image 67925 25 v1
Galéria(21)

Ubytovanie vo viničnom dome

Partneri sekcie:

Viničná usadlosť zvaná Sklenářka, postavená v polovici 17. storočia uprostred viničných svahov, je po veľkej rekonštrukcii a už dávno nie je určená pre tých, čo vedia obsluhovať vinný lis. Stavba patrí Zoologickej záhrade mesta Praha. Táto štátom chránená pamiatka bola vo veľmi zlom stave a preto bolo rozhodnuté o jej celkovej rekonštrukcii. Proces obnovy v sebe zahŕňal nielen citlivé zásahy do historickej podoby, ale zároveň musel naprávať aj škody po nepodarenej rekonštrukcii v roku 1989 až 1990.

SKLENARKA 099
SKLENARKA 114
SKLENARKA 121
SKLENARKA 150
SKLENARKA 004
SKLENARKA 009
SKLENARKA 014
SKLENARKA 020

Dominantný objekt stojí na návrší nad ohybom rieky Vltavy. Výnimočná poloha ponúka nielen výhľad na okolie, ale po svojej obnove dom prispieva ku kráse miesta a obohacuje pohľad návštevníka zoo do okolia. Tento stav však netrvá dlho, baroková usadlosť po strate pôvodnej funkcie roky chátrala. Rekonštrukcia v roku 1989-90 síce zachránila dom pred zánikom, ale došlo k degradácii pamiatkovej hodnoty. Nedochovali sa takmer žiadne jedinečné detaily a komponenty, ktoré by formovali architektonický štýl domu. Druhá rekonštrukcia nadväzuje na historický pôvod spája historické architektonické prvky a materiály s prvkami novými.


Viničný dom je stavba vežovitého charakteru so zosilnenými nárožnými opornými piliermi.  V kontraste k nemu stojí v pohľadovej ose od vstupu do domu susedný novodobý objekt garáže z obdobia prvej rekonštrukcie, ktorý mal ostať zachovaný. Garáž bola zámerne odlíšená od vlastnej historickej budovy, a to zjednodušením jej formy a použitím moderných materiálov a technológii.Kvôli energetickým úsporám bol nainštalovaný v objekte garáže nový systém ekologického vykurovania tepelným čerpadlom.

Cieľom rekonštrukcie bolo navrátiť objektu autenticitu použitím adekvátnych architektonických prvkov, pôvodných materiálov a povrchov – všetko v duchu barokovej stavby.

Koncepcia riešenia vnútorných priestorov nadväzuje na celkové riešenie rekonštrukcie objektu. Interiér je navrhnutý z tradičných prírodných materiálov, ale priestorová forma, spracovanie a povrchová úprava sú rýdzo súdobé. Dôležitú úlohu malo kvalitné spracovanie remeselných prvkov, ako sú špaletové okná v líci fasády, replika masívnych barokových dverí, či kováčsky prevedené kovanie.

Zadanie rekonštrukcie znelo vytvoriť variabilné ubytovanie pre hostí zoologickej záhrady. Bolo tak potrebné vybudovať úplne novú dispozíciu, čo sa neobišlo bez masívneho búrania nepôvodných konštrukcii.

Z pôvodnej stavby pred prvou rekonštrukciou malo historickú hodnotu len masívne obvodové murivo a dochované stropné maľované trámy s dobovým reštaurátorským zásahom. Pôvodné stropné trámy majú po predošlej rekonštrukcii iba estetickú funkciu, ale boli nanovo reštaurátorsky obnovené.

V novej dispozícii vznikli 2 apartmány v prízemí a jedna podkrovná izba osvetlená strešnými vykiermi. Strecha nad podkrovím sa zhotovila úplne nová, vrátane krovu, a bola pokrytá strešnou krytinou zo štiepaného šindlu.

Charakteristickú farebnosť objektu tvorí vápenná hladká omietka, šambrány tmavšej farby, zelená lazúra výplní otvorov a kováčska čerň. Na túto farebnosť nadväzuje vzhľad interiéru. Jeho celkové pôsobenie je odľahčené svetlými šedobielymi tónmi a jemnou kresbou prírodného dreva, v prostredí ktorých biele sklo a kováčska úprava prírodného železa vytvárajú výrazné materiálové kontrastné plochy.

Na prvý pohľad jednoduchá nadčasová stavba, ktorá svojim špecifickým vsadením do prostredia a zdôraznením obdobia pôvodu, si zasluhuje rešpekt.

Taký je aj design nábytku v interiéri – jednoduchými tvarmi nekonkuruje priestoru a architektonickým prvkom objektu a zároveň sa tým posilňuje účinok vlastného materiálu a kvalitného remeselného spracovania.

Klient: Zoologická zahrada hl. m. Prahy
Autor: Ing.arch. Libor Habanec, Ing. arch. Jakub Pachta / DESIGN arcom, s. r. o.
Spolupráca: Ing. ZdeněkČejka
Lokalita: Pod Hrachovkou 60/6, Praha 7
Projekt: 2008
Realizácia: 2013

ZDROJ: autorská správa
TEXT: Katarína Vankušová
FOTO: Ondřej Kocourek