Tepelne spracované drevo – drevo pre dom
Medzi základné vlastnosti tepelne spracovaného dreva – smrekového termodreva – patrí trvanlivosť, rozmerová stabilita a ekologická neškodnosť. Najnovšie je v ponuke až do šírky profilu 218 mm. Na slovenský trh ho ako jediná prináša spoločnosť RM drevo, a to štandardne ošetrené základným UV náterom na zachovanie pôvodného zafarbenia.
Vlastnosti a využitieEkologická technológia tepelného spracovania dreva sa vyvinula s cieľom zlepšenia trvanlivosti a odolnosti bežných európskych drevín. Tepelne upravené drevo je rozmerovo stabilné a bez použitia akýchkoľvek moridiel alebo konzervačných roztokov odolné proti hnilobe a škodcom. Tým predstavuje ekologickú a cenovo dostupnú alternatívu k tropickým drevinám. Termodrevo možno použiť vo vlhkom prostredí a na zhotovenie konštrukcií vyžadujúcich výnimočnú rozmerovú stabilitu – obklady fasád, terasy, podlahy, nevynímajúc tie v okolí bazénov, sauny a podobne. Odolnosť termodreva proti škodcom a hnilobe ho predurčuje na použitie v exteriéri. A to najmä na účely, kde sa predpokladá následná časovo a finančne náročná údržba materiálu.
Novinka na našom trhu
Uvedením tepelne spracovaného smreku na slovenský trh sa rozšírila aj škála rozmerov drevených profilov až do šírky 218 mm. Drevené profily sú k dispozícii vo dvoch vyhotoveniach – hladko hobľovaný alebo kartáčovaný.
Na zachovanie pôvodnej farby dreva sa odporúča použiť náter s UV filtrom
Smrek, borovica, osika
Drevo prechádza tepelnou úpravou pri teplote 210 alebo 190 °C. Pri vyššej teplote sa dosahuje zníženie rovnovážnej vlhkosti, a preto možno takto upravené drevo použiť aj v exteriéri – na vonkajšie fasádne obklady, terasy, terasy okolo bazénov. Drevo upravené pri nižšej teplote, teda 190 °C, sa hodí skôr na aplikácie v interiéroch. Smrek má v porovnaní s borovicou výraznejšiu kresbu. Drevo z osiky neobsahuje živicu a po tepelnej úprave má veľmi pekné sfarbenie. Využitie nachádza predovšetkým ako materiál vhodný na výrobu sáun alebo obklad kúpeľní. Tepelne upravené drevo má približne o 20 až 25 % nižšiu tepelnú vodivosť v porovnaní s neupraveným drevom. Po tepelnom spracovaní klesne hmotnosť dreva priemerne asi o 10 %.
Tepelným spracovaním pri teplotách nižších ako 200 °C sa ohybová pevnosť dreva zníži len mierne. Výraznejšie sa zníži až po spracovaní pri teplote nad 200 °C, a to v horizontálnom smere. Preto sa takto spracované drevo neodporúča používať ako nosný prvok vodorovných konštrukcií.
Ekológia zaručená
Drevo pochádza zo severských regiónov Európy a spracúva sa vo Fínsku. Drevo na tepelnú úpravu pochádza z kontrolovaných PEFC lesov. Proces tepelnej úpravy je ekologický a prebieha na základe patentovaného postupu vyvinutého vo Fínsku.
Vnútorné vybavenie sauny zhotovené z osikového tepelne upraveného dreva | Uplatnenie tepelne upraveného dreva v interiéri |
–>–>