Slávnostná iluminácia Bratislavského hradu
Bratislavský hrad predstavuje nepochybne najvýraznejší symbol Bratislavy, ktorý vďaka slávnostnej iluminácii dostal úplne nový rozmer s mimoriadnou pôsobivosťou. Každý večer tak môže svojou príťažlivosťou fascinovať všetkých návštevníkov hlavného mesta aj jeho obyvateľov.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Ideou osvetlenia Bratislavského hradu sa už dlhší čas zaoberal medzinárodný tím Philips
Lighting (v zložení Peter Mišík, Rastislav Popik, Miroslav Krahulec, Juraj Zaťko a Ernö Lang), ktorého cieľom bolo naplniť víziu architektov z architektonickej kancelárie Bouda a Masár, t. j. vrátiť vzhľad paláca a areálu do zlatých čias spred veľkého požiaru v roku 1811. Ďalším zámerom bolo vytvoriť aj v noci nad Bratislavou dominantu, ktorá by bola dobre viditeľná aj z väčšej vzdialenosti, a tým prilákať návštevníkov a vrátiť život na Hradný vrch. V nadväznosti na koncepciu osvetlenia bol vypracovaný svetelno-technický návrh osvetlenia, ktorému predchádzali niekoľkonásobné svetelné skúšky a obhliadky Hradného vrchu. Technický návrh osvetľovacej sústavy sa vytváral niekoľko mesiacov a jeho základom bola koncepcia iluminácie mesta Bratislavy, ktorú v minulosti vypracoval profesor Alfonz Smola a jeho tím, a ktorá odporúča kvalitatívne a kvantitatívne parametre osvetlenia.
Realizácia
Na slávnostnú ilumináciu hradného paláca a hradieb sa použilo viac ako 800 svietidiel Philips, ktoré sa skombinovali z 30 typov svietidiel a kombinácií ich optík a príslušenstva. Priestor sa našiel na využitie všetkých druhov optík – úzkych, stredných, širokých, veľmi širokých, vertikálnych, horizontálnych, symetrických aj asymetrických.
Na iluminácii hradieb sa podieľa celý modelový rad svetlometov Philips Decoflood DWP603, MVF606, MVF607, MVF616, MVF619, doplnený o zemné svietidlá modelového radu DecoSceene DBP521 a DBP523. Na zvýraznenie detailov sa použili zapustené LED svietidlá. Svetelnými zdrojmi sú halogenidové výbojky s keramickým horákom Philips Master CDM s výkonom od 35 do 250 W. Tento svetelný zdroj sa zvolil pre jeho silné stránky, medzi ktoré patrí dlhá životnosť, farebná stálosť svetla počas celej životnosti, variabilnosť teploty chromatickosti a vysoká účinnosť. Teplota chromatickosti svetelných zdrojov osvetľujúcich hradby je 3 000 K, čo zvýrazňuje ich krásu a mohutnosť a vyvoláva pocit fakľového osvetlenia.
Iluminácia hradieb sa rozdelila do dvoch častí: na ilumináciu prvej (vonkajšej) línie sa vybrali stĺpy a na ilumináciu druhej (vnútornej) línie sa použili svietidlá zapustené v zemi, pričom sa navrhlo odstupňovanie jasu týchto dvoch línií. Komfort návštevníkov hradného areálu zabezpečujú klapky (clony) nainštalované na svietidlách a mriežky proti oslneniu.
Iluminácia paláca sa z dvoch strán zrealizovala zo stĺpov a na zvyšných dvoch stranách sa svietidlá umiestnili na strechách priľahlých objektov. Ide o celoplošné rovnomerné nasvietenie, ktoré kladie dôraz aj na veže paláca. Požadovaný jas sa zabezpečuje svetlometmi Decoflood,
zemnými svietidlami DecoSceene a LED svietidlami typu Ledline2. Svetelným zdrojom sú opäť halogenidové výbojky s keramickým horákom Master CDM, tentoraz však s teplotou chromatickosti 4 200 K, čo umocňuje a vyzdvihuje dôležitosť hradného paláca. Strecha paláca je z každej strany dosvetlená lokálne – líniovými LED svietidlami LEDline rovnakej teploty chromatickosti ako samotný palác.
Komplexnosť a filozofia riešenia
Slávnostná iluminácia Bratislavského hradu sa vyznačuje komplexnosťou riešenia, ktorá spočíva – okrem svietidiel – aj v špeciálne navrhnutých a dodaných stĺpoch (najmä v náročnom teréne okolo vonkajších hradieb) a tiež v centrálnom riadiacom systéme, z ktorého idú signály k jednotlivým skupinám svietidiel cez optické káble.
Osvetlenie Hradného vrchu však nezohľadňuje len technické, ale aj ekologické a ekonomické (prevádzkové) parametre. Použili sa tu najlepšie možné techniky a riešenia súčasnosti a jednoznačne sa preferovala cesta tzv. zelenej energie. Za zmienku určite stojí napríklad iluminácia čelnej fasády paláca. Pôvodné osvetlenie zo začiatku 60. rokov minulého storočia pozostávalo z 25 neefektívnych halogénových svetlometov s celkovou spotrebou 37,5 kW. Na súčasnú ilumináciu čelnej fasády sa síce použilo tiež 25 moderných svetlometov, avšak s celkovou spotrebou 6,25 kW. Netreba zabudnúť ani na použité LED svietidlá, ktoré sa vyznačujú dlhou životnosťou a malou spotrebou elektrickej energie. Celková spotreba iluminácie hradného paláca a hradieb je 140 kW.
Ing. Rastislav Popik
Foto: Philips
Autor pôsobí v Professional Lighting Solutions, Philips Slovakia, s. r. o.
Článok bol uverejnený v časopise TZB Haustechnik.