image 94437 25 v1
Galéria(3)

Socialistický monument

Tá stavba vyzerá ako zo sci-fi filmov zo 70. rokov minulého storočia. Zo zlých filmov, na ktoré chceme zabudnúť, ale nemali by sme. Áno, u nás vtedy vrcholila normalizácia a komunistická strana si upevňovala svoju totalitnú moc. 

01
02

No a bulharskí súdruhovia zase stavali stavby, ktoré pripomínali UFO – žeby vidina budúcnosti? Vedenie Bulharskej komunistickej strany umiestnilo monument na kopec Buzludža v pohorí Stará planina. Okolo nič, len čarokrásna príroda, ale pre komunistov malo miesto symboliku. V roku 1891 tu Dimitar Blagoev zorganizoval tajné stretnutie ľavičiarov, ktorého výsledkom bol vznik Sociálnodemokratickej strany ako predchodkyne bulharskej Komunistickej strany. 

Výstavba sa začala v roku 1974 pod vedením architekta Georgiho Stoilova, dokončila sa o sedem rokov neskôr a stála 14,1 mil. leva (podľa dnešného kurzu a prepočtu asi 7,26 mil. eur). Pôvodne mala Buzludža 1 441 m n. m., ale po vytvorení plochy na vrchole prišla o 9 m svojej výšky. Kedysi sem komunisti vodili svetové delegácie, dnes je to už chátrajúca ruina s 12 m vysokým pylónom, ktorý má na svojom vrchu – ako inak – červenú hviezdu. Táto stavba sa dostala aj do publikácie Alessandra Biamontiho s názvom Archiflop – o najbizarnejších omyloch v histórii modernej a súčasnej architektúry.

FOTO: WIKIPEDIA, KENNETHVING

FOTO: WIKIPEDIA, KENNETHVING

Nikdy nezabudni na svoju minulosť

Proletári všetkých krajín spojte sa – čo iné mohlo textovo zdobiť interiér monumentálnej siene bez jediného stĺpa. Má priemer 42 m, zmestilo sa do nej až 800 ľudí a dodnes si zachováva výbornú akustiku. Auditórium bolo kedysi vykladané mramorom, steny lemovali mozaiky bulharských predákov i vodcov svetového proletariátu. Dnes je to už chátrajúce miesto, ktoré priťahuje najmä zahraničných turistov. Na starších fotografiách vidno nad vstupom do pamätníka červený nápis Forget Your Past (Zabudni na svoju minulosť). Nedávno ktosi dopísal na začiatok vety slovo Never. Nikdy nezabudni na svoju minulosť. To je výstižnejšie…

FOTO: WIKIPEDIA, STANISLAV TRAJKOV

FOTO: WIKIPEDIA, STANISLAV TRAJKOV

Text: ĽUDOVÍT PETRÁNSKY

Článok bol uverejnený v časopise ASB 3/2017.