Šťastná sedmička
Galéria(9)

Šťastná sedmička

Partneri sekcie:

Prvá fáza realizácie projektu Eurovea na Dunajskom nábreží v Bratislave pokračuje podľa harmonogramu. Súčasťou tohto veľkolepého projektu je zrekonštruovaná budova Skladu číslo 7, ktorá bola otvorená pre verejnosť v marci tohto roku. Do roku 2010 má slúžiť na prezentáciu projektu Eurovea a na predaj bytov prvej fázy projektu ako Eurovea Pavilón. Potom sa objekt adaptuje na funkciu mestského auditória a stane sa kultúrnym stánkom Bratislavy. Rekonštrukcia a adaptácia budovy je vydareným príkladom, ako priviesť opustenú technickú pamiatku do centra diania. 

Sklad číslo 7 je historicky významnou technickou pamiatkou Bratislavy. Budova bola postavená v 20. rokoch minulého storočia vo funkcionalistickom štýle. Má štyri poschodia a je charakteristická dvoma z diaľky viditeľnými štvorcovými vežami a okrúhlou vežou s mohutnou kupolou uprostred. Stavba je podľa pamiatkarov výnimočná svojou železobetónovou konštrukciou s mohutnými podpernými stĺpmi, ktoré znášajú aj pomerne vysoké zaťaženie a pritom vytvárajú v priestore zaujímavý chrámový efekt.

Architekt Miroslav Vrábel z architektonického ateliéru A1 ReSpect, ktorý sa zaoberal rekonštrukciou budovy i tvorbou interiérov, nám priblížil priebeh rekonštrukcie: „Budova bola po technickej stránke dosť poškodená. Aj monolitické železobetónové konštrukcie, ktoré sú pre tento objekt charakteristické, boli pomerne nekvalitne zhotovené a počas fungovania objektu a najmä po jeho zatvorení a upadaní sa výrazne poškodili. Svoje tu spravil aj vandalizmus.“ Investorská spoločnosť Ballymore Properties, ktorá nestojí len za rekonštrukciou skladu, ale buduje celý projekt Eurovea, preto musela pristúpiť k statickým zabezpečovacím prácam, k stuženiu stropných, stĺpových a obvodových konštrukcií a k ošetreniu trhlín. Objekt sa zateplil minerálnou vlnou a jeho fasáda sa kompletne obnovila tak, aby sa zachovala jej pôvodná tektonika aj farebnosť.

Krásy technickej pamiatky

Autori riešenia sa pohrali s obnovou naozaj do detailu. Interiér osviežujú repasované a reštaurované technické prvky pôvodných zdvíhacích zariadení. Pôvodné zariadenia sú však viditeľné aj z exteriéru – skorodované vyklápacie plošiny, ktorými sa zdvíhal uskladňovaný materiál na poschodia, sa tiež zreštaurovali a stali sa súčasťou zaujímavo koncipovaných balkónov. Balkóny s čisto riešenými sklenými zábradliami sú nielen pripomienkou technického zariadenia v pôvodnej budove, ale zároveň aj výsostne moderným prvkom, ktorý je s takmer 90-ročnou budovou v zaujímavej harmónii. V tejto súvislosti treba spomenúť aj precíznu klampiarsku prácu s titánzinkovým plechom, vďaka ktorej sa podarilo dodržať aj pôvodný klampiarsky detail na oplechovaní ríms, odvodov dažďovej vody, ale aj na strešnej krytine a oplechovaní vežičiek objektu. Aj členenie pôvodných okien, ktoré sa menili za okná s izolačným dvojsklom, ostalo v novom riešení zachované. V súčasnosti je časť strechy pochôdzna.

Expozícia Eurovea

Sprístupnené poschodie interiéru zrekonštruovanej budovy s rozlohou 1 000 m2, ktoré je na úrovni dočasnej prístupovej cesty, slúži do roku 2010 na multimediálnu prezentáciu viacúčelového projektu Eurovea. Tvorcovia interiéru sa s jeho riešením naozaj pohrali. Od vstupu vedie návštevníka dovnútra objektu séria lineárnych svetiel. Človek prechádza cez takmer scénicky poňatý podlhovastý vstupný priestor obložený tmavým lesklým obkladom, v ktorom sa línie navádzajúcich svetelných čiar ešte viac znásobujú. Po príchode do samotného výstavného priestoru pavilónu ho zaujme nielen krása pôvodných technicky a zároveň vznešene pôsobiacich stĺpov. V priestore sa vlnia, dvíhajú a klesajú výstavné panely a podhľady, spoza ktorých sa láme tlmené svetlo.

Fanúšika architektúry i laika zaujme veľký realisticky spracovaný model celého projektu Eurovea. V strednej časti je vzorová hotelová izba päťhviezdičkového hotela Sheraton a vzadu sa nachádza vzorový byt a sedenie pre klientov. Expozícia pavilónu ponúka zástupcom z realitnej brandže prehliadku vybraných častí projektu, nákupný bulvár, interiér vzorového bytu, miesta oddychu a zábavy, kancelárie a hotel. Otvorením multimediálneho pavilónu sa rozbehol predaj bytov, a to aj pre cudzincov. Developerom je írska developerská spoločnosť Ballymore a investičné náklady celého projektu sú 350 miliónov EUR. Ostatné podlažia Skladu číslo 7 zatiaľ nie sú sprístupnené.

City Auditórium

Všetky priestory pavilónu vrátane dnešnej expozície Eurovey sa po roku 2010, keď sa otvorí prvá fáza projektu Eurovea, premenia na nové kultúrne centrum mesta Bratislavy. K zrekonštruovanej budove Skladu 7 sa má pristavať zasklená multifunkčná vstupná sála organického tvaru, umiestnená na umelej vodnej hladine. Pôvodná budova okrem toho získa zaujímavú strešnú nadstavbu membránovej textilnej konštrukcie. Samozrejme, ústredná veža má byť zachovaná aj v druhej fáze budovy. Táto nadstavba bude v polovici pôdorysu budovy prepojená s najvyšším podlažím budovy tak, že vznikne vysoký dvojpodlažný priestor na vačšie a scénograficky náročnejšie kultúrne akcie. V druhej časti bude nadstavba samostatným podlažím a bude v nej menšia sála a reštaurácia. Súčasťou dostavby má byť zasklené vertikálne komunikačné jadro, ktoré sa bude nachádzať na fasáde budovy. Priestory auditória by mali byť dimenzované približne na 1 000 ľudí.

V auditóriu sa budú konať koncerty, výstavy, divadelné a iné kultúrne podujatia. Mestské auditórium by čiastočne malo nahradiť priestory PKO. Pre budúce kultúrne využitie tejto budovy hovorí však nielen poloha v centre mesta, ale aj bezprostredná blízkosť Slovenského národného divadla, vďaka čomu sa môžu kultúrne akcie oboch budov vzájomne umocňovať.

Primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský prejavil pri otvorení budovy bývalého Skladu 7 spokojnosť nad tým, že aj keď je budúce mestské auditórium plne v réžii írskeho developera, realizuje sa presne podľa predstáv mesta. „Lokalizácia kultúrneho centra – City Auditória – v novovybudovanej mestskej štvrti Eurovea je logickým vyústením dlhodobých úvah, diskusií a návrhov odborníkov predovšetkým z oblasti kultúry a umenia, ale aj architektov a urbanistov. Unikátnosť umiestnenia stavby je umocnená aj kultúrnou pamiatkou admirality, čo je samo osebe využitím historicko-moderného kontrastného riešenia,“ uviedol Andrej Ďurkovský.

Martina Jakušová
Foto: Dano Veselský, Martina Jakušová
Vizualizácie: Ballymore Properties