035c15100c5a8b4567

Revitalizácia a dostavba areálu Športového centra polície, Bratislava-Dúbravka

Investor: Ministerstvo vnútra SR
Zhotoviteľ architektonickej štúdie/architekt: ateliér MUUR
Zhotoviteľ stavby: Dopravoprojekt
Investícia: 15 miliónov eur bez DPH (2019)
Stav: v príprave