Sydney Fish Market: Na vode vyrastá nová ikona hlavného mesta Austrálie
Sydney stavia novú ikonickú tržnicu na vode. Najväčší rybí trh južnej pologule sľubuje architektonické divadlo, gastronomický raj a 6 miliónov návštevníkov ročne.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Vláda Nového Južného Walesu v spolupráci s poprednými architektmi pretvára nielen samotný trh, ale aj celú štvrť The Bays Precinct. Investícia vo výške 750 miliónov dolárov prinesie nielen ekonomický impulz, ale aj návrat veľkej časti pobrežia späť obyvateľom. Tento projekt je najväčším a najambicióznejším prístavným zásahom v Sydney od čias výstavby ikonickej opery.
Nové zariadenie vzniká len pár metrov od pôvodného trhu v Pyrmonte – presúva sa na susedné mólo v zátoke Blackwattle Bay. Budova je osadená priamo na vode, medzi parkom a promenádou.
Za návrhom stojí dánske architektonické štúdio 3XN v spolupráci s domácimi firmami BVN Architecture a Aspect Studios. Ich cieľom bolo vytvoriť nielen moderný rybí trh, ale aj kultúrny priestor s verejnou vybavenosťou, ktorý sprístupní nábrežie širokej verejnosti – na rozdiel od mnohých miest, kde sú veľkoobchodné trhy pre verejnosť uzavreté.
Rytmus vlny
Ústredným architektonickým prvkom je plávajúca strecha – ikonická vlna vyrobená z lepeného vrstveného dreva (glulamu). Jej tvar vizuálne reaguje na pohyb vody v prístave a tvorí siluetu, ktorá bude okamžite rozpoznateľná. Zároveň zohráva kľúčovú úlohu v udržateľnosti budovy – zachytáva dažďovú vodu, filtruje denné svetlo, odvádza teplý vzduch, tieni predajné priestory a nesie integrované solárne panely.
Celá budova má rozmery približne 100 × 200 metrov a jej výška sa pohybuje od 18 (výška troch podlaží) do 25 metrov (výška štyroch podlaží). V kombinácii s ekologickými systémami na zber dažďovej a sivej vody, biofiltráciou, recykláciou odpadu a šetrným výberom materiálov ide o komplexne udržateľný projekt.
Zaujímavosťou je aj samotný proces výstavby ikonickej strechy. Viac ako 400 strešných kaziet najskôr zmontovali na ostrove Glebe Island, kde zároveň uskladnili približne 600 lepených drevených nosníkov. Odtiaľ všetky tieto diely prepravovali po vode pomocou barží (prepravnej plošine), ktoré nahrádzali až štyri kamióny naraz.
Tento spôsob logistiky výrazne odľahčil cestnú dopravu: namiesto tisícov jázd nákladných áut využili takmer tisíc vodných prevozov, čím ušetrili viac ako 5 600 kamiónových ciest. Vďaka tomu sa podarilo znížiť nielen dopravné zaťaženie, ale aj uhlíkovú stopu celého projektu.
Glebe Island zároveň slúžil ako montážna a skladová základňa pre ďalšie prvky – napríklad prefabrikované podstavce promenád, schodiskové dosky či morské pilóty, ktoré sú súčasťou základov budovy.
Prepojený svet
Jednou z hlavných výhod návrhu je jeho modulárna flexibilita. Budova nie je statická – priestory sa môžu podľa potreby meniť, zlučovať alebo rozdeľovať. Vznikajú tak rôzne zóny – od rybích stánkov, cez kuchyne, gastro prevádzky, až po otvorené komunitné priestory. Vnútorné aj vonkajšie časti trhu reagujú na sezónne potreby, podujatia či meniace sa nároky trhu.
Na prízemí sa sústreďujú všetky funkcie typické pre rybí trh – vykládka a nakladanie rýb, veľkoobchod a aukčná hala. Prevádzková zóna je však starostlivo oddelená od verejného priestoru – prekrytá promenádou a amfiteátrovými schodmi, ktoré sa vinú ponad prístavisko. Návštevníci tak môžu bezpečne sledovať dianie pod sebou a vnímať autentickú atmosféru trhu.
Amfiteátrové schody, ktoré vedú z námestí na trh, prirodzene nadväzujú na pobrežný park. Tvoria novú verejnú trasu pozdĺž zálivu Blackwattle, prepájajú miestnu štvrť s centrom mesta a ponúkajú výhľady až po most Anzac. Slúžia ako miesta na posedenie, oddych aj stretávanie sa.
Na oboch koncoch budovy vznikli verejné námestia so zeleňou a mokraďovými rastlinami, ktoré prirodzene filtrujú dažďovú aj sivú vodu z budovy. Tieto biofiltračné systémy poskytujú rovnako aj ochranné prostredie pre vtáctvo a zlepšujú kvalitu vody v prístave.
Kultúra na tanieri
Trh nebude len o nákupe rýb. Súčasťou bude bohatá gastronomická scéna, reštaurácie, kaviarne, bary aj street food koncepty. Zaujímavosťou bude napríklad LEYRD – vietnamský koncept, ktorý ponúkne legendárne Bánh Mì, či silnú vietnamskú kávu. Trh tak obohatí návštevníkov o autentické zážitky z celého sveta a to s dôrazom na čerstvosť a morský pôvod.
Posledné dostupné informácie z marca tohto roka hovoria, že paralelne s výstavbou trhu prebieha aj modernizácia ulice Bridge Road – hlavnej prístupovej trasy k areálu. Úsek medzi križovatkami Wattle Street a Wentworth Park Road prechádza výraznými úpravami.
Rozširujú spoločné chodníky pre chodcov, vytvárajú miesta na nástup a výstup z autobusov a taxíkov, a zlepšujú celkové dopravné riešenie. Pribudne nové osvetlenie, dopravná signalizácia a dôjde tiež k terénnym úpravám, ktoré zaručia bezpečnejší a plynulejší prístup k novému trhu.
Jeho otvorenie je už na spadnutie. Očakáva sa, že počet návštevníkov sa v priebehu nasledujúcich desiatich rokov zdvojnásobí – z troch na šesť miliónov ročne. S týmto projektom sa Sydney opäť raz zaradí medzi mestá, ktoré udávajú smer nielen architektúre, ale aj tomu, ako môže mestský priestor slúžiť bez rozdielu všetkým.
Sydney Fish Market
Lokalita: Sydney, Austrália
Architekti: 3XN, BVN
Spoluautori projektu: GXN – Inovačný poradca, WallnerWeiss – verejný poradca pre umenie
Investor: Infraštruktúra Nový Južný Wales
Úžitková plocha: 80 000 m²
Realizácia: 2020 – 2025
Očakávané ukončenie: 2025