Starý mlyn premenili na útulné víkendové sídlo
Stavby, ktoré pôvodne slúžili určitému účelu a dnes chátrajú, pretože ich pôvodná funkcia zanikla, nájdeme po celom svete. Staré sýpky, stodoly, hospodárske budovy, práčovne, strojovne, továrne, pastierske chatky, príbytky rybárov či baníkov alebo mlyny. Mnohé z nich bohužiaľ chátrajú naďalej. Optimistickejší osud postihol starodávny mlyn z 19. storočia, ktorý je situovaný v srdci prírody a prináleží k nemu trojárový pozemok.
Kedysi plne funkčný mlyn sa nachádza na predmestí malého mestečka Corwen, ktoré leží v severnom Walese.
Dom je nazvaný podľa svojej pôvodnej funkcie – The Berwyn Mill. Hoci je plne zrekonštruovaný, architekti zo štúdia DMD Group sa rozhodli ponechať miestu jeho šarm a zachovať určité pôvodné rysy stavby. Preto tu nájdeme kamenné základy a pozostatky kamenných priečok, rovnako ako pôvodné trámy či zrenovované masívne dvere s kovaniami.
Stavba pôsobí na prvý pohľad ako tradičný kamenný dom, ktorý má za sebou bohatú históriu. Pozemok okolo domu je upravený štrkom, drevnou drťou, rastlinstvom a v určitých častiach je spevnený betónom a kameňmi.
Pozemok je skutočne očarujúci – mlyn obklopuje zmiešaný les aj vodný tok, ktorý v okolí vytvára kaskádovité vinutie pripomínajúce malé vodopády. Interiér korešponduje s tradičnou povahou exteriéru, najmä čo sa týka materiálového riešenia.
Hlavné slovo vo vnútornom priestore má drevo, či už vo forme podláh, dverí, odhalených trámov, schodov, okenných obstavieb, či masívneho nábytku v jedálni, obývačke a v spálňach. Po dreve vedie kameň, pričom túto nádhernú naturálnu kombináciu dopĺňajú biele steny a prírodné materiály (textílie v spálňach či na sedacej súprave). Vďaka veľkoformátovému zaskleniu na prízemí a priestranným oknám na podlaží je interiér efektívne presvetlený prirodzeným svetlom.
Napriek skromnému zariadeniu (máme na mysli objem, nie kvalitu zariadenia) dom nepôsobí stroho ani nevľúdne. Práve naopak – výber materiálov a interiérový dizajn urobili svoje – príbytok víta útulnou atmosférou a priam pozýva na trávenie príjemných chvíľ v kruhu blízkych.
Projekt je príkladom toho, že aj starý opustený mlyn je možné zrekonštruovať do takej podoby, aby nepôsobil vzhľadom na okolie rušivo či extravagantne a zároveň spĺňal požiadavky na komfortný pobyt a relaxačné miesto pre obyvateľov.
Pri podobnej rekonštrukcii, v rámci ktorej je zachovaná podstatná časť stavby, sa môže podariť vytvoriť skutočne očarujúci architektonický vizuál, pričom obnova spĺňa nielen ekonomickú požiadavku (nie je potrebná nová stavba, ušetrí sa materiál aj práca), ale berie sa do úvahy aj historicko-ekologický aspekt (zachovanie charakteristík prostredia, miestnej architektúry a určitá „recyklácia“ chátrajúcej stavby, ktorá časom stratila svoju funkciu, pretvorenie na novú funkciu).
Momentálne už mlyn našiel svojho majiteľa, v roku 2013 bol aj s pozemkom na predaj za približne milión dolárov.
Text: Anna Martausová
Foto: McCartneys
Zdroj: homedsgn.com