SNG čoskoro spustí plnú prevádzku a ohlasuje veľké plány: Zrekonštruovať chce Esterházyho palác
Slovenská národná galéria je otvorená už viac ako rok. Za tento čas ale nefungovala v plnom režime, čo argumentovala náročným sťahovaním diel alebo nedostatkom času na zoznámenie sa s budovou či prípravu expozícií. Dnes už je SNG pripravená a čoskoro zaháji plnohodnotnú prevádzku. Tým sa to ale nekončí, národná galéria chce v rekonštrukcii pokračovať obnovou ďalšej svojej budovy – Esterházyho paláca.
Od hanby k ikone
Je to už presne 14 mesiacov, od kedy SNG otvorila svoje brány pre prvých návštevníkov po siahodlhej generálnej rekonštrukcii. Z hanby sa Slovenská národná galéria stala vyhľadávanou inštitúciou, čo sa ukázalo už v deň otvorenia – 11. decembra 2022. Ľudia stáli v radoch, aby sa dostali dovnútra, pričom galériu v tento deň navštívilo až 4 000 ľudí. Bratislava i Slovensko získalo galériu európskeho štandardu, a takú sme tu dosiaľ nemali.
Od marca roku 2023 spustila SNG prevádzku v testovacom režime, a to od štvrtka do nedele, s ostatnými dňami vyhradenými na prevádzkové a inštalačné záležitosti. Spustené boli prvé výstavy, ktorých však nebolo veľa. Galéria sa tak potýkala s kritikou časti verejnosti, ktorej vadilo, že je inštitúcia poloprázdna a nedisponuje dostatkom umenia. Tento fakt potvrdila v našom rozhovore z decembra minulého roka aj generálna riaditeľka Alexandra Kusá.
Za tento čas SNG potvrdila pozíciu kultúrnej špičky. Získala dve ocenenia v cene za architektúru CE ZA AR, konkrétne v kategórii fenomén architektúry a ako patrón architektúry, čo bolo ocenenie Slovenskej komory architektov. V slovenských oceneniach pokračovala ziskom Ceny Dušana Jurkoviča za rok 2023. Prvé zahraničné úspechy nasledovali nomináciou na Európsku cenu za architektúru EU Mies Award 2024, ale aj nedávnym prebojovaním sa do užšieho zoznamu 40 najlepších európskych stavieb.
Dnes SNG prezradila niekoľko zaujímavých čísel. Aj napriek testovaciemu režimu pár dní v týždni navštívilo v roku 2023 galériu 134 685 ľudí. V prípade expozícií a výstav išlo o 99 379 návštevníkov a kultúrno-spoločenské a vzdelávacie programy zase navštívilo 35 288 ľudí. Galéria si napokon pochvaľuje aj úsporný režim, ktorý trval vyše roka: „Testovacie obdobie výrazne prispelo k nastaveniu optimálnych podmienok pre inštalácie výstav a doladenie detailov v návštevnom servise.”
V plnej sile už onedlho
Dnes Slovenská národná galéria uviedla dlhoočakávanú správu. „Od 1. marca 2024 bude galéria otvorená od utorka do nedele, čo zodpovedá bežnej prevádzke galérií a múzeí na Slovensku aj v zahraničí. Súčasne bude upravený cenník vstupného, pričom plná vstupenka bude stáť 9 eur, pre mládež do 15 rokov bude vstupné zadarmo,” uvádza SNG.
Priestory galérie tak konečne nebudú poloprázdne. Na rok 2024 je totiž naplánovaných až 14 výstav. Ešte v mesiaci február bude v Premostení otvorená výstava Marka Blaža: Celý človek a v marci budú naraz otvorené až dve výstavy. Jedna sa bude sústrediť na príbeh konceptuálneho umenia na Slovensku. Druhá sa zameria na dlhé roky nevystavovaný (zabudnutý) súbor diel prevažne zo zbierky SNG, ktoré inštitúcia získala z legendárneho Medzinárodného bienále mladých výtvarníkov DANUVIUS 68.
Ešte pred letnými prázdninami dostane priestor výstava azda najznámejšieho slovenského keramika a sochára, Jozefa Sušienku. Za zmienku taktiež stojí septembrová výstava zameraná na celoživotné dielo architekta SNG Vladimíra Dedečka, ktorá sa bude nachádzať na dvoch poschodiach jeho Premostenia.
Nasledovať budú aj ďalšie výstavy, ktoré sa po prvýkrát budú nachádzať aj v obrovskom átriu. To bolo doteraz určené najmä na organizáciu rôznych podujatí a vernisáží, tentokrát tu však bude vystavené aj umenie.
Otvorí sa knižnica, osud garáží i Berlinky ostáva neznámy
Po meškaní bude konečne sprístupnená aj knižnica. Otvorené budú dva priestory, ktoré poslúžia na prezenčné štúdium. Jedným z priestorov je Umenovedná študovňa, ktorá vznikla zo spolupráce Knižnice Slovenskej národnej galérie a Akademickej knižnice Vysokej školy výtvarných umení. Druhým miestom bude Bádatelňa, v ktorej bude možné na základe rezervačného systému študovať dokumenty z fondu Knižníc SNG a Akademickej knižnice VŠVU. Knižnica by mala byť sprístupnená súbežne so spustením plnej prevádzky galérie 1. marca 2024.
Stále nevyriešená ostáva budúcnosť starých garáží naproti hlavnému vstupu do SNG (foto v galérii, pozn. red.), ktoré sa ešte minulý rok rozhodlo Staré Mesto ponechať. SNG by tu rado videlo veľkokapacitné garáže pre bicykle pre celé Hviezdoslavovo námestie. Či sa tak stane je zatiaľ otázne, tento návrh ale SNG Starému Mestu oznámilo.
Nejasný je aj osud známej kaviarne Berlinka, ktorá sa nachádza na rohu Esterházyho paláca. Ešte v decembrovom rozhovore s generálnou riaditeľkou SNG Alexandrou Kusou sme informovali, že galéria pripravuje v januári roku 2024 veľkú poradu o budúcom využití Berlinky.
Tá podľa najnovších informácii prebehla, konečný výsledok z nej ale nevzišiel. „Berlinku stále potrebujeme ako sklad a nemáme termín, kedy by mohla začať slúžiť verejnosti. Nemôžeme si to v tejto chvíli ani dovoliť s priestormi, ktoré máme k dispozícii,” povedala pre ASB generálna riaditeľka SNG, Alexandra Kusá. Toto rozhodnutie ale plynie aj z iného dôvodu.
SNG chce zrekonštruovať Esterházyho palác
Čakanie na konečné využitie Berlinky neznamená, že SNG v tejto časti galérie nič neplánuje. Naopak. „Momentálne sme nechali vypracovať projekt na rekonštrukciu Esterházyho paláca,” uvádza exkluzívne pre ASB riaditeľka Alexandra Kusá.
Práve Esterházyho palác slúžil dlhé roky, počas rekonštrukcie vodných kasární s Premostením, ako hlavný priestor výstav Slovenskej národnej galérie. Nachádza sa na Námestí Ľudovíta Štúra a dnes je jeho interiér prepojený so zrekonštruovaným komplexom hlavnej budovy. Esterházyho palác ale zostal v pôvodnom šate. Dosiaľ. „Veľmi by sme chceli zrekonštruovať aspoň fasádu, vrátane prízemia. Nechceme teda, aby veci stáli a nečakáme,” dopĺňa detaily Alexandra Kusá.
Známy je pritom aj architekt rekonštrukcie. „V projekte spolupracujeme s architektom Petrom Jurkovičom, aby nám tieto časti Esterházyho paláca prerobil. Zatiaľ ale nie je známa konečná podoba budovy po rekonštrukcii,” vysvetľuje generálna riaditeľka SNG a naráža na vizualizácie či nákresy, ktoré zatiaľ nie sú k dispozícii. Termín rekonštrukcie bude pritom závisieť od výšky finančných nákladov.
Zanedbaná pamiatka v kontraste s novou SNG
Esterházyho palác bol postavený v roku 1870 a ide o štvorpodlažnú budovu z obdobia neoslohov. Za staviteľa sa považuje Ignác Feigler mladší, ktorý navrhol viaceré známe stavby v bývalom Prešporku a považuje sa za spolutvorcu Bratislavy. Ide napríklad o eklektický Blumentálsky kostol, hotel Carlton či historickú budovu Hlavnej železničnej stanice.
Prepychový objekt má zachované schodisko, balkón, ale aj okná s trojuholníkovým frontónom či plastickou bosážou. V roku 1990 ho získala Slovenská národná galéria a po rekonštrukcii z roku 1994, architektkou Ľ. Gálikovou, sem SNG rozšírila svoje expozičné priestory.
Dnes ide o národnú kultúrnu pamiatku, ktorá však nekorešponduje s obnovenými budovami SNG a stala sa päsťou na oko. Fasáda na mnohých miestach opadáva a postupne stráca svoju farbu aj čaro. Poznať to aj z novovytvoreného okna na Premostení, kde je detailný výhľad na zanedbaný palác.
Rekonštrukcia tejto budovy, aj keď len vonkajšej časti, vráti najstaršiemu objektu SNG svoj pôvab. Nakoľko ide o chránenú stavbu, zásahy budú pod prísnym dohľadom pamiatkarov. Či sa palác niekedy obnoví aj zvnútra je dnes predčasné predpokladať, znovuprinavrátenie pôvodnej podoby fasády je ale dnes nutné. A ak sa sem v budúcnosti vráti aj Berlinka, Námestie Ľudovíta Štúra po rokoch konečne ožije.