Superlofty v Amsterdame
Staršie budovy, ktoré nemôžu držať krok s meniacim sa programom mesta a životným štýlom jeho obyvateľov, sa stávajú zastaranými a prázdnymi. To je v Holandsku dôvod na zbúranie takej stavby. Ateliér Marc Koehler Architects prišiel s nápadom, ako sa vyhnúť obrovskému odpadu a znečisteniu, ku ktorému dochádza pre búranie.
Projekt Superlofts vychádza z princípu tzv. open building. Sú tu využité flexibilné rámy, vďaka ktorým sa budova ľahko prispôsobuje meniacim sa cyklom používania a údržby. Bytové jednotky môžu byť „upgradované“ v od seba nezávislých cykloch, pričom nedochádza k plytvaniu materiálom alebo k zničeniu budovy. Nosná konštrukcia môže byť použitá viacnásobne – fasády budú napríklad obnovované každých dvadsaťpäť rokov, inštalácia každých desať rokov a interiéry každých päť rokov. Všetky tieto systémy sa dajú opäť používať a recyklovať.
Rôznorodé možnosti usporiadania bytových jednotiek.
Zdravé budovy, zdravé mestá
Superlofty podporujú vysokú kvalitu života obyvateľov mesta. Keďže zdravé budovy sú vybudované s použitím udržateľných materiálov a energeticky úsporných inštalácií, v budove sú navrhnuté kvalitné, komfortné interiéry s prirodzeným vetraním, osvetlením a zeleňou. Zdravé budovy vedú k spokojnejším obyvateľom a zdravším mestám. Architekti projekt prispôsobili potrebám rastúcej komunity jedincov s tvorivým a podnikateľským zmýšľaním.
Nezariadený byt ponúka takmer nekonečné pole možností.
Spojenie bytu s kanceláriou či ateliérom, hudobným štúdiom alebo komerčnou kuchyňou nie je v tradične poňatých obytných budovách väčšinou realizovateľné. Avšak prázdne „plátno“, ktoré Superlofty ponúkajú, umožňuje tieto hybridné formy bývania uskutočniť. V Amsterdame a Utrechte bolo nedávno dokončených päť superloftových realizácií, ďalšie projekty v Groningene, Amsterdame a Delfte sú v súčasnosti vo výstavbe.
Interiér šitý na mieru podľa životného štýlu.
Flexibilný rámec
Prefabrikovaná betónová konštrukcia tvorí tri šesťmetrové moduly, ktoré sa dajú flexibilne spájať do blokov. Majitelia bytov potom tieto surové priestory naplnia svojím vlastným interiérom, ktorý bude vyhovovať ich životnému štýlu a špecifickým požiadavkám. Centrálne umiestnené „superšachty“ umožňujú osadiť kúpeľňu a kuchyňu takmer hocikde do priestoru.
Šesťmetrová modulová konštrukcia.
Inteligentná hliníková fasáda obsahuje detektory CO2 korigujúce vetranie a tienenie, zabudované odvodnenie a priestranné balkóny. Všetko je situované v jednej adaptabilnej modulovej jednotke. Vďaka veľkoryso riešeným priestorom a celozaskleným fasádam sa dostane slnečný svit do všetkých častí jednotlivých bytov.
Zadná fasáda Superloftov.
Spoločné bývanie
Otvorené priestory objektu SoHo boli pôvodne navrhnuté ako priemyselné sklady, ale v priebehu času sa ukázalo, že sú ľahko prispôsobiteľné na ďalšie využitie. Nasťahovali sa do nich umelci, ktorí toto miesto postupne premenili na bytové domy a pracovné priestory. Otvorený rámec Superlofts stimuluje nové hybridné rezidencie, ako napríklad umelecký ateliér, pivovar či rôznorodé domáce kancelárie.
Vstupná hala.
Ponúka bohatú rozmanitosť typov jednotiek, od kompaktných štúdií XS až po luxusné XL penthausy a cenovo dostupné DIY (urob si sám) jednotky. Tieto pestro koncipované byty privádzajú do svojho vnútra vzájomne sa obohacujúcu zmes obyvateľov, ktorí v Superloftoch tvoria mladú dynamickú komunitu. Spoločné priestory a zariadenie majú zásadný význam pri vzniku samoorganizovaných aktivít. Každý projekt ponúka jedinečný výber kolektívnych priestorov, ako sú dielne, ateliéry, strešné záhrady, detské ihriská, telocvične a spoločné obývacie izby.
Študovňa.
V každom objekte od začiatku vytvárajú jeho obyvatelia úzko stmelenú komunitu, ktorá spoločne formuje ducha budovy i jej okolia. Superlofty fungujú na princípe vertikálnej dediny a prispievajú tak k zlepšovaniu životaschopnosti miest. Prebúdzajú nevyužívané miesta k životu a ponúkajú cenovo dostupné bývanie.
Kuchyňa v superlofte.
SUPERLOFTY
Miesto: Amsterdam, Holandsko
Architekt: Marc Koehler Architects
Realizácia: 2017
Axonometria mestského bloku Superloftov.
TEXT: LUCIE HLAVSOVÁ
FOTO: MARCEL VAN DER BURG, V2COM
Článok bol uverejnený v časopise ASB 4/2018.