Trenčianske Teplice dostanú novú tvár
Tržby slovenských kúpeľných spoločností rastú. Súčasná dvojka na kúpeľnom trhu zároveň avizuje, že jej nový majiteľ plánuje investovať do rozsiahlej rekonštrukcie a modernizácie tohto kúpeľného mestečka až 1,5 mld. Sk. Už v lete by mali mať Trenčianske Teplice opäť to, čo im v uplynulom období z pohľadu návštevníkov kúpeľov chýbalo najviac. Nový, moderný bazén. Vyrastie priamo v centre, medzi liečebnými domami Krym a Tri srdcia. Táto 50-miliónová investícia je však len začiatkom realizácie veľkých plánov, ktorých uskutočnenie dá kúpeľom novú tvár.
Miliardový investor
S peniazmi ide všetko ľahšie. Toto pravidlo v ekonomike vždy platilo, platí a neúprosne bude platiť aj naďalej. Podkapitalizovanému subjektu pomôže len silný investor. V prípade kúpeľov v Trenčianskych Tepliciach sa ním stala spoločnosť Deotis, s. r. o., ktorá je v súčasnosti majoritným vlastníkom Kúpeľov Trenčianske Teplice, a. s. Spoločnosť očakáva, že vzhľadom na pripravované investície s cieľom pritiahnuť do Trenčianskych Teplíc viac hostí bude narastať záujem klientov o ubytovanie aj mimo priestorov kúpeľov. Nový majiteľ zmenil prístup kúpeľov k poskytovaniu procedúr klientom iných hotelov. Spoločnosť sa na rozdiel od minulosti rozhodla pre takúto formu spolupráce preto, aby jasne zdôraznila, že aj klient z iného ubytovacieho zariadenia je v Kúpeľoch Trenčianske Teplice vítaný.
Počas nasledujúcich piatich rokov plánuje spoločnosť Deotis, s. r. o., investovať do výraznej rekonštrukcie a modernizácie až 1,5 miliardy korún. Najvýznamnejšou zmenou by mala byť premena liečebného domu Pax na komfortné trojhviezdičkové ubytovacie zariadenie.
Tržby nie sú, samozrejme, jediným ukazovateľom, na základe ktorého by sme mali jednotlivé, viac či menej malebné kúpeľné mestečká Slovenska porovnávať. Faktorov je viac. Vyšší zárobok rozhodne umožňuje napr. viac ubytovacích kapacít. Kto má viac postelí, celkom logicky aj viac zarobí. Nadštandardný, v niektorých nemenovaných prípadoch však, žiaľ, často nevkusný, ba až gýčový komfort, naopak, priláka vyššie stredné a lepšie situované vrstvy, ktorých reprezentanti si počas svojho kúpeľného pobytu jednoducho môžu dovoliť utratiť viac než ostatní a dožičiť si aj to, čo k svojmu životu akútne nepotrebujú.
Vyšší rast
Na druhú polovicu tabuľky sa určite netreba pozerať cez prsty. Azda len okrem zatiaľ mínusového Štrbského Plesa, ktoré sa však na svoje pôvodné pozície z minulosti nepochybne vráti, pretože jeho kúpeľné domy tiež v súčasnosti prechádzajú rozsiahlou rekonštrukciou, vykazujú kúpeľné spoločnosti na nižších priečkach oproti finančne silnejším konkurentom oveľa progresívnejší príjmový rast, približne od 13 až do 35 percent v porovnaní s rokom 2005. Práve pri pohľade na toto kritérium môžu Trenčianske Teplice s ostatnými smelo súťažiť. „Od januára do septembra 2007 mali kúpele 12-percentný nárast ošetrovacích dní. V minulom roku ich bolo 155-tisíc a koncom septembra tohto roka už 173-tisíc,“ hovorí predseda predstavenstva Kúpele Trenčianske Teplice, a. s., Peter Prazňák a dodáva, „je to výrazný nárast a cítiť ho v ekonomike kúpeľov, pretože ošetrovací deň je veličina, za ktorú platia poisťovne, domáci aj zahraniční samoplatcovia. Úmerne s rastom ich počtu stúpajú aj tržby. V ostatných piatich rokoch sme však zaznamenali ich postupný pokles. Zmenu zrejme spôsobil zmenený prístup kúpeľov ku klientom. Naša spoločnosť prešla reštrukturalizáciou zameranou smerom dovnútra. Týkala sa chodu spoločnosti, systémových opatrení a práce zamestnancov.“
Novému vedeniu sa zatiaľ darí kúpele úspešne stabilizovať. Na oslovenie širšej klientely zavádza nové druhy relaxačných pobytov, rozširuje ponuku procedúr pre verejnosť. Zmeny so sebou doteraz priniesli okrem rastu tržieb a návštevnosti aj 13-percentný pokles nákladov z približne 120 na necelých 105 miliónov korún. Takisto sa v ostatnom čase zvýšili aj mzdy pracovníkov a posilnili sa ich sociálne istoty.
Tri oriešky
Tri oriešky v podobe jednotlivých etáp prestavby kúpeľov, ktoré urobia z Trenčianskych Teplíc rozprávkový zázrak, bude kúpeľné mestečko lúskať postupne. Na rozdiel od filmovej Popolušky však už vopred vie, čo v nich nájde.
Prioritou prvej etapy je vonkajší rekreačný termálny bazén, ktorý v kúpeľoch chýbal a predstavoval pre ne zrejme najväčší súčasný hendikep. „S jeho výstavbou sa začne na jar budúceho roka a kúpele do neho investujú 50 miliónov korún. Predpokladané uvedenie bazéna do prevádzky plánujeme v júni 2008,“ informuje Prazňák.
Tento úmysel si vyžiadal potrebu výmeny pozemkov medzi mestom a kúpeľmi. Mestské zastupiteľstvo ju schválilo v júni tohto roka. Keďže v roku 2001 bola zastavená prevádzka vonkajšieho kúpaliska Zelená žaba a odvtedy žiadne iné kúpalisko nefunguje, znamenalo to stratu potenciálnych návštevníkov nielen pre kúpele, ale aj pre mesto. „Trenčianske Teplice sú známe práve vďaka kúpeľom, preto je nevyhnutné, aby mesto a kúpele spolupracovali na rozvoji celého regiónu. Výstavba bazénu je už výsledkom tejto spolupráce. Pozdvihne nielen turistickú atraktívnosť v očiach návštevníkov mesta a kúpeľov, ale zároveň bude slúžiť aj samotným obyvateľom,“ myslí si PhDr. Štefan Škultéty, primátor mesta Trenčianske Teplice.
S objemom 350 m3, troma plaveckými dráhami a oddychovou zónou bude termálny bazén spĺňať aj tie najnáročnejšie požiadavky jeho užívateľov. Vplávať do neho bude možné tak z hotela Krym, ako aj z liečebného domu Tri srdcia. Súčasťou hlavného bazénu bude aj jeden menší, relaxačný, s objemom 40 m3. Teplota vody v hlavnom bazéne bude 33 °C, v menšom až 36 °C. Prevádzkované budú celoročne. „Bazén postavíme v parčíku medzi liečebnými domami. Vznikne tu vitálny svet s masážami, vírivkami a šatňami. K doterajšiemu prepojeniu LD Pax, Sína a Tri srdcia krytými chodbami pribudne aj kolonádne spojenie s Krymom a klienti budú suchou nohou prechádzať celým centrom kúpeľov,“ upresňuje Prazňák. Kolonáda bude spoločnou stavbou kúpeľov a mesta, prostriedky plánujú získať z fondov Európskej únie.
Trojhviezdičkový Pax
Druhá etapa ráta s realizáciou najvýznamnejšej z plánovaných zmien – prestavbou zatiaľ dvojhviezdičkového liečebného domu Pax na exkluzívne trojhviezdičkové ubytovacie zariadenie. Na základe kritérií a noriem, ktoré musí hotel tejto kategórie spĺňať, sa zmení počet disponibilných lôžok zo súčasných 266 na približne 224. Cieľom je výrazné zvýšenie komfortu, zväčšenie izieb a vyššia kvalita poskytovaných služieb. Zariadenie interiéru má byť nadštandardné a bude zodpovedať vysokým estetickým požiadavkám. V programe je skvalitnenie stravovania a Pax súčasne aj trochu povyrastie. Pri prestavbe sa plánuje nadstaviť jedno dodatočné poschodie. Pribudnú nové reštaurácie, bary a kongresová sála. Na streche bude bazén s kaviarňou a výhľadom na okolie. Pax by mal luxusom a nadštandardnou úrovňou napĺňať očakávania najnáročnejších hostí.
Súčasne s rekonštrukciou hotela Pax sa bude realizovať aj komplexná obnova elitných liečebných zariadení – bazéna Sína s prameňom vytekajúcim priamo do bazéna a odpočivárne Hammam. Hammam je postavený v tureckom štýle a pôvodne slúžil ako vaňový kúpeľ. Bol otvorený už v roku 1888. V tom čase nemala táto stavba v Európe porovnateľného konkurenta. Slúžil vďaka tomu najmä ako atrakcia pre vyššiu spoločnosť, najmä šľachtu a finančných magnátov. Tento európsky unikát je dodnes jednou z najzaujímavejších a najcennejších pamiatok Trenčianskych Teplíc a, samozrejme, aj pýchou kúpeľov.
Na rekonštrukciu čaká aj ženská odpočiváreň pri termálnom bazéne Sína a pripravuje sa aj výstavba nových šatní. Úpravou súčasne prejdú komunikačné priestory medzi Sínou a Paxom. Nasledovať bude otvorenie nového wellness centra so saunami, vírivkami, masážami a soľnou jaskyňou.
„Cieľom Kúpeľov Trenčianske Teplice je postupné zvyšovanie poskytovaného štandardu ubytovania i procedúr. Chceme i naďalej budovať kúpeľné prostredie, ktoré našim návštevníkom umožní využívať kvalitné procedúry na zotavenie organizmu a načerpanie nových síl prostredníctvom účinkov liečivých prameňov a profesionálneho prístupu nášho personálu,“ uviedol Tomáš Vranka, generálny riaditeľ Kúpeľov Trenčianske Teplice, a. s.
Po Paxe aj Krym
Hviezdičky pribudnú v tretej etape aj liečebnému domu Krym, ktorý sa tak ocitne v jednej kategórii s Paxom. Rekonštrukciu bude sprevádzať postupná renovácia ďalších liečebných zariadení. Niektoré z nich zmenia aj majiteľa, pretože kúpele sa rozhodli ponúknuť ich iným. Podľa slov Petra Prazňáka predstavuje znalecká cena nehnuteľností určených na odpredaj približne 8 percent z celkovej hodnoty majetku kúpeľov. „Nepovažujem to za rozsiahly predaj. Prejavený záujem o ich kúpu sa zhoduje s našimi očakávaniami,“ dodáva. Súčasťou rokovaní je však aj otázka ďalšej formy spolupráce s budúcimi vlastníkmi. Predstavou vedenia je odpredať najmä liečebné domy takým záujemcom, ktorí klientom ponúknu alternatívu ubytovania a stravovania, pričom kúpele im budú poskytovať procedúry. „Lepšie tým vyťažíme naše kapacity práve v oblasti, ktorá je naším core businessom – a to je liečenie a oddych,“ zdôrazňuje Prazňák.
Hlavnú indikačnú skupinu kúpeľov tvoria ochorenia pohybového ústrojenstva, úrazové a pooperačné stavy, ako aj chronické reumatické ochorenia, zápalové ochorenia, degeneratívne ochorenia pohybového ústrojenstva, organické nervové choroby a zápaly a poranenia nervovej sústavy. Kúpeľná starostlivosť má v Trenčianskych Tepliciach skutočne pozoruhodnú, dlhoročnú tradíciu. Prvá písomná správa o nich pochádza už z roku 1247. Plány kúpeľného manažmentu svedčia o tom, že táto tradícia určite nezanikne, práve naopak.
V súčasnosti architekti intenzívne pracujú na rekonštrukcii dependancie Vlára na štvorhviezdičkový hotel, ako aj na liečebnom dome Tri Srdcia, z ktorého má vzniknúť vitálny svet priamo nadväzujúci na bazén.
Definitívne poradie jednotlivých investícií závisí podľa slov vedenia kúpeľov od viacerých faktorov. Medzi najvýznamnejšie patria: získanie prostriedkov z fondov EÚ, názor spolufinancujúcej banky zohľadňujúci reálne možnosti spoločnosti a obmedzenie vždy prítomného rizika pri realizácii veľkej investície, požiadavky klientov kúpeľov a vývoj kúpeľného trhu v rámci Slovenskej republiky.
Peter Zeman
Foto: Kúpele Trenčianske Teplice, a. s. – archív