Shanghai Tower: Druhý najvyšší mrakodrap na svete
Panoráma šanghajskej štvrte Pudong má ďalšiu nadoblačnú stavbu. K dvojici Jin Mao Tower (420 m) a Shanghai World Financial Center (494 m) pribudne v lete tohto roku mrakodrap Shanghai Tower, ktorý bude s výškou 632 metrov druhým najvyšším mrakodrapom na svete. Vyššou stavbou je momentálne iba Burj Khalifa s 828 metrami.
Shanghai Tower má 128 poschodí s celkovou podlažnou plochou 380-tisíc m2 a jeho výstavba stála 2,4 miliardy amerických dolárov (2,16 miliardy eur). Autorom projektu je kancelária Gensler Architects, ktorá so 43 kanceláriami v šestnástich krajinách a obratom takmer 900 mil. amerických dolárov (vyše 800 mil. eur) patrí k trom najväčším architektonickým kanceláriám na svete.
Projektanti jej dali dizajn so zakrúteným tvarom, ktorý má na vonkajšom plášti uhol 120°, čím znižuje nápor vetra. Nárazy tajfúnov stabilizujú aj mohutné tlmiče, pričom najťažší z nich má 1 200 ton. Funkčnou náplňou veže sú najmä kancelárske priestory, ale nechýba ani päťhviezdičkový hotel Jin Jiang International (od 84. po 110. poschodie), retail, priestory na obchodné mítingy a vyhliadkové zóny.
Oproti Burj Khalife je Shanghai Tower mrakodrapom ďalšej generácie, a to nielen dizajnom, ale najmä použitím efektívnych a trvalo udržateľných materiálov. Úspornejší je aj v spotrebe energie, pričom jej ušetrí takmer o štvrtinu viac ako dubajský mrakodrap. Autori uplatnili pri stavbe Shanghai Tower koncept vertikálneho urbanizmu rozdeleného do zón. Je poskladaný z deviatich valcov dlhých dvanásť až pätnásť poschodí, pričom divácky najatraktívnejšou časťou budú átriá a sky lobby, kde budú vysadené vysoké stromy, ako aj rozmanitá flóra z celej Číny.
Primát najvyššej budovy v Číne nebude vlastniť Shanghai Tower dlho. Už budúci rok by mali dokončiť mrakodrap Ping An Finance Centre v Šenzene, ktorý bude mať 660 metrov. Autorom je iná mamutia architektonická kancelária Kohn Pedersen Fox, ktorá má vo svojom portfóliu aj Shanghai World Financial Center.
Text: Ľudovít Petránsky
Foto: ©Gensler, Pjt56 – Wikimedia Commons, Andrew and Annemarie