Udržateľné a pre každého: Belgický projekt odpovedá na krízu dostupného bývania
Dostupnosť, komunita a udržateľnosť sú tri kľúčové slová nového belgického projektu ToGatherHomes. Belgičania ním reagujú na nedostupnosť bývania v Európe, a to nielen finančnú, ale i kapacitnú.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Cieľom je vyvinúť systém bývania novej generácie, ktorý znižuje náklady, čas i uhlíkovú stopu výstavby. Projekt sľubuje zmiernene krízy dostupnosti bývania i tej klimatickej. V rámci neho chcú Belgičania zaviesť digitálnu transformáciu procesov. To v praxi bude znamenať automatizáciu plánovania lokality, interakcie s dodávateľmi či kalkuláciu nákladov na projekt a dokumentáciu.
Kúpa vlastného bývania? Nemožné
Na začiatku stála myšlienka, že dnes je pre veľkú časť spoločnosti nemožné zaobstarať si vlastné bývanie a kapacita sociálneho bývania je nepostačujúca. Vo Flámsku, časti Belgicka, kde nápad vznikol, by sa situácia dala označiť za alarmujúcu. Až 94 % Flámov je neschopných si kúpiť bývanie v priemerných cenách. Zároveň v roku 2022 bolo na zozname čakateľov o sociálne bývanie viac ako 176-tisíc ľudí.
Podľa flámskeho zákona o bývaní sa očakáva, že do roku 2025 sa musí postaviť takmer 50-tisíc sociálnych bytov, aby sa tento dopyt pokryl. I keď sa nejaké byty už postavili, situácia ostáva rovnaká – čakajúcich rodín je viac, než dostupných bytov.
Projekt nereaguje len na krízu s bývaním, ale tiež na záväzok regiónu znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2030 o 40 %. Ambíciou je dostať sa postupne aj za hranice a tento koncept preniesť do Holandska, Nemecka, Írska a Veľkej Británie, kde je bytová otázka rovnako naliehavá.
Digitálne, udržateľné a komunitné
Pokiaľ ide o koncepciu dizajnu, navrhnuté boli nízkopodlažné radové domy od 2 do 4 poschodí, radové apartmánové domy, ale aj šesťpodlažné bytové domy. Každá zástavba by mala ponúkať aj spoločnú verejnú zeleň a komunitný priestor.
Práve komunita je jedna z hodnôt, ktorú tvorcovia dávajú do popredia. Prispievajú k nej už samotným dizajnom. Ten sa snaží vytvárať priestory pre stretávanie obyvateľov, posilňuje susedské väzby, zvyšuje sociálne interakcie a poskytuje priestor na učenie i spoluprácu.
Keďže cieľom je prispieť k naplneniu záväzku o znížení emisií, projekt sa rozhodol ísť čo najudržateľnejšou cestou, počínajúc vybranými materiálmi. Tým hlavným bude drevo, ktoré okrem dobrých vlastností a estetiky má tú výhodu, že slúži ako prirodzené úložisko uhlíka. Použitím masívneho dreva a iných udržateľných materiálov sa podľa zakladateľov podarí znížiť emisie až o 69 %. Vyhnúť sa chcú tiež používaniu konvenčných materiálov a stavebných postupov náročných na emisie uhlíka.
Prioritou je tiež úspora energií využívanie dostupných zdrojov, preto sú súčasťou konceptu tepelné čerpadlá na vykurovanie a hospodárenie so zrážkovou vodou, napríklad aj na splachovanie toaliet. Rýchlosť a finančnú úsporu výstavby by mal zabezpečiť fakt, že sa bude realizovať pomocou drevených prefabrikátov.
Kľúčovými klientmi pre ToGatherHomes by mali byť predovšetkým developeri sociálneho a dostupného bývania, mestské stavebné úrady a spoločnosti poskytujúce sociálne bývanie.