2BB85F15 913B 4C10 A1DF 94FD40752DE6
Galéria(8)

Takto mohla vyzerať najprestížnejšia lokalita Bratislavy. Pozrite si návrhy ateliérov na premenu Chalupkovej v downtowne

Bratislavský downtown už pozná podobu lukratívneho pozemku na Chalupkovej ulici. Trojuholníkovú parcelu zmení renomovaný ateliér Stefano Boeri Architetti z Talianska. Architektonická súťaž však prilákala aj ďalšie mená svetovej architektúry, vrátane prestížnych ateliérov z Českej republiky či Rakúska, ktorých návrhy vám exkluzívne predstavíme v tomto článku.

Svetová architektúra v Bratislave

Len minulý týždeň sme ako prvé slovenské médium priniesli detailné informácie o novej podobe projektu na Chalupkovej ulici v downtowne. Bývalá priemyselná oblasť, ktorá bola počas 2. svetovej vojny bombardovaná americkým letectvom, sa po dlhých desaťročiach zmení na pulzujúcu oblasť s bývaním a kanceláriami.

Novú tvár historickej lokality navrhne jedno z najzvučnejších mien svetovej architektúry, Stefano Boeri Architetti z Talianska. Developer projektu, spoločnosť Penta Real Estate, zároveň predstavila aj svoje nové sídlo, ktoré navrhlo české štúdio Jakub Cigler Architekti. 

08
Víťazný návrh na zónu Chalupkova v downtowne od talianskych architektov Stefano Boeri Architetti | Zdroj: Penta Real Estate

Urban Oasis, ako nazval svoj projekt taliansky ateliér, prinesie päť objektov. Štyri obytné budovy, rozmiestnené okolo veľkého centrálneho verejného parku a jednu dominantu, vežu na nároží ulíc Mlynské nivy-Košická. Dnes prázdny pozemok developer transformuje na oblasť s 1 300 bytmi a 45 000 štvorcových metrov prenajímateľných kancelárskych a obchodných priestorov. Celý projekt je pritom podčiarknutý vertikálnymi záhradami, ktorými je talianske štúdio známe aj vo svete. 

Zelené srdce downtownu, ako sme zámer nazvali, doplní aj nové sídlo Penta Real Estate z pera českého štúdia Jakub Cigler Architekti. Kancelárie majú byť podľa Penty najpokročilejšie v Bratislave a disponovať budú najvyšším technologickým štandardom. Dnes už na pozemku prebiehajú zemné práce a budova začne v tomto roku postupne rásť.

Architektonická súťaž s významnými menami

Vyhlásená medzinárodná architektonicko-urbanistická súťaž na zónu Chalupkova naznačovala úspech už podľa výsledkov z prvého kola. Do súťaže sa totiž zapojilo až 83 záujemcov z celého sveta.

Porota vybrala na postup do druhého kola tri tímy – KCAP z Holandska, Stefano Boeri Architetti z Talianska a spolupracujúcu dvojicu ateliérov Baumschlager Eberle Architekten z Rakúska a Studio Perspektiv z Česka. K nim sa pridali ďalšie tri tímy, ktoré boli priamo pozvané do druhého kola – Jakub Cigler Architekti z Česka, Bjarke Ingels Group z Dánska a MVRDV z Holandska.

Dnes už vieme, že víťazom sa stalo talianske štúdio. Na druhom mieste sa umiestnila dánska kancelária Bjarke Ingels Group a tretie miesto obsadil český ateliér Jakub Cigler Architekti. Ďalšie pozície bez konkrétneho poradia obsadili KCAP, MVRDV a Baumschlager Eberle Architekten v spolupráci so Studio Perspektiv.

Česká stopa v Bratislave

Redakcia ASB dnes ponúka exkluzívny pohľad na dva súťažné návrhy. Prvým je projekt českého štúdia Jakub Cigler Architekti, ktorí sa okrem návrhu nového sídla Penty zapojili aj do súťaže na riešenie celého územia. 

Bronzový projekt je rozdelený na jednotlivé domy, ktoré majú odlišný architektonický výraz. „Vďaka tomu vzniká žiadúca architektonická diverzita, ktorá zároveň umožňuje flexibilné fázovanie projektu,” uvádza vo svojom stanovisku Jakub Cigler Architekti. 

zakres 004
Súťažný návrh na zónu Chalupkova v Bratislave od českého ateliéru Jakub Cigler Architekti | Zdroj: Jakub Cigler Architekti

„Naše riešenie odkazuje na tradičnú mestskú štruktúru, dosahujúcu uličnú čiaru s jasným vymedzením verejných priestranstiev. Jednotlivé domy sú doplnené živým parterom s funkciou obchodov a kancelárií nielen po vonkajšom obvode, ale aj vo vnútri bloku,” opisuje svoj projekt český ateliér. 

„Hmotové riešenie nového mestského bloku si stanovuje základnú výšku hlavnej rímsy na úrovni 8. nadzemného podlažia, doplnené o ustúpené podlažia a na exponovaných nárožiach o výškové dominanty. V prirodzenom ťažisku územia je umiestnené námestie s kruhovým vodným prvkom, ktoré by sa stalo živým srdcom novej štvrte,” uzatvára architektonická kancelária Jakub Cigler Architekti. 

cam04 centralni
Súťažný návrh na zónu Chalupkova v Bratislave od českého ateliéru Jakub Cigler Architekti | Zdroj: Dousek-Záborský

Podľa dostupnej hmotovej situácie mal český návrh vyplniť pozemok na Chalupkovej až 7 stavbami. Celková plocha nadzemných podlaží projektu mala dosahovať viac ako 133-tisíc štvorcových metrov a v podzemí malo ísť o plochu vyše 70-tisíc štvorcových metrov. Mohutnosť projektu by sa však znásobila ďalšími dvomi domami v rámci nového sídla Penta Real Estate, ktoré navrhol český ateliér. 

Pozrite si súťažný návrh českého ateliéru Jakub Cigler Architekti v galérii:

zakres 004
cam04 centralni
cam02 namesti
cam01 kosicka
cam03 pesi zona
chaloupkova ulicni zaber
Chaloupkova nadhled 00

Súťaž na zónu Chalupkova, 3. miesto – Jakub Cigler Architekti

Zodpovedný projektant: Jakub Cigler
Hlavný inžinier projektu: Tomáš Bíma
Tím: Peter Bednar, Ján Ferenčík, Vojtěch Klapač, Hana Lukešová, Antonín Štička, Jiří Zakopal
Celková plocha riešeného územia: 27.785 m2
Celková plocha HPP nadzemných podlaží: 133.400 m2
Celková plocha HPP podzemných podlaží: 70.705 m2

Spolupráca troch krajín

Druhým súťažným návrhom, ktorý exkluzívne predstavujeme našim čitateľom, je projekt rakúskeho Baumschlager Eberle Architekten, ktorí v tejto súťaži spolupracovali s českou kanceláriou Studio Perspektiv, ale aj nemeckým Topotek 1.

Máme veľkú radosť, že sme sa v konkurencii 83 odovzdaných návrhov prebojovali do selekcie TOP 6 ateliérov. Lokalita sa nachádza v najcennejšej a najživšej oblasti – v novovznikajúcom centre Bratislavy – priamo v dynamickej obchodnej štvrti v tesnej blízkosti historického centra mesta a rieky Dunaj,” opisuje výsledok v súťaži i lokalitu v downtowne Studio Perspektiv. 

CHA viz exterier 1
Súťažný návrh na zónu Chalupkova v Bratislave od Baumschlager Eberle Architekten + Studio Perspektiv | Zdroj: Studio Perspektiv

Náš prístup k návrhu projektu Chalupkova sme začali vytvorením konzervatívnych blokových štruktúr – otvorením vnútroblokov, aby sme umožnili viac peších prepojení. Blokovú štruktúru sme nakoniec zredukovali do otvorenejšieho prostredia,” hovorí k svojmu návrhu český ateliér. 

Pokračovali sme v ďalšom tvarovaní objemov s cieľom dosiahnuť pocit solitérnych objektov pri zachovaní betónových stôp pôvodného mestského bloku. Výsledkom je starostlivo vytvorená mestská štruktúra, ktorá pri bližšom pohľade stále obsahuje stopy pôvodného mestského bloku, ale zároveň odráža jeho novovzniknutý kontext v centre mesta,” znie charakteristika projektu, ktorý sa v súťaži umiestnil v top 6. 

Podľa Studia Perspektiv ponúkajú organicky tvarované budovy s fluidnými formami a prirodzenými krivkami nekonvenčný zážitok, pokiaľ ide o svetlo a výhľad. Na rozdiel od tradičných pravouhlých dvojblokov využívajú tieto budovy mäkké tvary a vytvárajú dynamické priestory, ktoré zvyšujú kvalitu svetla a ponúkajú podmanivé výhľady nečakaným spôsobom.”

CHA viz exterier 3
Súťažný návrh na zónu Chalupkova v Bratislave od Baumschlager Eberle Architekten + Studio Perspektiv | Zdroj: Studio Perspektiv

Zámerné usporiadanie objemov budov do kaskádovitých architektonických foriem, ktoré postupne klesajú, zabezpečuje lepšie podmienky pre slnečné svetlo v celej mestskej kompozícii,” uzatvára česká architektonická kancelária. 

V tomto prípade bol navrhnutý, v porovnaní s projektom od Jakub Cigler Architekti, o niečo mohutnejší zámer s deviatimi budovami a dominantou v podobe veže so 115 metrami. Výšková budova by tak dosahovala maximálnu povolenú výšku v rámci územného plánu a o 5 metrov by prekonala aj dominantu víťazného návrhu Stefano Boeri Architetti z Talianska, ktorá bude mať 110 metrov.

Pozrite si súťažný návrh ateliérov Baumschlager Eberle Architekten + Studio Perspektiv + Topotek 1 v galérii:

CHA viz exterier 1
CHA viz exterier 3
CHA viz exterier 2
CHA viz fasada 1
CHA viz vnitroblok 2
CHA viz vnitroblok 1
CHA viz fasada 3
CHA situace

Súťaž na zónu Chalupkova,4-6 miesto – Baumschlager Eberle Architekten + Studio Perspektiv + Topotek 1

Autori: Baumschlager Eberle Architekten + Studio Perspektiv + Topotek 1
Hlavný inžinier projektu: Ján Antal, Jan Juráš
Celková plocha HPP nadzemných podlaží: 133 000 m²

Tri zo šiestich

Český ateliér Jakub Cigler Architekti a Baumschlager Eberle Architekten spolu s českým Studio Perspektiv poňali zónu na Chalupkovej početnejšou zástavbou, než spravilo talianske štúdio Stefano Boeri Architetti. Prítomný je tu však aj ďalší rozdiel, ktorý minulý týždeň uviedol Juraj Nevolník, výkonný riaditeľ Penta Real Estate.

„Zámer Stefano Boeri Architetti bol iný najmä prácou so zeleňou. Architekti tu tiež zvolili výrazné množstvo hmoty, avšak umiestnili ho na pozemku takým spôsobom, že funguje najlepšie,“ povedal pre našu redakciu. Prezentované projekty v tomto článku dávajú Jurajovi Nevolníkovi za pravdu.

Redakcia ASB verejnosti prezentovala už tri architektonické návrhy druhého kola súťaže na zónu Chalupkova v downtowne, vrátane víťazného. Zatiaľ neznáme sú projekty od Bjarke Ingels Group a holandských ateliérov KCAP a MVRDV. Svojim čitateľom však chceme ponúknuť komplexný pohľad na jednotlivé návrhy aj s vyjadreniami architektonických ateliérov, na čom intenzívne pracujeme.

Výsledky 2. kola architektonicko-urbanistickej súťaže na premenu zóny Chalupkova: 

  1. Stefano Boeri Architetti (Taliansko)
  2. Bjarke Ingels Group (Dánsko)
  3. Jakub Cigler Archiekti (Česko)
  4. – 6. KCAP, MVRDV (obaja Holandsko) a Baumschlager Eberle Architekten (Rakúsko) + Studio Perspektiv (Česko)