Urban Residence: Projekt, ktorý priniesol dostupný mestský život

Partneri sekcie:

Byty v projekte Urban Residence sú najmä pre mladých ľudí, ktorí majú radi mestský život. Neradi trávia čas v zápchach, radšej sa odvezú električkou, sadnú na bicykel alebo idú peši a sú na mieste za 10 minút. Školy a škôlky majú blízko, po ceste sa najedia, idú na kávu... A užijú si mestský život.

Projekt Urban Residence vyrástol medzi Račianskou ulicou a stanicou Filiálka severne od rezidenčného komplexu Pri Mýte (Arhitektura Krušec + Vallo Sadovsky Architects). Na území bývalého skladového areálu Ferona s rozlohou vyše 1,4 hektára sa výstavba začala v roku 2016.

Samotný projekt tvoria tri samostatné bytové domy. Na Račianskej ulici je umiestnený sedemposchodový doskový dom. Druhý dom má sedem nadzemných podlaží, nad ktoré je postavená ešte dvojica ustúpených poschodí. V polovici svojej dĺžky je dom mierne zalomený, čím vytvára optické uzavretie vnútrobloku.

Tretí z objektov je navrhnutý ako dvanásťposchodový bodový dom a jeho orientácia nadväzuje na susedný projekt Pri Mýte. Zámerom architektov bolo obe územia prepojiť tak, aby vznikla nová fungujúca a ucelená štvrť.

urban residence (8)
urban residence (7)
urban residence (6)
urban residence (5)
urban residence (9)
urban residence (4)
urban residence (3)
urban residence (2)

Premyslená hra kontrastov

Na pôvodnú koncepciu od architektov Juraja Šujana a Karola Stassela bolo ľahké plynulo nadviazať a rozvinúť ju. V rámci celkového návrhu bolo pre architektov zásadné vytvoriť živý mestský blok. Susedné sídlisko Pokrok na Račianskej je charakteristické kompaktnou zástavbou, silnou uličnou čiarou a projekt Urban Residence na tento princíp nadviazal.

„Na druhej strane sa nám miernym zasunutím parteru podarilo o niečo rozšíriť uličný profil tak, aby pohyb pri prevádzkach bol plynulý a pohodlný. Vzhľadom na polohu objektu, dostupnosť do centra mesta a význam alternatívnych dopravných prostriedkov sme vytvorili priestor na cyklotrasy,“ vysvetľuje Matej Grébert.

urban residence (6)
Architektom sa podarilo vytvoriť príjemnú zelenú oázu s občianskou vybavenosťou na jednej z rušných mestských radiál. | Zdroj: Martina Mlčúchová

Ďalším charakteristickým prvkom v okolitej urbanistickej štruktúre, na ktorý architekti nadviazali, sú voľne prístupné zelené vnútrobloky.

„Tie v rušnom meste a celkom hustej zástavbe pôsobia priam ako oáza a sú hojne využívané susedmi aj inými návštevníkmi. Veľmi rýchlo teda padlo rozhodnutie pracovať s týmto kontrastom rušného mesta a zeleného, pokojného parku. Mieru otvorenosti, uzavretosti a pocitu bezpečia tohto poloverejného priestoru nebolo ľahké nájsť. Uzavretie zo strany Račianskej ulice sa nám podarilo zmierniť pasážami a otvorenosť k Filiálke zase hrou s umiestnením zástavby. Aj hracie plochy pre deti sme umiestnili bližšie k pokojnejšej Filiálke. Naproti tomu prevádzky, ktoré prepájajú ulicu a vnútroblok, zase prispievajú k živému parteru Račianskej,“ dodáva architekt.

Vnútroblok ako základ

Hlavnou urbanistickou ideou novej štvrte je vnútroblok s parkom s rozlohou viac ako 6-tisíc m², ktorý spolu so živým parterom na Račianskej ulici vytvára harmonické mestské prostredie.

„Bývanie v meste vám poskytuje všetky služby na dosah, no zároveň ponúka pod domom krásny zelený park s detským ihriskom. Snažili sme sa prepojiť všetky tieto prvky – na jednej strane zachovať charakter mestskej triedy so službami a s obchodmi na Račianskej ulici a na druhej strane vytvoriť pokojné zelené zázemie na oddych,“ vysvetľuje architekt Matej Grébert.

urban residence (7)
Hlavnou urbanistickou ideou novej štvrte je vnútroblok s parkom s rozlohou viac ako 6-tisíc m². | Zdroj: Martina Mlčúchová

Veľký dôraz bol kladený aj na bezbariérovosť a prístupnosť. „Navrhli sme pasáže, ktoré spájajú Račiansku ulicu s vnútroblokom, a doplnili ich o novú cyklotrasu a chodníky,“ dodáva Grébert.

„Veríme, že sa nám podarilo vytvoriť príjemnú zelenú oázu s občianskou vybavenosťou na jednej z rušných mestských radiál. V strede vnútrobloku sme na miestach bez garáží vysadili vysoké stromy, zatiaľ čo bližšie k budovám sme umiestnili nižšie dreviny a nízky porast. Tento premyslený systém výsadby zabezpečuje, že priestor zostáva prirodzene chladný aj počas horúcich dní,“ uzatvára architekt.

Vlny ako základný element tvorby

Rozsiahly vnútroblok funguje ako celok a poskytuje príjemný priestor pre život, kde je možné tráviť voľný čas, nechať bezpečne hrať sa deti, v obchodných partneroch nakúpiť či vybaviť ostatné potrebné veci, večer si sadnúť a stretnúť sa s priateľmi.

Ďalšou výhodou je veľmi variabilné využitie trávnatých vĺn, ktoré priestor delia na menšie mikropriestory, dá sa nich ležať, skákať po nich alebo sa medzi nimi prechádzať. Celý park je vystavaný na podzemných garážach, ktoré majú v centrálnej časti vynechané priestory kde sa vsakuje dažďová voda.

„Chceli sme, aby bol priestor bez prekážok, aby sa tam dalo ísť bez toho, aby musel človek vstúpiť na nejaký kopec, takže odpoveďou bola vlna,“ rozpráva krajinný architekt Ján Augustín, spolumajiteľ ateliéru záhradnej a krajinnej architektúry DIVO. Vlna teda tvaruje, obopína, ochraňuje, ale i predeľuje, no prirodzeným spôsobom. Práve tá je pre vnútroblok projektu Urban Residence taká signifikantná. Veľká pozornosť bola venovaná aj vsakovaniu dažďových vôd.

urban residence (1)
Jedným z charakteristických prvkov v okolitej urbanistickej štruktúre, na ktorý architekti nadviazali, sú voľne prístupné zelené vnútrobloky. | Zdroj: Juraj Augustín

Význam kombinácie prevádzok

Dnes podľa Gréberta funguje priestor aj vďaka aktívnemu parteru, dobrému mixu prevádzok (na ktorom si dal aj investor veľmi záležať) a rozšíreniu detského ihriska (pre všetky vekové kategórie) o park pri Filiálke.

„Nebýva zvykom, žeby si developer dal záležať na kombinácii prevádzok. (Vo viacerých projektoch je zvykom to, že kto skôr príde, ten si skôr prenajíma.) V prípade Urbanu si však developer uvedomoval význam dobrej kombinácie prevádzok a sám si ich vyberal a najvhodnejších sám aj oslovoval. Dokonca si na túto úlohu vytvoril špeciálny tím. Treba spomenúť, že dnes mnohé vnútrobloky skončia zamknuté s bráničkou na kľúčik bez ohľadu na ideu architektov. Dnešná otvorenosť tohto zeleného parku v rušnom meste je teda zásluhou samotného developera, ktorému tiež záležalo, aby bol prístupný všetkým bez rozdielu,“ hovorí.

Preto je veľmi často vyhľadávaným miestom aj ľuďmi zo širšieho okolia. Architektom sa podarilo vytvoriť príjemnú zelenú oázu s občianskou vybavenosťou na jednej z rušných mestských radiál, navyše prístupnú všetkým. Projekt Urban Residence by pokojne mohol slúžiť ako jeden z príkladov toho, ako skĺbiť kvalitné mestské bývanie a verejný priestor.

Obytný dvor sa stal laureátom Ceny za architektúru CE ZA AR 2024 v kategórii Exteriér.

Urban Residence, Bratislava

Developer: Lucron Group
Architekt: Compass architekti
Spolupráca: Ateliér DIVO
Generálny dodávateľ: L-Construction
Zakladanie: Keller špeciálne zakladanie
Počet podlaží: 7 – 12
Rozloha projektu: 34 000 m2
Zastavaná plocha: 14 200 m2
Výška investicie: 63,5 mil. eur
Realizácia: 2016 – 2021

Článok bol uverejnený v časopise ASB 11-12/2024