Loft City: návod ako zachrániť industriálnu architektúru
To, čo sa v Bratislave pohybuje na úrovni utópie, je v susednej metropole – vo Viedni – takmer bežnou záležitosťou. Reč je o premene starej priemyselnej fabriky na kultúrne centrum, prípadne byty. Konkrétne: pretvorenie starej pekárne Ankerbrot na kultúrne a obytné Loft City v desiatom viedenskom okrese.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Pred sto rokmi odtiaľto odchádzali konské povozy, aby Viedenčania mali čerstvý chlieb. Pekáreň Ankerbrot AG bola vo svojom období najväčšou v Európe, pričom dnes túto zašlú slávu pripomínajú staré tehlové fasády budov, ktorých história sa datuje až do 90. rokov 19. storočia.
„Mohli sme túto nádheru nechať napospas neistému osudu?“ pýta sa s úsmevom obchodný riaditeľ spoločnosti Loft City GmbH & Co KG Ing. Walter Asmus, ktorý nás sprevádzal po výpravnom objekte bývalej pekárne. „Mnohé časti historického objektu už boli nevyužívané, a tak sme sa ich spolu s partnerom v spoločnosti Dr. Antonom Wallnerom rozhodli zachrániť pred zbúraním.“
Zachovanie histórie
Walter Asmus mal už s podobným projektom skúsenosť – predtým zachránil niekdajšiu továreň na výrobu čokolády a cukroviniek firmy Stollwerck na ulici Gaudenzdorfer Gürtel vo viedenskej štvrti Meidling. V súčasnosti vďaka jeho iniciatíve vzniká nové tvorivé centrum s obytnou a pracovnou plochou pre umelcov, majiteľov galérií a milovníkov umenia. „Pri modernizácii tohto podkrovného mesta kladú projektanti veľký dôraz na zachovanie historickej architektúry a rozširujú celok o moderné konštrukcie,“ zdôrazňuje Walter Asmus.
V bezprostrednej blízkosti výrobných priestorov pekárenskej firmy Ankerbrot AG, na ploche asi 17 000 m2 z celkovej rozlohy 68 000 m2, ktorá patrí továrni Ankerbot, vznikajú v 12 objektoch vďaka novej infraštruktúre (výťahy, schodiská a garáže) multifunkčné haly, ateliéry, showroomy, kancelárie, lofty a gastronomické prevádzky. Stavby, rekonštruované na tieto účely, sú sústredené okolo dvoch nádvorí pôvodného areálu, ktoré po zbúraní dodatočne pristavených častí budov získali svoj pôvodný vzhľad. Zachovali sa pritom nielen pamiatkovo chránené objekty, ale aj tie, ktoré tento štatút nemali, a boli čiastočne zrekonštruované do svojej pôvodnej podoby.
„Náš projekt by mal osloviť predovšetkým tzv. creative industries – odvetvia, v ktorých sa využívajú znalosti a tvorivosť,“ približuje Walter Asmus. „Táto stratégia sa doteraz výborne osvedčila. Celý projekt sa musí zaobísť bez subvencií, takže loftové priestory sa predávajú výlučne ako hrubá stavba a neprenajímajú sa. Vlastníci tak majú možnosť upraviť si priestory podľa vlastných potrieb a želaní.“
Vnútorná izolácia
Časť historickej fasády sa rekonštruuje a izoluje, aby sa zachoval pôvodný vzhľad. Keďže budovy starej pekárne patria medzi pamiatkovo chránené objekty, nedajú sa zatepľovať zvonka. Preto sa na vnútornú izoláciu využívajú dosky Multipor od spoločnosti Xella. Tieto tepelnoizolačné dosky zaisťujú ideálnu vnútornú klímu a spĺňajú náročné požiadavky kladené na tento stavebný projekt v súvislosti s ekológiou a trvalou udržateľnosťou, pretože sú tvorené na minerálnej báze.
Rekonštrukcia s využitím dosiek Multipor WI na vnútorné zateplenie teda prináša finančné úspory, pretože vďaka ich izolačným vlastnostiam výrazne zníži náklady na vykurovanie. K dôležitým výhodám vnútorného zateplenia doskami Multipor patrí, že netreba používať parozábranu. Priečky na výšku miestnosti sú vyrábané z pórobetónu a inštalované priamo do oceľových konštrukcií. Popri záruke rýchlej a efektívnej realizácie spĺňajú aj požiarne predpisy.
Umelecké aktivity
Ale vráťme sa ku kultúrnej náplni Loft City. Okrem známych umeleckých galérií, ako sú Hilger BROTKunsthalle či OSTLICHT Petra Coelnsa, ktorú otvorili v júni 2012, a Mediálna akadémia DEUTSCHE POP, v ktorej sa začala výučba v roku 2011, tu našli svoje pôsobisko aj ďalšie inštitúcie a zariadenia z umeleckej brandže, napríklad Gernot Schulz so svojím showroomom 11/nullnull, galéria Anzenberger (od októbra 2012) a Art Spaces Loft8 (otvorenie v januári 2013), ako aj Vor Anker a Kunstraum Sellemond.
K nim sa zaradila aj organizácia CARITAS viedenského arcibiskupstva so svojimi inovatívnymi projektmi – od začiatku roku 2012 funguje Atelier 10, ateliér a galéria umenia. Sociálne znevýhodneným a ľuďom s postihnutím poskytuje možnosť uplatniť ich umelecký potenciál. Ďalší projekt ráta so založením komunitného centra pre umenie, ktorého iniciátorom je združenie SUPERAR. V roku 2010 ho založila spoločnosť Wiener Konzerthaus.
Medzi najzaujímavejšie súčasti projektu sa medzitým zaradila bývalá expedičná hala pekárne Anker, ktorá sa od roku 2009 zmenila na kultúrny stánok. V období rokov 2009 až 2012 tu hosťovali okrem iných aj divadlá Sirene Operntheater, Neue Oper Wien, Oper Unterwegs a Claudia Bosses theatercombinat a konali sa tu rozličné výstavy a podujatia. V roku 2013 tu po prvýkrát hosťovali Viedenské hudobné slávnosti, v septembri a októbri toho istého roku sa v tejto hale uskutočnil divadelný projekt Slobodija Odysseia, mon Amour! ako oficiálny príspevok Rakúska k podujatiam v Marseille, ktoré sa v tom roku stalo európskym hlavným mestom kultúry.
LOFT CITY
Miesto: Absberggasse 27, Viedeň
Investor: Loft City GmbH & Co KG
Architekti: Dipl. Ing. arch. Lukas Groh, Dipl. Ing. arch. Michael Wagner
Realizácia: 2009 – 2015
Slávnostné otvorenie celého komplexu: 05/2015
Celková plocha pekárne Ankerbrot: 68 000 m2
Plocha Loft City: 17 000 m2
Podlahová plocha Loft City: 26 000 m2
TEXT: ĽUDOVÍT PETRÁNSKY
Foto: Dano Veselský
DOKUMENTÁCIA: GROH-WAGNER ARCHITEKTEN
Článok bol zverejnený v časopise ASB.