Na zástavbu čakali dekády. Košice sa po vyše 30 rokoch dočkajú urbanizácie lukratívneho pozemku v centre mesta. Moderný polyfunkčný dom sem prinesie bratislavský developer.
Urbanizmus
Téma rieky Hornád v Košiciach má nielen mestotvornú a rekreačnú hodnotu, ale aj zásadný význam pre krajinotvorbu v rámci ekosystému a adaptácie na klimatickú zmenu. Ateliér Gogolák+Grasse vypracoval návrh nového mestského centra, ktorého ťažiskom bude práve rieka.
Čo ak by sme dokázali na pár štvorcových metroch vytvoriť les, ktorý o pár rokov ponúkne útočisko vtákom, hmyzím opeľovačom aj našim unaveným mysliam? Možno práve toto bola hlavná myšlienka, ktorá stála za vznikom trendu takzvaných „Miyawakiho mikrolesov“, ostrovčekoch intenzívnej zelene v nekonečnej šedi asfaltu a betónu veľkomiest.
Brownfieldy predstavujú významný potenciál pre udržateľný rozvoj miest a efektívne využitie existujúcich území. Namiesto rozširovania urbanizovaných plôch do krajiny umožňujú recykláciu nevyužívaných priemyselných či infraštruktúrnych oblastí a ich premenu na funkčné a hodnotné mestské priestory.
Hlavné mesto Slovenska pracuje na novom územnom pláne, ktorý ovplyvní rozvoj Bratislavy na dlhé roky. Jeho spracovateľom je Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB). Robí prípravné práce, aby získal dáta o demografii, životnom prostredí či ekonomike a vyhodnotil ich vývoj. O príprave územného plánu, po novom metropolitného územného plánu, sme sa rozprávali s Magdou Ďurdíkovou, vedúcou oddelenia územných koncepcií a analýz MIB.
Kľúčový dokument, ako je územný plán, by si mesto malo pripravovať samo, hovorí hlavný architekt Košíc s koreňmi v Českej republike. S kolegami z Útvaru hl. architekta mesta Košice (ÚHA) sú v záverečnej etape prác. Metropola slovenského východu bude mať po takmer 50 rokoch moderný, užívateľsky komfortný digitálny plán územného rozvoja.
Park na nábreží v Poprade prešiel výraznou rekonštrukciou, ktorá ho zmenila na moderný, udržateľný a komunitne orientovaný verejný priestor. Projekt z dielne DUNAJSKI studio nominovali na prestížnu cenu CE ZA AR 2024 a predstavuje ukážku citlivej mestskej architektúry rešpektujúcej prírodu, a zároveň aj potreby ľudí.
S tým súvisí nová legislatíva a práca odborníkov na neustálom zlepšovaní portálu pre územné plánovanie, ktorý funguje od apríla 2024. Zároveň pokračujú prípravy druhej oblasti stavebného zákonodarstva – nového stavebného zákona.
Útvar hlavného architekta mesta Žilina (ÚHA) zorganizoval odborné stretnutie v rámci iniciatívy ZAŽNI, na ktorom sa diskutovalo o budúcnosti predstaničného námestia. V spolupráci s odbornou verejnosťou chce vypracovať požiadavky na riešenie tejto frekventovanej mestskej lokality tak, aby boli v prospech obyvateľov i návštevníkov Žiliny.
Mestá Bratislava, Košice i Nitra sa výstavbou približujú k riekam na svojom území, čo znamená novú etapu v ich vývoji. Platí to aj pre mesto Trenčín, kde sa v januári začali práce na Moste Fiesta. Bude pobytový, promenádny a plný zelene, zapadne do koncepcie Trenčína ako Európskeho hlavného mesta kultúry v roku 2026. Práce potrvajú 20 mesiacov.
Bratislavských mestských poslancov čaká vo štvrtok dôležité rokovanie, ktoré rozhodne o zmenách v budúcom celomestskom centre Petržalka medzi Starým mostom a Mostom Apollo na ploche 411 663 štvorcových metrov. Verejnosť ho pozná pod názvom Nové Lido, menom nadväzuje na populárnu oddychovú lokalitu na severe Petržalky.
Okrem urbanizmu miluje zbieranie starožitností. Vie presne, komu odovzdá svoju zaujímavú zbierku. Podľa neho FAD STU ponúka najväčšiu a najkvalitnejšiu ponuku urbanistických disciplín spomedzi všetkých architektonických škôl u nás a porovnateľne so zahraničím.
Ako hovorí samotné manifesto TU-BA, Tu v Bratislave je priestor pre všetkých, ktorí spoznávajú, kritizujú, mesto, chcú sa o ňom, o jeho budúcnosti rozprávať a tvoriť ju. Odborne a verejne, spoločne a otvorene. Obyvatelia, architekti, verejná správa, developeri či návštevníci sú vítaní. Metropolitný inštitút Bratislavy vytvára miesto pre nás všetkých. O vzniku otvorenej platformy, miesta pre všetkých, sme sa rozprávali s riaditeľkou MIB-u Petrou Marko.
Patríme medzi tie krajiny Európskej únie, ktoré nemajú vlastnú architektonickú politiku. Úrad pre územné, plánovanie a výstavbu SR s odborníkmi pripravuje tento dôležitý dokument, ktorý poskytne odporúčania a usmernenia štátnej správe a samospráve aj pri financovaní obnovy budov.