Megalomanský projekt The Line: Vertikálny urbanizmus chce posunúť ešte o level vyššie
Futuristické mesto The Line, ktoré je súčasťou projektu Neom na pobreží Červeného mora, má zmeniť ekonomiku Saudskej Arábie a poslúžiť zároveň ako testovacie prostredie pre revolučné technológie budúcnosti. Ako vyzerá jeho udržateľná vízia?
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Neom je rozsiahla iniciatíva, ktorá sa má stať svetovým centrom technológie a obchodu. Zameriava sa na deväť inovatívnych ekonomických sektorov, vrátane energetiky, mobilnosti, biotechnológie a pokročilej výroby, pričom jeho cieľom je vytvoriť udržateľný ekosystém pre budúcnosť.
Ako sme už spomínali v našom predchádzajúcom článku, toto miesto sa buduje od úplných základov. Výstavba sa rýchlo posúva dopredu. Posledné dáta z októbra minulého roku ukazujú, že projekt má viac ako 3-tisíc zamestnancov z 90 krajín a podieľa sa na ňom 60-tisíc stavebných robotníkov.
V súčasnosti by už mali byť dokončené významné infraštruktúrne stavby, ako sú cesty, inžinierske siete a nemocnica. Za 5,1 miliardy eur bolo postavených desať obytných komunít, ktoré majú kapacitu pre približne 95-tisíc obyvateľov. Okrem toho sa plánuje do roku 2026 dokončiť výstavbu najväčšej elektrárne na výrobu zeleného vodíka, na ktorú sa už získali financie vo výške 5,6 miliardy eur.
Neom sľubuje bezkonkurenčné podmienky pre podnikanie, vrátane výhodného daňového systému a regulačného prostredia, čím predefinuje koncept bývania a ochrany životného prostredia. Tento projekt sa tak stáva kľúčovým hráčom v úsilí o udržateľný rozvoj, kde môžu prosperovať ľudia aj planéta.
Udržateľná vízia mesta
Hlavným prvkom konceptu je mesto s názvom The Line s unikátnymi charakteristikami. Je to 17 kilometrov dlhý, 200 metrov široký a 500 metrov vysoký pás, ktorý by sa mal stať domovom až pre 9 miliónov ľudí. Táto plocha zaberie oveľa menej terénu v porovnaní s inými mestami s podobnou kapacitou. Svojim tvarom tak prispeje k zachovaniu 95 percent pôdy.
„Nemôžeme ignorovať krízy v oblasti bývania a životného prostredia, ktorým čelia naše svetové mestá. The Line bude tieto výzvy riešiť, povedal korunný princ a predseda predstavenstva spoločnosti NEOM, Mohammed bin Salman.
Urbanizmus s nulovou gravitáciou
Mesto ponúka nový prístup k dizajnu, známy ako urbanizmus s nulovou gravitáciou. Tento koncept vrství mestské funkcie vertikálne, pričom ľudia môžu plynule prechádzať v troch rozmeroch (hore, dole alebo naprieč) bez námahy. Na rozdiel od tradičných výškových budov to budú verejné parky, pešie zóny, školy, domovy a pracoviská.
V tejto lokalite je potrebné zohľadniť inovatívny prístup k doprave. Rezidenti sa budú presúvať pešo alebo budú mať prístup k vysokorýchlostnej doprave, ktorá zabezpečí, že nikto nebude cestovať dlhšie ako 20 minút z jedného konca na druhý. Cieľom je ušetriť čas, ktorý môžu ľudia venovať iným činnostiam a svojmu súkromiu.
Komunity budú fungovať na báze kognitívnych technológií, pričom všetko bude riadené umelou inteligenciou (AI). Táto technológia sa bude neustále učiť a vyvíjať prediktívne prístupy, ktoré uľahčia život a vytvoria čas pre obyvateľov aj podniky.
Mesto v zrkadle prírody
Tento koncept je považovaný za jeden z najkomplexnejších a najnáročnejších infraštruktúrnych projektov na svete. Jedným z dôvodov je, že konštrukcia bude mať vonkajšiu zrkadlovú fasádu, ktorá jej dodá jedinečný charakter a umožní jej malému pôdorysu splynúť s prírodou. Interiér bude navrhnutý tak, aby vytváral nevšedné zážitky.
The Line je vízia, ktorá ponúka alternatívu k tradičným mestám a kladie dôraz na problémy, ako sú znečistenie, preľudnenie a dopravné zápchy. Sústredí sa na harmonické spolunažívanie ľudí s prírodou, pričom ponúka zdravšie a udržateľnejšie prostredie. V kontexte narastajúcich environmentálnych problémov a urbanizácie je nádejou, ktorá môže inšpirovať mestské plánovanie po celom svete.
Oxagon: Inovácie tvorené na vode
V novembri v roku 2021 princ Mohammed bin Salman oznámil, že Neom sa bude rozširovať o ďalšiu časť – Oxagon. Pôjde o najväčší plávajúci priemyselný komplex na svete. Predstavuje zásadný krok v rámci plánu, ktorý má potenciál predefinovať moderné výrobné centrá, pretože sa zameriava na vytvorenie udržateľného priemyselného ekosystému.
Nachádzať sa bude v juhozápadnom rohu projektu, okolo integrovaného prístavu a logistického centra, kde bude bývať pravdepodobne väčšina obyvateľov mesta. Jeho jedinečným charakteristickým znakom je osemuholníkový dizajn, ktorý minimalizuje dopad na životné prostredie a poskytuje optimálne využitie pôdy. Po dokončení sa môže sa pochváliť titulom najväčšej plávajúcej štruktúry na svete.
Nová éra priemyselného rozvoja
Kým The Line sa sústreďuje na mestské bývanie a životný štýl, Oxagon má ambíciu zmeniť prístup k priemyselnému rozvoju. Svojou ideálnou polohou pri Červenom mori, v blízkosti Suezského prieplavu, cez ktorý prechádza približne 13 percent svetového obchodu, sa stáva jedným z technologicky najvyspelejších uzlov na svete.
Cieľom Oxagonu je stanoviť globálne štandardy pre pokročilé technológie a vytvoriť prvý plne integrovaný ekosystém prístavov a dodávateľského reťazca na svete. Prístavy, logistické a železničné systémy budú spojené, čo zabezpečí vysokú produktivitu a nulové emisie uhlíka. Týmto spôsobom sa vytvoria nové globálne normy pre technológie a ochranu životného prostredia.
Zameriava sa na sedem hlavných sektorov, ktoré budú plne poháňané obnoviteľnou energiou: udržateľná energia, autonómna mobilita, inovácia vody, udržateľná výroba potravín, zdravie a pohoda, technológie a digitálna výroba, a moderné stavebné metódy.
Okrem toho bude poskytovať priestor pre výskum a vývoj v oblastiach ako umelá inteligencia, internet a automatizácia. Cieľom tohto priestoru je vytvoriť skutočné obehové hospodárstvo, ktoré podporí miestny aj globálny priemysel. Podľa informácií zo zahraničných médií projekt pravdepodobne nedodrží stanovené termíny aj kvôli financiám.