Unikátna symbióza – Kafkov dom a radiátory Zehnder Charleston
Oceľové článkové radiátory Zehnder Charleston s nadčasovým dizajnom sú ideálnym riešením pri rekonštrukciách (nielen) domov s mimoriadnou architektonickou a kultúrno-historickou hodnotou.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Dom stojaci na mieste stavby, kde sa v roku 1883 narodil legendárny spisovateľ Franz Kafka, získal po rokoch konečne reprezentatívnu podobu. O jeho znovuzrodenie sa postaral tím architektov ateliéru Anta v spolupráci s interiérovou dizajnérkou Denisou Strmiskovou.
Interiér za odmenu
Pri rekonštrukciách stojí investor aj architekt veľmi často pred otázkou, aké riešenie zvoliť, aby do domu priniesol novú kvalitu, ale zachoval ducha pôvodného návrhu. Fantázia o Kafkovi sa v poňatí Denisy Strmiskovej pretína s patinou doby aj s kontrastom živosti a neživosti.
Veľkorysé dispozície bytov sú doplnené jemným detailom – drevenými obkladmi z dosák, ktoré lemujú spoločenské miestnosti (obývacie izby, chodby a jedálne) všetkých bytov. Ich tvaroslovie a lomená biela farba voľne nadväzujú na pôvodné repasované drevené okná a dvere.
Všetky novovzniknuté interiéry domu v sebe snúbia klasické a moderné prvky, jemnosť a dekadenciu, honosnosť a útulnosť. Duch Kafkovej doby sa transformuje do jemných odleskov ručne vyrobených obkladov, ale zároveň zostáva skrytý v tieňoch svetiel pod zamatovými kreslami.
Výber nábytku balansuje na hranici medzi minulosťou a súčasnosťou. Dekor sa prepisuje i do detailov nábytku a dostáva sa tým do nových súvislostí. V takomto premyslenom interiéri bolo nutné uvažovať o každom detaile – radiátory, ako už bolo spomenuté, nevynímajúc.
Moderné radiátory s rešpektom
Priamou citáciou spomínaného dialógu medzi starým a novým sú práve radiátory Zehnder Charleston. Moderný radiátor Zehnder Charleston sa v európskych interiéroch objavil prvýkrát v roku 1930. Zákazníci už v tých časoch oceňovali jeho mimoriadne vlastnosti, ktoré stoja za jeho popularitou aj dnes, na začiatku tretej dekády 21. storočia. V Kafkovom dome sa stal súčasťou nanovo riešených apartmánov, ktoré sú navrhnuté vždy po troch v každom z troch podlaží.
Kvalita + dizajn = článkový radiátor Zehnder Charleston
Apartmány Kafkovho domu by mali slúžiť ako nájomné bývanie. Pri ich zariaďovaní sa dbalo na výber kvalitných značiek, ktorých prednosťou je okrem mimoriadnej estetiky aj spoľahlivosť, odolnosť a trvanlivosť.
Aj v prípade vykurovacích telies sa mohli autori rekonštrukcie oprieť o kvalitu typickú pre tohto švajčiarskeho výrobcu dizajnových bytových i kúpeľňových radiátorov, ktorú zaručuje patentovaná bezodpadová laserová technológia zvárania LaZer made. Zehnder Charleston má dvojvrstvové lakovanie s hladkým povrchom a s vysokou odolnosťou proti korózii aj mechanickému poškodeniu, vďaka čomu je predurčený na dlhé bezproblémové používanie.
Vďaka rozmerovej variabilite Zehnder Charlestonu bolo možné vo všetkých izbách a pri všetkých dispozíciách použiť jeden typ radiátora s rovnakým dizajnom – či už variant na výšku v chodbách a predsieňach, alebo šírkovú verziu pod oknami spální a obývačiek. Celok vhodne doplnili kúpeľňové radiátory v elegantnom klasickom tvare Zehnder Aura, rovnako charakteristické dlhou životnosťou danou niekoľkovrstvovou galvanizáciou.
Zdravé a efektívne vykurovanie
Keďže sa pri rekonštrukciách historických a pamiatkovo chránených stavieb len ťažko hľadajú spôsoby, ako zlepšiť ich tepelnotechnické vlastnosti, prevádzkovateľ domu určite ocení úspornosť a efektivitu vykurovacích telies – radiátory Zehnder Charleston oproti tradičným panelovým radiátorom produkujú vyšší (až 35 %) podiel sálavého tepla, ktoré pôsobí rovnako príjemne ako slnečné lúče. Vďaka hladkému povrchu možno radiátor Zehnder Charleston ľahko očistiť. Jednoduchá údržba je vzhľadom na charakter využitia bytov v Kafkovom dome kľúčová. Čistý radiátor dokáže zaistiť optimálny výkon, čo znižuje náklady na vykurovanie.
Špičkový univerzálny radiátor Zehnder Charleston
Súčasťou novozrekonštruovaných bytov sú aj podkrovné priestory, v ktorých sú tri veľké mezonetové byty. Atmosféru apartmánov na nižších podlažiach vytvára predovšetkým práca so striedaním tmavých a svetlých priestorov. Elementárnymi farbami sú tmavosivá a biela, kontrastne ich dopĺňajú zemité odtiene tehlovej či tmavofialovej. Aj preto sa použili lesklé biele varianty radiátorov Zehnder Charleston – nepútajú zbytočne pozornosť, naopak, pôsobia ako keby boli v interiéri „odjakživa“. Ich súčasný dátum výroby tak prezrádzajú iba moderné hlavice ventilov – našťastie, ako je pri Zehnderi zvykom, so subtílnymi rozmermi.
Žiadny iný radiátor nie je tak variabilný ako Zehnder Charleston, inšpirujte sa tu.
Fotografie: Jiří Vaněk/Zehnder
ZDROJ: PR článok spoločnosti Zehnder Group Czech Republic s.r.o.