image 91353 25 v1
Galéria(12)

Slamený dom – lacný a ekologický experiment

Partneri sekcie:

Slama je ekologický materiál, ktorý je možné použiť nielen na izoláciu, ale aj na nosnú konštrukciu. Dokázali to rakúski architekti zo štúdia Georg Bechter Architektur + Design vo svojom projekte, ktorý nazvali jednoducho – Slamený dom. Charakterizujú ho ekologické stavebné materiály, „low-tech“, inovatívny koncept pôdorysu, hrubé steny a premenlivý interiér podľa potrieb majiteľov.

Strohhaus 2014 PRESSE A 01
Strohhaus 2014 PRESSE A 04
Strohhaus 2014 PRESSE A 06 B
Strohhaus 2014 PRESSE A 08
Strohhaus 2014 PRESSE I 01 a
Strohhaus 2014 PRESSE I 01 b
Strohhaus 2014 PRESSE I 01 c
Strohhaus 2014 PRESSE I 03 c

Extrémne udržateľná stavba

Zaujímavý dom stojaci v rakúskom Dornbirne nebol pôvodne plánovaný ako dom zo slamy. Riešenie prišlo spolu s túžbou investorov mať ekologické, a pritom lacné bývanie. Architekt Georg Bechter navrhol tento dom ako experimentálne riešenie extrémne udržateľnej stavby. Myšlienka vytvoriť dom z veľkých balíkov slamy očarila aj majiteľa. Jednopodlažná budova umožňuje bezbariérový prístup všade.

Prečo slama?

Podľa architekta je slama rýchlo obnoviteľný zdroj a zároveň jediný materiál, ktorý nepotrebuje špeciálne úpravy. Balíky slamy sa naukladajú na seba a zvonku sa omietnu vápnom, zvnútra hlinou. Celá konštrukcia stien so slamou je teda kompostovateľná. Drevená strešná konštrukcia je taktiež izolovaná slamou. Vďaka využitiu slamy aj na nosné steny je dosiahnutý estetický vzhľad i kvalitný izolačný účinok. Technológia potrebná v dome tak mohla byť znížená na minimum, nebolo treba napríklad vykurovacie rozvody, pretože jednoduché kachle vo vnútri domu dostatočne vykúria celý priestor.

Podhľady pomáhajú využívať energiu

Zvonku je dom charakteristický šikmými hlbokými podhľadmi, ktoré pomáhajú využívať energiu zo slnečného žiarenia. V lete zase poskytuje potrebné tienenie pred ostrým slnkom. Podhľady zároveň vytvárajú priestor krytej paluby, miesta na relax v priestoroch medzi interiérom a exteriérom.

Podlaha, ktorá je spojená so základovou doskou, absorbuje počas dňa teplo a uvoľňuje ho večer. Vonkajší plášť domu je hrubý 120 centimetrov. Slamené domy sa osvedčili v mnohých ohľadoch, najdôležitejším faktom je, že je to dom z prírodných materiálov, ktorý dýcha.

Meniteľná dispozícia

Dispozícia je riešená tvorivo a pružne. V hlavnom slamenom obdĺžniku sú umiestnené ďalšie štyri celky, drevené boxy – technická miestnosť, hygienické zázemie a dve spálne.

Z jednotlivých miestností sa dá plynule prechádzať do ďalších. Spájajú a oddeľujú sa posuvnými dverami, takže vždy môžete vytvoriť menší alebo väčší celok, v ktorom sa pohybujete, a rôznu konfiguráciu podľa aktuálnych potrieb a priorít.

Slamený dom v kocke
Architektonické štúdio: Georg Bechter Architektur + Design, http://bechter.eu
Rok realizácie: 2014
Lokalita: Dornbirn, Vorarlberg, Rakúsko

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Georg Bechter Architektur + Design