Ako môže vyzerať nové San Siro?
Futbalový štadión Giuseppeho Meazzu, známejší pod familiárnym menom San Siro, je domovom oboch milánskych futbalových klubov už viac než 70 rokov. Otvorili ho v roku 1926, odvtedy prešiel štyrmi rozšíreniami a rekonštrukciami, pričom posledná je z roku 1989. Nadišiel však čas, aby dostal aktuálnejšiu podobu.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Projekt nazvaný Nuovo Stadio Milano bol iniciatívou vedenia oboch klubov, AC Miláno aj FC Internazionale. Nový štadión má vzniknúť vedľa ikonickej stavby a dotkne sa aj širšieho okolia. Z objektu San Siro by mala vzniknúť nová mestská zóna s plnohodnotným vybavením.
Starý štadión by sa mal dočkať ešte minimálne zimných olympijských a paralympijských hier, ktoré Miláno organizuje v roku 2026. Vedenie klubov zorganizovalo architektonickú súťaž pre vyzvané ateliéry. Dva víťazné návrhy teraz predložili na posúdenie mestu a na hlasovanie fanúšikom.
Milánske prstence
„The Rings of Milano“ od tímu ateliérov Manica/Sportium sa skladá z dvoch ikonických krúžkov vzájomne prepojených a usporiadaných v dokonalej rovnováhe. Symbolizujú príbeh o tom, ako sa dva kluby vo večnej opozícii spojili a zachovali jednu z najlegendárnejších tradícií Milána.
Kruhy štadióna sú vďaka architektonickému výrazu a veľkoplošným LED displejom navrhnuté tak, aby umožnili budovanie značky pre oba tímy. Samotná fasáda bude vyskladaná z viac ako 16 000 portrétov fanúšikov.
Farebné „nasvietenie“ LED obrazoviek oboch kruhov sa bude prepínať podľa toho, ktorý klub práve hrá – červená pre AC, modrá pre Inter. Počas derby bude každý z kruhov žiariť v jednej farbe. V budove by sa mali nachádzať aj dva obchody a dve múzeá – po jednom pre každý klub.
Nový štadión je starostlivo integrovaný do širšieho rozvoja územných plánov zóny. Návrh revitalizuje a zmení štadión San Siro na park a zábavnú štvrť, celoročne prístupnú obyvateľom mesta. Návrh zachováva aj pôvodnú výšku štadióna ako skromnú pripomienku pôvodnej ikonickej stavby.
Katedrála
Projekt „Katedrála“ od ateliéru Populous čerpá inšpiráciu z dvoch najznámejších budov v Miláne: katedrály Duomo a nákupnej pasáže Galleria. Katedrála bola navrhnutá tak, aby vytvorila jedinečný domov pre fanúšikov.
Oba tímy majú pripravenú vlastnú svetelnú šou – v prípade FC Internazionale celú Katedrálu ovinie špirála jasného modrého svetla a počas zápasov AC bude zas na vertikálach tlieť červené svetlo.
Štadión je navrhnutý tak, aby bol ekologicky najudržateľnejší v Európe: galéria, ktorá obklopuje celý štadión, je prirodzene chladená a pasívne vyhrievaná solárnymi ziskami. Strechu štadióna lemujú fotovoltické panely, všetka dažďová voda sa zhromažďuje zo strechy a používa sa ako úžitková.
Štadión je obklopený 22 hektármi zelene, čo zlepšuje vsakovanie zrážkovej vody. Okrem toho by mal byť „najintímnejším“ v Európe. Fanúšikovia budú sedieť tak blízko hracej plochy, ako nikde inde.
Hlasovanie
Sila projektu je v spolupráci oboch klubov. Spoločný cieľ – dať mestu živú, zelenú, a zábavnú štvrť – si vyžiada investíciu predbežne odhadovanú najmenej na 800 miliónov eur. Štadión bude mať kapacitu 60 000 miest a prvé zápasy by sa na ňom mohli odohrať už počas sezóny 2022/23.
V rámci snahy o zlepšenie komunikácie s komunitou vedenie klubov spustilo stránku www.nuovostadiomilano.com, na ktorej možno vyjadriť svoj názor a hlasovať za jeden z dvoch návrhov. Už dnes San Siro zamestnáva viac ako 3 500 ľudí. Futbal koluje Milánu v žilách a návrhy sú reakciou na potrebu moderného, veľkolepého a inkluzívneho štadióna.
Miesto: San Siro, Miláno
Architekt: Manica/Sportium, Populous
Investor: A.C. Milan S.p.A. (AC Milan) a F.C. Internazionale Milano S.p.A. (FC Internazionale Milano)
Počet miest: 60 000
Plánované otvorenie: 2022
Vizualizácie, projektová dokumentácia: Manica/Sportium, PopuLOus
Článok bol uverejnený v časopise ASB 8-9/2019.