Námestie s bratislavskou kvalitou. Smolenice získajú atraktívny verejný priestor spájajúci kultúru aj každodenný život
Len hodinu od Bratislavy, pod juhovýchodným úpätím Malých Karpát, sa vyníma malebná obec Smolenice. Miesto len s vyše tritisíc obyvateľmi sa v budúcnosti môže dočkať atraktívneho verejného priestoru. Za jeho návrhom stojí ateliér krajinnej a záhradnej architektúry ZAAN architects, ktorý zmení priestor pri kultúrnom dome. A to vcelku kvalitne, podľa vzoru Bratislavy.
![]() |
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Smolenice
To sú symboly romantizmu – Smolenický zámok, jaskyňa Driny alebo náučný chodník Smolenický kras. Obec sa rozprestiera neďaleko Trnavy, len 60 kilometrov od hlavného mesta, a je dokonalou kombináciou histórie, prírodných krás a kultúrneho dedičstva. Čo však Smoleniciam chýba, je námestie – akýsi kvalitný verejný priestor spájajúci ľudí a komunity.
Ateliér krajinnej a záhradnej architektúry ZAAN architects, sídliaci vo Vinosadoch pri Modre, takýto priestor navrhol. Iniciátorom projektu je samotná obec, pričom kancelária na návrhu spolupracovala s architektkami Katarínou Smatanovou, Barborou Šimkovičovou a so sochárom a multimediálnym výtvarníkom Jaroslavom Kyšom. ZAAN je pritom skúsený architektonický ateliér.
Pracoval napríklad na verejnom priestore Základnej školy Plickova v Bratislave, ktorá bola nominovaná na ocenenie CE ZA AR. Zapojil sa aj do súťaže na rekonštrukciu kúpeľov Grössling a zrevitalizoval národnú kultúrnu pamiatku, park v Turčianskych Tepliciach. ZAAN si do portfólia môže pridať aj nové námestie v Smoleniciach, ktoré vznikne hneď vedľa kultúrneho domu.
Miesto, ktoré pozýva na návštevu
„Návrh exteriéru verejného priestoru v obci Smolenice vznikol s cieľom vytvoriť multifunkčné a esteticky atraktívne prostredie, ktoré bude nielen odrazom kultúrneho a historického dedičstva, ale aj miestom pre stretnutia a zážitky súčasnej komunity,” opisuje projekt kancelária.
„Návrh sa zameriava na vytvorenie priestoru, ktorý spája prírodu, kultúru a každodenný život, čím poskytne nové možnosti pre rozvoj kultúrnych a spoločenských podujatí, ako aj pre oddych a relaxáciu v príjemnom prostredí,” znejú ciele pripravovaného zámeru.
Podľa ateliéru je verejný priestor rozdelený na sedem funkčných zón – nástupná, posedová, kultúrna, komunitná, trávnatá a relaxačná, trhová a obchodná, prístupová a parkovacia zóna. Nový verejný priestor má zaujať nielen svojím funkčným usporiadaním, ale aj citlivým prístupom k zachovaniu histórie a identity obce.
„Využitie a rekonštrukcia existujúcich dlažieb a pevných materiálov umožní, aby sa priestor prepojil s minulosťou a zároveň sa plynulo začlenil do súčasného kontextu. Týmto spôsobom sa zachová autentický charakter lokality, ktorý bude zreteľný v každom kroku návštevníka,” píše v stanovisku pre našu redakciu ZAAN.
Priestor bude zároveň doplnený o osvetlenie, ktoré bude nielen funkčné, ale aj náladové. Počas večerných hodín vytvorí náladovú atmosféru, pozývajúc ľudí na pokojné prechádzky, relaxáciu. Osvetlenie sa stane nenápadným, ale dôležitým prvkom, ktorý má zvýrazniť krásu priestoru v noci a zároveň podporí pocit bezpečia a pohody.
Mobiliár bude vizuálne ladný, funkčný, praktický a jeho dizajn harmonicky zapadne do celkového konceptu. „Priestor teda neponúkne len praktické využitie, ale vytvorí harmonický a estetický celok, kde sa história prelína s moderným dizajnom a kde každý prvok – od dlažby, zelene až po osvetlenie – podporí prirodzený rytmus a atmosféru priestoru. Je to miesto, ktoré pozýva na návštevu a oddych a má sa stať neoddeliteľnou súčasťou každodenného života obyvateľov Smoleníc,” dodáva ateliér.
Fontána ako perla námestia
Celkovo pôjde o spojenie výrazného umeleckého konceptu s užívateľskými kvalitami: „Obe zložky chceme previazať do jednotného celku, ktorý sa prejaví v štruktúre, materialite a forme fontány – sochy. Fontána by mala hrať iniciačnú rolu, ktorá by návštevníkov/čky naladila na pobyt v jaskyni Driny, Smolenickom zámku a krásnom prírodnom prostredí v okolí Smoleníc.”
Ako ďalej špecifikuje kancelária, za návrhom fontány stojí sochár a multimediálny výtvarník Jaroslav Kyša a venovaná je pamiatke Štefana Baniča – objaviteľa známej jaskyne Driny. Fontána bude mať v lete ochladzovaciu funkciu s možnosťou priameho vstupu a v zimnom režime bude fungovať ako plastika – pamätník.
Štefan Banič, ako spoluobjaviteľ týchto priestorov, priniesol so svojou prítomnosťou do jaskyne svetlo, čím navždy zmenil jej existujúci stav. „Vo fontáne chceme využívať svetlo a tieň ako metaforu ľudskej prítomnosti. Z toho dôvodu chceme, aby celá fontána splývala s okolitým prostredím a bola zarovno s terénom riešeného územia,” vysvetľuje krajinný ateliér ZAAN.
Prostredie fontány by pozostávalo zo stĺpa a z negatívnych dutín, ktoré by boli vytvorené odlievaním veľkých a menších kameňov, takže by po ich vybratí zostala dutina, do ktorej by pod tlakom striekala voda a vytvárala rôzne obrazce. Voda bude mať špecifický režim striekania.
„V prvej fáze bude vychádzať v tvaroch definovaných líniami, ktoré sa pri dopade na zem rozšplechnú. Tento efekt bude symbolizovať pohyb a dynamiku vody. Každá negatívna dutina by mala iný tvar a voda by striekala v určitých časových intervaloch do každej z nich v inom uhle, čím by mal každý ,výšplech‘ iný, zaujímavý tvar.”
Fontána má pritom odkazovať aj na významného smolenického rodáka Štefana Baniča, vynálezcu padáka. Konkrétne ide o stĺp fontány, symbolizujúci rebrík do neba ako odkaz na Baničov konštrukt. „Pár kusov kameňov by zostalo vo fontáne kvôli samotnej výtvarnej kompozícii, ale aj umocneniu zobrazenia efektu sily vody a jej formovania krajiny okolia Smoleníc. Jedna z dutín by v jej povrchovej štruktúre niesla odkaz na Baničov padák,” píše ZAAN.
Námestie s kvalitou veľkomesta
Smolenice môžu dostať priestor, ktorý nepochybne disponuje kvalitou hlavného mesta. Dôvodom je niekoľko prvkov, ktoré môžeme nájsť aj v projektoch metropoly. Nové námestie v Smoleniciach bude obsahovať zelené ostrovy, ktoré priestor fyzicky aj vizuálne oddelia od miesta plného ľudí.
Takýto princíp bol nedávno zrealizovaný pri rekonštrukcii námestia nákupného centra Vivo! v bratislavskom Novom Meste, ktoré sa nachádza pri frekventovanej križovatke. Priestor sa stal bezpečnejší, funkčnejší, ale aj atraktívnejší a navštevujú ho rodiny s deťmi, keďže za zelenými ostrovmi bolo vybudované detské ihrisko.
Obec získa v rámci nového priestoru aj mobiliár a lavičky, ktoré budú plynule prechádzať do kamenných oporných múrov. Schody tak poslúžia ako otvorený priestor pre kultúrne podujatia alebo spoločenské stretnutia, čím sa vytvorí akýsi miniamfiteáter.
Podobný princíp bol využitý v projekte Sky Park od svetoznámej Zahy Hadid, keď vo verejnom priestore vznikli schody zasadené do zelene a slúžiace na otvorené kultúrne či spoločenské podujatia.
Spojenie s Bratislavou pripomína aj trhová zóna nového námestia. Nachádzať sa tu budú stánky pripomínajúce atmosféru sobotňajších trhov v Starej tržnici. Vizualizácia zobrazuje aj podobnú atmosféru, aká je pred budovou Starej tržnice v Bratislave – to je dnes pre obyvateľov metropoly stretávacím, ale aj kultúrnym bodom centra.
Umiestnený je tu mobiliár, v strede sa nachádza fontána a prostredie skrášľujú svetelné reťaze umiestnené v korunách stromov. Sedenie je pritom umiestnené tiež okolo kmeňov jednotlivých stromov. A tieto detaily zobrazujú aj vizualizácie ateliéru ZAAN v Smoleniciach.
Obec tak dostane živý a neustále sa meniaci priestor, aký je dnes známy napríklad pred Starou tržnicou. Začať s prácami by sa mohlo koncom roku 2025 alebo začiatkom roka 2026, pričom projekt sa bude realizovať na 2 až 3 etapy podľa dostupnosti financií.
Centrálny verejný priestor obce Smolenice
Investor: Smolenice
Architekti: ZAAN architects v spolupráci s Katarínou Smatanovou, Barbarou Šimkovičovou
Autor fontány: Jaroslav Kyša
Začiatok realizácie: 4.Q/2025 až 1.Q/2026
Stav: v príprave