Staré sa snúbi s novým, aby oživilo Cisárske kúpele v Karlových Varoch
Známe české kúpeľné mesto sa pomaly teší na novú koncertnú sálu, ktorá vznikne vstavaním unikátneho priestoru do historickej budovy neorenesančných Cisárskych kúpeľov, jedného zo symbolov karlovarského kúpeľníctva.
Návrh ateliéru Petr Hájek Architects vedie citlivý, ale progresívny dialóg s pôvodnou budovou z roku 1895. Vstavaná konštrukcia sa nedotýka pamiatkovo chránenej budovy. Stojí na šiestich oceľových nohách. Všetky súčasné zásahy sú tak jasne priznané a reverzibilné. V budúcnosti ich ľahko nahradiť novými technológiami.
Jednotlivé časti sály sa do interiéru vkladali cez otváraciu strechu a až na mieste sa zmontovali do kompaktného celku. „Bolo to ako stavať plachetnicu vo fľaši. Najprv sme museli všetko v hale vyrobiť a skúšobne zmontovať, aby sme vedeli, že nám nič nechýba. Potom bolo potrebné všetko očíslovať, rozobrať a znovu zložiť v átriu budovy. Bola to namáhavá práca,“ hovorí architekt Petr Hájek.
Všetky potrebné audiovizuálne, scénické a akustické technológie sú teda súčasťou vstavaného objektu, ktorý je napojený len na elektrické rozvody.
„Náš návrh vychádza z veľkého rešpektu k historickému priestoru. Od začiatku sme vedeli, že budeme chodiť po špičkách okolo pôvodnej budovy. Chceli sme ju jemne doplniť, obohatiť, ale nie narušiť. Niektorým tvary sály pripomínajú filmového Transformera, iným červeného kraba s priestorom pre hudbu v náručí. Zvolená červená farba je archetypálna s mnohými ďalšími presahmi. Predstavuje vzrušenie a emócie, ale aj strojovú estetiku konca 19. storočia,“ dodáva architekt Petr Hájek
Unikátne sú aj akustické vlastnosti vstavanej haly. Pódium je vybavené posuvnou akustickou stenou a nastaviteľnými preklápacími panelmi, ktoré dokážu priestor prispôsobiť rôznym zvukovým požiadavkám. Každá strana otočných trojuholníkov v strope má inú funkciu. Jedna zvuk pohlcuje, druhá ho odráža a tretia ho rozptyľuje. To vytvára ideálne podmienky pre účinkujúcich a rôzne formy programovania.
Okrem toho sú panely zdobené jemnou štruktúrou vychádzajúcou z morfológie Slavkovského lesa. Klasické audiovizuálne technológie sú potom nainštalované tak, aby nenarušovali celkový dojem. Neoddeliteľnou súčasťou návrhu je aj organ, ktorý bude inštalovaný neskôr.
Novú multifunkčnú halu bude na svoje koncerty využívať aj Karlovarský symfonický orchester. Využívať sa však bude aj na filmové produkcie, divadelné predstavenia, plesy a iné kultúrne podujatia. Unikátna vstavaná sála poskytne aj moderné prostredie na konferencie a iné spoločenské podujatia.
Vďaka pohyblivej výške sa sála môže rýchlo premeniť na konferenčnú alebo plesovú sálu, na čo je potrebná rovná podlaha. Sálu doplní multimediálna výstava prezentujúca históriu kúpeľníctva v globálnom a lokálnom kontexte, kaviareň, informačné centrum a výskumná miestnosť.
Novorenesančná budova Cisárskych kúpeľov z konca 19. storočia je od roku 2010 chránená ako národná kultúrna pamiatka. Architekti z ateliéru Petr Hájek Architects preto navrhli inovatívnu budovu, ktorá sa vznáša uprostred haly na šiestich oceľových nohách. Zabudovaná konštrukcia dôsledne zabraňuje akémukoľvek priamemu kontaktu s historickou budovou a pôvodnými liatinovými stĺpmi obvodových múrov.
Slávnostné otvorenie Cisárskych kúpeľov pre verejnosť sa uskutoční 17. júna 2023.