Travertín – stavebný aj dizajnový prvok
Travertín je ako stavebný či obkladový materiál využívaný aj v našich končinách. Vďaka tomu, že vznikol v mladších tektonických procesoch, nie je v našich zemepisných šírkach popraskaný, a preto ho aj na Slovensku môžeme ťažiť a využívať ako cenenú surovinu v stavebníctve a architektúre.
Zvyčajne travertín slúži iba ako obkladový materiál alebo stavebný materiál pre špecifické súčasti obydlia – napríklad schodiská či predely. Architekti z austrálskeho štúdia B.E Architecture sa však rozhodli pre zaujímavý experiment – travertín zabudovali takmer do každej časti priestoru – v exteriéri aj v interiéri.
Cassel Street House je nový, minimalistický dom postavený na rohu ulice a nesie v sebe znaky pôvodnej miestnej architektúry. Hlavnou ideou domu je jeho schopnosť nenarúšať miestu zástavbu a zároveň pôsobiť nadčasovo bez akýchkoľvek kompromisov. Jeho exteriér pôsobí mimoriadne kompaktne a vyvážene.
Trik je v obklade, ktorý tvoria bloky travertínu s desiatimi rôznymi veľkosťami uloženými striedavo z oboch strán, vďaka čomu vytvárajú dvojtónový harmonický a zároveň dostatočne diferencovaný fasádny vizuál. Ústredným elementom fasády sú 2 hlboké balkóny na prvom poschodí, ktoré definujú tvar domu a zároveň poskytujú účinný prehľad o dianí na hlavnej ulici, pričom prinášajú dostatočnú ochranu a súkromie.
Mohutnú a masívnu hornú časť stavby vyvažuje prízemie, ktoré je z veľkej časti zasklené. Celkový ťažkopádny kamenný dojem je zjemnený sklom a jeho tvrdosť a nedobytnosť je pretavená do elegantnej nadčasovosti. Po vstupe do domu návštevník natrafí na ďalší travertínový poklad – točité schodisko, ktoré je vypracované do posledného detailu a sprevádza človeka od pivničnej garáže až po spálne na poschodí.
Oblúkovitý tvar schodiska je v ostrom kontraste s hranatými rysmi zvyšku budovy. Je akýmsi oddeľovačom jednotlivých funkčných zón v dome – dennej, letnej zóny, ktorá smeruje na sever a ponúka výhľad na bazén a vonkajšiu jedáleň; a na druhej strane nočnej, zimnej zóny, ktorá smeruje na juh a východ do chránenej zadnej záhrady.
Interiérové riešenie, podobne ako exteriér, je veľmi minimalistické a čisté. Napriek jednoduchým tvarom a pravým uhlom nepôsobí sterilne – práve naopak. Vďaka kombinácii odtieňov sivej a teplého dreva pôsobí interiér veľmi vyváženým a prívetivým dojmom. Toto platí najmä v spoločenskom priestore (obývačka, jedáleň, kuchyňa), ktorý je okrem nábytkových drevených prvkov a pohodlnej sedačky dekorovaný aj výrazným pestrým obrazom či živými kvetmi.
Travertín našiel svoje uplatnenie ešte okrem kuchynskej podlahy aj v kúpeľni, ktorá je ním doslova zaplavená. Bloky travertínového obkladu architekti aplikovali nielen ako podlahový materiál, ale aj ako obklad stien a základ pre poličku nad umývadlami. Kúpeľne sú skutočne minimalistické a pôsobia z celého interiéru azda najchladnejšie.
Dom na Cassel Street v Melbourne je príkladom toho, že travertín je vo svojej podstate materiál, ktorý je možné použiť podľa želania klienta skutočne všade – v exteriéri, v interiéri, v spoločenských miestnostiach, v intímnych zónach, ako obklad, ako dlažbu aj ako hlavný stavebný materiál. Je trvácny, odolný, s nádhernou kresbou a každý jeden kus je originál.
Prehľad:
Architektonické štúdio: B.E Architecture
Lokalita: Melbourne, Austrália
Realizátor: Bayside Construct
Dizajnérsky tím: Andrew Piva, Broderick Ely, Jon Boucher, Kris Keen
Podlahová plocha: 500 m²
Rok realizácie: 2012
Text: Anna Martausová
Photos by: Peter Clarke
Zdroj: homedgn.com, dezeen.com