Slávna lekáreň je späť. Mesto po 30 rokoch otvára legendárnu Lekáreň u Salvatora

Historická budova Salvatora na Panskej je pre obyvateľov Bratislavy symbolom. Uličky hlavného mesta zdobí už od roku 1904, keď bola otvorená aj ikonická lekáreň, ktorá fungovala takmer celé jedno storočie. A dnes sa vracia. Po minuloročnom zrekonštruovaní priestorov lekárne sa už o pár dní otvorí aj pre verejnosť.

Stratená ikona mesta je späť

Prežila monarchiu, Československú republiku, Slovenský štát, ale aj socializmus. Legendárna budova Lekárne u Salvatora zdobí bratislavské ulice už 120 rokov, pričom  samotná lekáreň tu fungovala takmer storočie – od roku 1904 do roku 1995. Jej súčasťou bol aj ikonický mobiliár, ktorý bol vyrobený ešte skôr, ako vznikla samotná budova – v 18. storočí, pričom niektoré časti sa datujú aj do 17. storočia.

Aktuálne vedenie bratislavského magistrátu sa rozhodlo vrátiť do budovy to, čo bolo pre ňu desaťročia typické. Lekáreň. Priestory boli totiž prázdne, budova chradla, za zatvorenými dverami sa len vrstvil prach a obľúbený symbol Bratislavy sa pomaly strácal.

Magistrát však získal do vlastníctva celú budovu a od súkromného zberateľa odkúpil aj ikonický mobiliár. Po rozsiahlej rekonštrukcii bol stratený unikát vrátený svojim obyvateľom v októbri minulého roku, o čom sme informovali v tomto článku.

IL6A7406
Interiér zrekonštruovanej Lekárne u Salvatora | Zdroj: Miro Pochyba

Celkovo sa uskutočnila komplexná rekonštrukcia vrátane výmeny infraštruktúry, ktorá preniesla priestor do 21. storočia. Nad zadným traktom lekárne bol vložený medzistrop, čím vznikla denná miestnosť a kancelária. Oficína bola od kancelárie oddelená priečkou, laboratórium zase oddeľuje od prednej časti nová presklená stena. Okrem dispozičných zmien sa uskutočnili aj reštaurátorské a remeselné práce, ktoré súviseli najmä s obnovou drevenej kazetovej výplne výkladov. 

Punc originality vrátili priestoru aj ďalšie rekonštrukčné práce, ale najmä historický mobiliár. Jeho súčasťou je aj kamenné zabudované umývadielko s mušľovitou misou – lavabo, ale aj dva samostatné pulty, z ktorých predný centrálny mramorový pult je uložený na kamenných plastikách sediacich levov. Ten je známy aj z dobových fotografií. Zachovaná pritom bola aj historická pokladňa, váhy, lampy, ale aj masívna kovová nátoba na tlčenie z červeného mramoru. 

Po 30 rokoch znova pre ľudí

Obnovené priestory lekárne boli následne odovzdané Slovenskej lekárnickej komore, ktorá tu pripravovala výnimočnú lekáreň otvorenú pre širokú verejnosť. Primátor Bratislavy, Matúš Vallo, minulý rok uviedol, že lekáreň by mala byť sprístupnená do konca roka 2023. Pripustil však, že povolenia budú istý čas trvať, mesto preto organizovalo komentované prehliadky.

Na slová Matúša Valla prišlo až dnes. Lekáreň u Salvatora je ukážkou toho, že chyby minulosti tu nemusia byť navždy. Vieme ich napraviť. Vrátiť život ikonickej stavbe, kusu našej histórie a lekárni, s ktorou sa za storočia zžili tisíce Bratislavčaniek a Bratislavčanov,” začal svoje rozprávanie primátor Bratislavy.

1Z2A4581
Zrekonštruovaná Lekáreň u Salvatora – zrekonštruovaný mobiliár so vzácnym umývadielkom s mušľovitou misou | Zdroj: Miro Pochyba

„Záleží mi na tom, aby ikonické stavby, ktoré tvoria identitu Bratislavy, boli chránené, zmysluplne využívané a mohli tak ďalšie desaťročia slúžiť nielen nám, ale aj budúcim generáciám. Som rád, že tu sa to podarilo a chcem pri tejto príležitosti zaželať novej lekárni, aby tu fungovala minimálne tak dlho, ako jej predchodkyňa,“ hovorí Matúš Vallo, čím náraža na takmer storočné fungovanie lekárne od roku 1904 do roku 1995.

Lekáreň u Salvatora bude otvorená po takmer 30 rokoch už od pondelka 1. júla, 7 dní v týždni v čase od 10:00 do 18:00. Slovenská lekárska komora ponúkne plnohodnotnú lekárenskú starostlivosť, vrátane menej rozšírených služieb ako individuálna príprava liekov, meranie zdravotných parametrov či konzultácie rizika liekových interakcií. Súčasťou však bude aj odborný historický výklad zameraný na históriu lekárne u Salvatora a slovenského lekárnictva.

Mesto pri otvorení legendárnej lekárne však nekončí. Naplánovaná je aj rekonštrukcia celej budovy. „Sme v štádiu prípravy projektovej dokumentácie a následne získania stavebného povolenia. Následne budeme hľadať fondy, granty alebo akékoľvek iné peniaze, ktoré budeme môcť ako mesto získať. Budeme pripravení s kvalitným projektom. Dnes máme za sebou prvú fázu, otvorenie lekárne, máme zastabilizovaný suterén budovy, ktorý síce nie je dokončený, ale je zabezpečený proti vlhkosti,” povedal detaily pre redakciu ASB Matúš Vallo.

1Z2A4565
Zrekonštruovaná Lekáreň u Salvatora – historická váha | Zdroj: Miro Pochyba

„V budove sa budú robiť údržbové práce, ktoré zabezpečia aby všetko fungovalo. Koniec koncov, je tu funkčná lekáreň a nad ňou bývajú ľudia. V budove sa totiž nachádzajú mestské nájomné byty, niektoré obsadené a niektoré neobsadené. Aký bude ich zámer po obnove budovy bude záležať na rámci rekonštrukcie, byty sú však pre nás dôležité,” uzatvoril primátor hlavného mesta. 

K otvoreniu lekárne sa vyjadril aj prezident Slovenskej lekárnickej komory, Ondrej Sukeľ: „Každá profesia má nejaký nenapodobniteľný symbol – či už je ním človek, miesto, dielo alebo myšlienka. Symbolom tradície slovenského lekárnictva je, nepochybne, Lekáreň u Salvatora so všetkým, čo tento názov znamená – okolnosti jej vzniku, zachovaný mobiliár, umelecká symbolika, budova a dejinné okamihy, ktoré týmto priestorom prešli.”

„Som šťastný, že vďaka iniciatíve magistrátu Hlavného mesta oddnes môžeme tých takmer tridsať rokov jej zatvorenia považovať už iba za jednu z epizód. Verím, že sme na začiatku veľkého diela, ktoré už nebude iba symbolom, ale reálnym, pevným bodom, ku ktorému sa budú hrdo hlásiť všetci farmaceuti a farmaceutky a hlavne pacientska a turistická verejnosť. Sme pripravení poskytnúť to najlepšie, čo v nás je,“ doplnil Ondrej Sukeľ. Ten rovnako dodal, že v blízkej budúcnosti sú naplánované pod hlavičkou Lekárne u Salvatora aj vzdelávacie a osvetové podujatia na rôzne farmaceutické témy.

IL6A7441
IL6A7438
IL6A7399
IL6A7420
1Z2A4581
IL6A7426
IL6A7423
1Z2A4565