Návrh nového športového areálu v areále STU v Trnave.
Galéria(5)

Športový areál sa dá navrhnúť nápadito a veľkoryso. Taký má byť na pozemku STU v Trnave  

Partneri sekcie:

Máteriálovotechnologická fakulta (MTF) STU so sídlom v Trnave a krajské mesto Trnava spojili sily a pripravujú pre vysokoškolákov aj obyvateľov komplexnú športovú zónu na 20-tisíc m2 vo vysokoškolskom kampuse.

Samospráva s fakultou uzavreli zmluvu o spolupráci.  Areál vlastní STU so sídlom v Bratislave. Trnavská fakulta bude hľadať viaceré zdroje financovania tejto športovej infraštruktúry. Areál má  celkovú rozlohu cca 33 –tisíc m2.  

Spracovateľkou všetkých stupňov projektovej dokumentácie novej športovej infraštruktúry je Ivana Štigová Kučírková zo spoločnosti Green Architecture SK. Spoločnosť má v portfóliu projekty v Trnave:

  • rekonštrukcia areálu Materskej školy K. Mahra
  • obnovu sídliskového priestoru Agátka s areálom Základnej školy s materskou školou Spartakovská
  • rekonštrukcia školského areálu na Ulici Andreja Kubinu

„Cieľom bolo vymyslieť netradičný športový areál, ktorý by neponúkal len samotné športové plochy usporiadané jednu vedľa druhej, ale mal pridanú hodnotu,“ uviedla pre ASB s tým, že športoviská konzultovala s fakultou a mestom Trnava a mala „voľnú ruku“ ako autor. Zdôraznila, že koncept je otvorený do okolia a v budúcnosti sa dá naň nadviazať. Dostupnosť budúceho športového areálu v Trnave je bezproblémovápešo alebo na bicykli a parkovisko pre potreby MTF sa nachádza na Ulici Jána Bottu.

Hlavnou prioritou pre krajinnú architektku Štigovú Kučírkovú bolo umiestniť športový areál do zelene (asi 11 500 m2) v riešenom území, kde je v súčasnosti iba niekoľko stromov. Zvyšok sú spevnené plochy športovísk, komunikácie a pobytové/obslužné plochy.

K netradičným riešeniam radí bežeckú dráhu s dĺžkou asi 600 m v tvare nepravidelnej osmičky, ktorá pri križovaní prechádza tunelom cez terénnu modeláciu a narúša tak rovinný charakter dráhy. Podľa návrhu bude ponuka športov pre návštevníka veľmi bohatá, priestor dostali kolektívne športy a loptové hry, ale aj spomínaný beh či stolný tenis, petang aj šach.

Do športového areálu STU v Trnave bude patriť aj bežecká dráha.
Do športového areálu STU v Trnave bude patriť aj bežecká dráha. | Zdroj: GREEN ARCHITECTURE SK, studio 5dimensions

V severnej časti územia vznikne veľké multifunkčné ihrisko na futbal, volejbal a tenis, ihrisko na plážový volejbal a ihrisko na florbal/hokejbal so špeciálnym povrchom. Navrhnutá je pokojnejšia zóna s 2 ihriskami  na kolektívnu hru petang.

Na svoje si majú prísť priaznivci stolových hier, ako sú šach či Človeče, nehnevaj sa. V južnej časti pribudnú ihriská so špeciálnym akrylátovým povrchom na tenis, futbal/volejbal a dve profesionálne FIBA-streetball ihriská.

„Umiestnené tu bude aj asi 500m2 veľké workoutové, resp. fitnes ihrisko, väčšia parkúrová zostava a zóna so štyrmi pingpongovými stolmi, z toho jeden bude kruhový,“ vymenúva detailne architektka Štigová Kučírková.

Návrh športovej zóny v Trnave
Návrh športovej zóny v Trnave | Zdroj: GREEN ARCHITECTURE SK,studio 5dimensions

Mobiliár pri ihriskách tvoria typizované jednoduché líniové lavičky, sčasti aj s integrovanými stolíkmi na položenie osobných vecí pri cvičení. Súčasťou vybavenia ihrísk sú aj rôzne jedno-či viacstupňové tribúnky, resp. dlhé a široké lavice.

Kto chce skombinovať aktívny oddych a učenie sa, bude mať príležitosť v modulárnom mobiliári v tvare kocky s multifunkčným využitím. V štádiu úvah je osadenie niekoľkých autonómnych lavičiek so zabudovanými solárnymi panelmi a batériami, ktoré sa dajú využiť napríklad na nabíjanie mobilných telefónov. V areáli majú byť pitné fontánky aj exteriérová sprcha pri ihrisku na plážový volejbal.

Projekt rieši i vodozádržné opatrenia. „V prípade prívalových dažďov bude voda z okolitých striech zachytávaná do retenčnej nádrže a spolu so studničnou vodou využívaná na automatický závlahový systém. Všetky zelené plochy budú založené oproti spevneným plochám úrovňovo nižšie – ako jemné terénne depresie/muldy, pre zachytávanie všetkej dažďovej vody v území,“ vysvetlila architektka Štigová Kučírková.

Chce tam vysadiť vzrastlé stromy a ďalšiu zeleň, aby sa športový areál nachádzal v zeleni, čo priaznivo ovplyvní nielen kvalitu prostredia a celkový dojem návštevníkov z areálu, ale výrazne podporí aj biodiverzitu a mikroklímu územia.

Návrh športového areálu STU v Trnave obsahuje aj mobiliár.
Návrh športového areálu STU v Trnave obsahuje aj mobiliár a zákutia s možnosťou štúdia. | Zdroj: GREEBN ARCHITECTURE SK, studio 5dimensions

„V prípade prívalových dažďov bude voda z okolitých striech zachytávaná do retenčnej nádrže a spolu so studničnou vodou využívaná prostredníctvom automatického závlahového systému. Všetky zelené plochy budú založené ako jemné terénne depresie/muldy na zachytávanie všetkej dažďovej vody v území,“ vysvetlila architektka Štigová Kučírková. Chce tam vysadiť vyššie stromy a ďalšiu zeleň, čo priaznivo ovplyvní kvalitu prostredia športového areálu, celkový dojem návštevníkov z neho a podporí biodiverzitu.

Porovnanie súčasného stavu a navrhovaného stavu so športovým areálom v Trnave
Porovnanie súčasného stavu a navrhovaného stavu so športovým areálom v Trnave | Zdroj: GREEN ARCHITECTURE SK,studio 5dimensions

Základom rozvoja vo vysokoškolskom kampuse bola štúdia z roku 2020. Tá rozdelila kampus, ktorého súčasťou je areál, na niekoľko sektorov a fakulta postupne pristupuje k ich realizácii. „Zmodernizovali sme telocvičňu, kompletne zrekonštruovali plaváreň, začíname stavať crossfitovú zónu a pripravujeme multifunkčné ihriská,“ uviedol dekan Miloš Čambál.

Škola buduje kampus tak, aby technologické vybavenie učební a laboratórií bolo v súlade s podmienkami na oddych aj športové vyžitie študentov a zamestnancov fakulty. Študenti majú telesnú výchovu v telocvični, krytej plavárni a posilňovni.

Návrh športového areálu STVU v Trnave - 11500 m2 má patriť zeleni.
Návrh športového areálu STVU v Trnave – 11500 m2 má patriť zeleni. | Zdroj: GREEN ARCHITECTURE SK, studio 5dimensions

Odhad nákladov vyplynie podľa dekana z vypracovanej projektovej dokumentácie. „Budeme hľadať viaceré zdroje financovania. Máme záujem využiť podobný model združenej investície ako pri rekonštrukcii plavárne,“ uviedol.

Plaváreň otvorili na jeseň 2023. Časopis ASB informoval v máji 2022, že plaváreň s 25-metrovým plaveckým bazénom a malým výcvikovým bazénom bola v prevádzke od roku 1966.  Z technických, hygienických aj bezpečnostných dôvodov bola v tom čase mimo prevádzky. Na spolufinancovaní projektu za 2,73 milióna eur sa podieľali fakulta, Trnavský samosprávny kraj, krajské mesto a Fond na podporu športu.

 

Športový areál, Trnava

Investori: predbežne MTF STU, mesto Trnava
Autor: GREEN ARCHITECTURE SK
Rozloha areálu: cca 33 –tisíc m2
Z toho riešené územie:  cca 20–tisíc m2
Z toho zeleň: 11 500 m2
Stav: príprava projektovej dokumentácie

Návrh športového areálu STVU v Trnave - 11500 m2 má patriť zeleni.
Návrh športového areálu STU v Trnave obsahuje aj mobiliár.
Do športového areálu STU v Trnave bude patriť aj bežecká draha.
Návrh nového športového areálu v areále STU v Trnave.
Investori: predbežne MTF STU, mesto Trnava
Autor: GREEN ARCHITECTURE SK
Rozloha areálu: cca 33 –tisíc m2
Z toho riešené územie:  cca 20–tisíc m2
Z toho zeleň: 11 500 m2
Stav: príprava projektovej dokumentácie