image 72953 25 v1
Galéria(31)

Trend ekologických pracovísk kráča ruka v ruke s dizajnom

Partneri sekcie:

Po celom svete vyrastajú šetrné budovy ako huby po daždi. Tento trend sa našťastie nevyhýba ani biznis sektoru, a preto máme možnosť obdivovať pracoviská, ktoré sa pýšia rovno tromi E – ekologickosť, ekonomickosť a estetickosť. Veríme, že v takýchto budovách aj práca ide lepšie od ruky, a neostáva nám nič iné, ako dúfať, že tento trend sa čoskoro rozšíri vo väčšom meradle aj v našich zemepisných šírkach.

19477 preview low 1695 1 19477 sc v2com
19478 preview low 1695 1 19478 sc v2com
19479 preview low 1695 1 19479 sc v2com
19480 preview low 1695 1 19480 sc v2com
19481 preview low 1695 1 19481 sc v2com
19482 preview low 1695 1 19482 sc v2com
19483 preview low 1695 1 19483 sc v2com
19484 preview low 1695 1 19484 sc v2com

Ako veľkolepý príklad môže slúžiť nové sídlo architektonickej spoločnosti St-Gelais Montminy + Associés/Architectes (STGM) lokalizované vo štvrti Beauport v Quebec City. Ide o dvojpodlažnú budovu s plochou 1 000 m², ktorá kladie dôraz na architektonické inovácie ohľaduplné k životnému prostrediu. Budova ponúka výnimočnú úroveň komfortu pre svojich obyvateľov prostredníctvom dômyselnej integrácie obdĺžnikovej formy, ktorá je orientovaná na slnko, ďalej vďaka vzdušnej drevenej štruktúre, starostlivo vybraným materiálom a napokon vďaka minimálnej produkcii uhlíkovej stopy.

Efektná betónová bočnica kombinovaná s východným cédrovým drevom vytvára dojem jednoduchosti, čistoty a dynamickosti, s dôrazom kladeným na vzťah medzi pevnými materiálmi a vzdušnými priestormi. Táto kompozícia prináša elegantný, odľahčený vizuál, ktorý spája udržateľnosť v čase s nadčasovosťou v dizajne.

Počnúc prvými skicami sa konštruktéri snažili dosiahnuť vysoké úrovne udržateľnosti – dodržať zásadu, ktorá je zakorenená už v srdci priorít firmy. Tvorivo tvorili stratégie potrebné na dosiahnutie energetického certifikátu LEED-NC na úrovni Platinum. Vzhľadom na vytýčený cieľ následne pohodlie, jednoduchosť a súdržnosť boli vybrané ako základné princípy.

Nový priestor STGM sa skladá z dvoch obrovských open space workshopov, uzavretých kancelárií, konferenčných miestností či vnútorných a vonkajších spoločných odpočinkových zón. Pozdĺžny tvar, ktorý je orientovaný v smere sever-juh, je triezvy a nadčasový. Budova integruje inovácie a rad ekologicky prívetivých funkcií vzhľadom na dosiahnutie najvyššej úrovne certifikácie udržateľných budov.

Aby sa znížila spotreba pitnej vody, bolo prijatých mnoho opatrení. Vďaka efektívnemu hospodáreniu s vodou budova znižuje energiu potrebnú na čistenie odpadových vôd. Tieto šikovné stratégie zahŕňajú napríklad nízky prietok vodovodných batérií a sprchových hlavíc alebo využívanie dažďovej vody na splachovanie toaliet.

Ambiciózny cieľ znížiť spotrebu energie o viac ako 60 % v porovnaní s referenčnou budovou bol dosiahnutý prostredníctvom špeciálneho aerotermálneho systému, ktorý je založený na rekuperácii vnútorného tepla budovy a následnom obmedzení potreby tepla v distribučnej sieti. Na juhozápadnej fasáde bol nainštalovaný solárny panel, ktorý zabezpečuje predhrievanie čerstvého vzduchu prúdiaceho dnu. Inteligentný systém zabezpečil presnú kontrolu aktuálnych potrieb osvetlenia, vykurovania a chladenia vzhľadom na pohyb ľudí po objekte a ich potreby.

Ďalším bodom premysleného konceptu bolo využívanie materiálov a zdrojov. Majstrovsky boli do interiéru vsadené staré drevné komponenty zo stavieb v danej oblasti. Takisto bol zachovaný nábytok z pôvodných kancelárií a začlenil sa do nového projektu. Lokálne zdroje boli pri výstavbe uprednostnené pred dovozom.

Koncept má priaznivé účinky nielen na kolobeh v prírode, ale aj na pracovníkov. Na okraji mestského ruchu, obklopený jedlými rastlinami (zamestnanci si napríklad môžu popri práci zobnúť z čerstvých malín) a zaliaty prirodzeným denným svetlom vďaka vzdušnej konštrukcii, je človek ihneď lepšie naladený a motivovaný podať obdivuhodný výkon.

Udržateľnosť pretavená do čísel (v porovnaní s referenčnou budovou):

  • 110 000 litrov vody sa ušetrí každý rok
  • 50 % redukcia spotreby vody
  • o 96 % menej stavebného odpadu uloženého na skládke
  • 86 % priestoru zalieva prirodzené svetlo
  • 94 % priestoru má výhľad na exteriér
  • o 60 % menej spotrebovanej energie
  • 53 % použitého dreva z lesov s programom udržateľnosti
  • 37 % materiálov z lokálnych zdrojov
  • 21 % materiálov s recyklovanou zložkou
  • 1 % energie zo slnka
  • 44 % plochy vysadenej

Text: Anna Martausová
Foto: Stéphane Groleau
Zdroj: v2com-newswire.com, www.stgm.net