Svetový líder v downtowne: Henkel Slovensko predstavil nové kancelárie v žiariacej veži The Mill
Zelený projekt, ktorý upútal svojou architektúrou. Veža The Mill sa už vyníma na budúcom bulvári Mlynských nív a hlási aj prvých nájomcov, respektíve toho najväčšieho. Do kancelárskej budovy sa presťahoval svetový líder priemyselných a spotrebiteľských trhov – firma Henkel Slovensko, ktorá nám exkluzívne predstavila svoje nové priestory.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Z brownfieldov metropola
Najskôr tu bol brownfield – neatraktívny a zanedbaný priestor bez života. Ľudia sa v lokalite Mlynských nív sústredili minimálne alebo len z povinnosti. Neskôr sa tu začali formovať prvé projekty a do niekdajšej priemyselnej oblasti priniesli to najdôležitejšie – nových obyvateľov a ideálne pracovné prostredie.
Dnes je táto lokalita jedna z najatraktívnejších v Bratislave. Oblasť je prezývaná novým centrom Bratislavy, resp. downtown, ktorý kompletne zmenil Bratislavu, ako aj jej panorámu. Z hlavného mesta sa preto stáva metropola západného sveta.
Rozvoj pritom neplatí len pre centrálnu časť územia, ale aj pre západnú časť Mlynských nív, ktorá sa začala rozvíjať o čosi skôr. Ešte na začiatku tohto storočia tu boli spoločnosťou HB Reavis vybudované projekty zo série Bratislava Business Center I – V (BBC I – V), ktoré neskôr developer budoval s firmou Immocap. A práve tá rozšírila sériu administratívnych komplexov BBC o šiestu etapu nesúcu názov The Mill.
Elegancia v postindustriálnej zóne
Dnes je už veža dokončená a v postindustriálnej zóne, konkrétne pri križovatke Mlynských nív a Plynárenskej ulice, sa stala neprehliadnuteľnou. Dôvodov je na to viacero. Prvým je žiarivo biela fasáda od architektov z kancelárie DKLN, ktorí sa presadili v medzinárodnej architektonickej súťaži a zvolili odvážny typ návrhu, ktorý sa stal v lokalite dominantným, ale tiež elegantným.
A pritom nejde o najvyššiu budovu v okolí. The Mill disponuje výškou takmer 70 metrov a dvomi vežami, jedna so 17 podlažiami a druhá s 12 podlažiami. Tie spoločne vytvárajú pôdorysný tvar písmena T, pričom celá budova obsahuje až 25-tisíc štvorcových metrov komerčnej plochy a 1,5-tisíc štvorcových metrov retailu. V podzemí sa nachádza miesto pre 400 automobilov i zázemie pre 128 cyklistov.
Neprehliadnuteľnou je aj z ďalšieho dôvodu, a tým je technologická vyspelosť celého objektu. The Mill disponuje certifikátom zelenej budovy LEED GOLD, pričom už výstavba veže sa riadila princípmi udržateľnosti. Stavba je teda ekologická, no čo je najdôležitejšie, aj takmer vypredaná.
Immocap sa nedávno zbavil aj posledných kontroverzných otázok o danom projekte. Dlhý čas totiž neboli známe dôvody, pre ktoré developer zbúral jeden z posledných historických objektov tejto lokality – industriálny sklad, kedysi prislúchajúci k potravinárskemu podniku Helle.
Podľa developera bol objekt vo veľmi zlom technickom stave a pre rôzne súčasnejšie prístavby nemal industriálny šarm. Pre vydané záväzné stanovisko s objektom nepočítalo ani hlavné mesto a Immocap disponoval povolením na jeho zbúranie. Na mieste historickej budovy tak vzniklo námestie i detské ihrisko s rozlohou 600 štvorcových metrov.
Svetový líder v downtowne
Ešte v lete 2023 sme v článku oznamujúcom dosiahnutie plnej výšky budovy uviedli, že najväčšiu podlažnosť prenajatých priestorov – približne 80 percent – bude zaberať svetový líder na priemyselných a spotrebiteľských trhoch, firma Henkel Slovensko. Tento fakt nám v podcaste potvrdil aj Jakub Gossányi, riaditeľ developmentu spoločnosti Immocap.
Henkel Slovensko funguje na slovenskom trhu od roku 1991 a spoločnosť začínala s počtom 30 zamestnancov, dnes ich zamestnáva vyše 1 800. Svoje sídlo mala dlhé roky na Záhradníckej ulici, pričom väčšina zamestnancov pracujúcich pre najväčší hub Global Business Solutions+ Bratislava sídli v budove BBC 1 Plus na Plynárenskej. Teda len pár krokov od novovybudovanej The Mill.
Projekt nového sídla firmy navrhla a projekčne zastrešovala realitno-poradenská spoločnosť iO Partners. „Kompletný návrh, od počiatočných layoutov po realizačný projekt kancelárskych priestorov a škôlky, bol vypracovaný našou firmou,” hovorí pre redakciu ASB Michal Oparty, vedúci oddelenia projektového manažmentu iO Partners Slovensko.
Podľa neho nie je projekt veľkosti Henkel Slovensko krátkodobým zámerom, ktorý možno realizovať za 1 alebo 2 roky. „Preto sme museli prísť s riešením, ktoré by včas zabezpečilo potrebné podmienky a bolo schopné zohľadniť všetky potreby medzinárodnej spoločnosti. To znamená poskytnúť kvalitné udržateľné pracovné prostredie pre zamestnancov či vybudovanie škôlky s kapacitou 100 detí so všetkými parametrami, ktoré takýto priestor vyžaduje,” povedal.
Pre redakciu ASB sa vyjadrila aj architektka spoločnosti iO Partners Martina Ščepková, ktorá stojí za architektonickým výrazom nového sídla firmy: „Pri návrhu nových kancelárií sme venovali osobitnú pozornosť profilu spoločnosti. Napriek tomu, že ide o Shared Service Center, priestor sme navrhli so značným rozvoľnením a s podstatne nižšou hustotou pracovných miest. Najväčší dôraz sme kládli na akustické a vizuálne členenie priestorov s jemnými akcentmi odkazujúcimi na brand spoločnosti.“
Všetci zamestnanci pod jednou strechou
Redakcia ASB mala možnosť exkluzívne nahliadnuť do nových priestorov spoločnosti Henkel Slovensko a disponuje aj exkluzívnymi vyjadreniami Christiana Schulza, prezidenta spoločnosti a riaditeľa Global Business Solutions+ Bratislava.
Podľa neho sa firma rozhodla pre The Mill z niekoľkých dôvodov. „Je to moderná budova v širšom centre Bratislavy, ktorá spĺňa všetky naše požiadavky a potreby zamestnancov. Ide o moderný priestor, ktorý poskytuje komfort, efektivitu a je tiež ekologicky udržateľný a šetrí energiu,” povedal Schulz, čím v stručnosti zhrnul náš opis budovy v predchádzajúcich odsekoch.
„Jedným z kritérií pri výbere nového sídla bola aj blízkosť k ďalšej budove, v ktorej pracuje väčšina našich zamestnancov (Plynárenská ulica, pozn. red.), čo uľahčí vzájomnú interakciu a spoluprácu,” dodal Schulz. „Ďalším dôvodom je budúce zjednotenie pod jednou strechou. V budove The Mill budú pracovať všetci zamestnanci spoločnosti Henkel Slovensko. Táto centralizácia umožní lepšiu spoluprácu a komunikáciu medzi oddeleniami,” prezrádza novinky prezident spoločnosti.
Podľa neho je lokalita veľmi dobre dostupná aj s MHD či na bicykli, čo ide ruka v ruke s ambíciami firmy eliminovať uhlíkovú stopu. „Na základe komunikovaných plánov mesta Bratislavy očakávame, že táto dostupnosť sa v budúcnosti ešte zlepší vďaka električkovej trati, ktorá bude súčasťou bulváru Mlynské nivy,” dodáva Schulz.
„V prvej fáze sa do budovy presťahovalo 400 zamestnancov, ktorí budú obývať takmer 4 700 štvorcových metrov plochy na 3 podlažiach. Neskôr pribudne ďalších 11 500 štvorcových metrov kancelárskeho priestoru. Okrem toho máme v The Mill aj modernú škôlku s rozlohou 1 200 štvorcových metrov,” opisuje. Práve benefit škôlky môžu využívať rodičia pracujúci vo firme.
Štandardné kancelárie s modernými prvkami
„Naše nové kancelárie sú navrhnuté tak, aby spĺňali princípy Activity Based Working (pracoviska založeného na aktivitách). To znamená, že sú prispôsobené rôznym typom práce. Otvorené priestory, oddelené miestnosti na tichú prácu a flexibilné zóny umožnia rôznorodé využitie,” tvrdí Christian Schulz.
Podľa neho sú pre Henkel Slovensko dôležité aj najvyššie štandardy ergonómie: „Naši zamestnanci majú k dispozícii ergonomický nábytok a pracovné prostredie, ktoré podporuje ich pohodu a produktivitu. Rovnako dôležitá je pre nás udržateľnosť, preto sme sa rozhodli využiť existujúci nábytok a doplniť ho modernými prvkami.”
Zamestnanci majú v budove The Mill aj veľkú zelenú terasu s vysokou úrovňou krajinnej architektúry, pričom jej časť vypĺňa aj drevená terasa. Možné je tu teda zorganizovať rôzne cvičenia či komunitné udalosti.
Christian Schulz opisuje nové kancelárie ako výnimočné, čo je ale trochu nadnesené. Interiér pôsobí súčasným dojmom, obsahuje čisté línie aj viaceré drevené prvky či dizajnové osvetlenie. Prítomná je aj machová stena, rôzne tvarované sedenia s už spomínanými ergonomickými prvkami a k dispozícii sú aj drevené pódiá určené na sedenie. V kanceláriách sú aj čoraz viac populárne protihlukové miestnosti či búdky, ktoré sa nachádzajú na každom podlaží.
Toto sú aktuálne kancelárske trendy, ktoré sa spoločnosti Henkel Slovensko podarilo začleniť do nových priestorov. Tie disponujú aj výtvarným umením – ručne maľovanými obrazmi, ktorých je na všetkých troch podlažiach niekoľko desiatok a farebne vypĺňajú inak biele steny. V konečnom dôsledku, ide o štandardné administratívne priestory, ktoré sú doplnené modernými a dizajnovými prvkami.
V roku 2024 sú však k dispozícii omnoho etablovanejšie kancelárie, ktoré ponúka napríklad spoločnosť Immocap, pôsobiaca v rovnakej budove The Mill. Tu je ale nutné podotknúť, že v prípade firmy Henkel Slovensko ide o kancelárie pre stovky zamestnancov (ako Shared Service Centra), pričom Immocap tu má sídlo pre malý slovenský tím s desiatkami ľudí.
O výnimočnosti priestorov developera stojaceho za vznikom The Mill hovorí napríklad súťaž Office roka 2023, v ktorej Immocap postúpil do finále. Developer má teda jedny z najlepších slovenských kancelárií v najlepšej administratívnej budove na Slovensku, keďže The Mill obsadil 1. miesto v kategórii Najlepší kancelársky development roka.
To ale nič neuberá na kvalite priestorov firmy Henkel Slovensko, ktorá rovnako sídli v najlepšom kancelárskom objekte na Slovensku. Spoločnosť tak oproti svojim predchádzajúcim sídlam nastavila latku niekoľkonásobne vyššie, a to aj s čerešničkou na torte v podobe rozsiahlej vonkajšej terasy s neopakovateľnými výhľadmi na Bratislavu.