image 97779 25 v2
Galéria(15)

Tehlový dom dáva svojim obyvateľom možnosť improvizácie

Partneri sekcie:

Jednopodlažný tehlový dom zaujme na prvý pohľad. Obnažené tehly však nie sú len záležitosťou fasády, nájdeme ich aj vo väčšine interiérových miestností. Kontrastne, uhladene, pôsobia iba spálňa a kúpeľňa. Sú odeté do bielej. Dom s názvom 1219 realizovalo architektonické štúdio HARQUITECTES.

01 AG 9691
02 AG 9678
03 AG 9506 T2
04 AG 9544
05 AG 9756
06 AG 9756 tall
08 AG 9572
09 AG 9581

Bez hlbokých základov

To najdôležitejšie, čo museli architekti pri realizácii tohto domu riešiť, však nevidno na prvý pohľad. Projekt musel brať do úvahy obmedzenia vyplývajúce z geotechnickej štúdie. Tie totiž hovoria o tom, že prvé metre v podzemí majú nízku odporovú kapacitu, teda je potrebné vyhnúť sa hlbokým základom. Tie sa neodporúčali ani z hospodárskych a environmentálnych dôvodov. Bolo teda nevyhnutné prehodnotiť organizáciu domu a jeho stavebných systémov.

Foto: Adrià Goula

Prečo je jednopodlažný?

„Riešenie si vyžadovalo buď veľmi ľahkú konštrukciu, alebo takú, ktorá rovnomerne rozloží bremeno. Možnosť ľahkej konštrukcie nepripadala do úvahy, pretože sme považovali za dôležité získať vnútornú tepelnú zotrvačnosť, aby sa dom správal čo najviac pasívne. Kľúčovým rozhodnutím bolo riešiť dom ako jednopodlažný s cieľom rozložiť hmotnosť budovy,“ vysvetľujú architekti.

Foto: Adrià Goula

Použili lineárny konštrukčný systém organizovaný v mriežke, vďaka čomu sa podarilo rovnomerne rozložiť ťarchu a preniesť ju priamo na zem. Stavba je realizovaná na základovej doske, priestor pod ňou bol naplnený hrubou vrstvou štrku. Tým podarilo vytvoriť tepelný zberač s vysokou zotrvačnosťou, ktorý prečisťuje a obnovuje vzduch v dome.

Foto: Adrià Goula

Desať rovnakých priestorov

Pôdorys domu architekti rozdelili na desať rovnakých priestorov s rozmermi 3,5 × 5,12 metra. Na jednej strane sa to môže zdať nudné, ale takéto riešenie poskytuje množstvo výhod. Každý z týchto priestorov je všestranný, rôzne použiteľný. Navyše, tieto priestory spolupracujú.

Foto: Adrià Goula

V priebehu rokov nebude problém zmeniť využitie jednotlivých častí, ktoré navyše možno od seba oddeliť a použiť ako niekoľko samostatných celkov, nie jeden priestor.

Foto: Adrià Goula

Táto realizácia ukazuje, že nie je aktuálne len jediné riešenie, ktoré spája obývačku s kuchyňou do najväčšieho obytného celku domu, pričom spálne tvoria len menšie izby. Pokojne sa dajú vytvoriť aj rovnaké a rovnocenné zóny, ktoré je možné v prípade potreby spojiť alebo oddeliť. Efektne pôsobí i zvlnený strop interiéru.

Foto: Adrià Goula

Nič navyše

V prípade tohto domu autori stavili na architektúru, „ktorá reaguje na minimálne a základné potreby, vyhýbajúc sa nadbytočným prvkom, ale zároveň umožňuje maximálny potenciál využitia“. Dom je podľa tvorcov „len infraštruktúrou, pričom užívatelia si môžu vybrať ten najlepší spôsob, ako ho urobiť svojím vlastným domovom“.

Foto: Adrià Goula

Je chránený aj vlastnou vegetáciou, ktorá vytvára malé „kaplnky“ zabraňujúce prehriatiu interiéru. Zároveň tak fasáda časom výrazne splynie s okolitým prostredím, poukazujúc na fakt, že dom a záhrada tvoria jeden celok.

Foto: Adrià Goula

Tehlový dom v skratke

Architektonické štúdio: HARQUITECTES
Lokalita: Palau-solità i Plegamans, Španielsko
Autori: David Lorente, Josep Ricart, Xavier Ros, Roger Tudó
Plocha: 209 m2
Realizácia: 2014
Spolupracovníci: Blai Cabrero, Montse Fornes, Toni Jiménez Anglès, Carla Piñol

 

Sabína Zavarská
Foto: Adrià Goula