Urbanizmus
Futuristické mesto The Line, ktoré je súčasťou projektu Neom na pobreží Červeného mora, má zmeniť ekonomiku Saudskej Arábie a poslúžiť zároveň ako testovacie prostredie pre revolučné technológie budúcnosti. Ako vyzerá jeho udržateľná vízia?
Varšava láka na rozmanité pamiatky i zaujímavosti. Je ako Fénix z popola, a to skoro doslova, keďže cez druhú svetovú vojnu bola takmer úplne zničená. Mesto však ponúka aj krásne parky, medzi ktorými vyniká Pole Mokotowskie, jeden z najväčších a najobľúbenejších parkov vo Varšave. Niet divu, že aj tu prebehla významná revitalizácia.
Mesto Martin plánuje v roku 2025, okrem dvoch veľkých rekonštrukcií základných škôl, revitalizovať aj park P. O. Hviezdoslava v centre mesta. Na projekt využije predovšetkým európske financie.
Koľko bude stáť revitalizácia Slovenskej akadémie vied, čo prinesie (a odnesie) rekonštrukcia Námestia Republiky v Petržalke a kam kráča veľkolepý projekt Southbank?
Keď sa staneme rodičmi, začneme inak vnímať aj mestský priestor. Architekti Aleksander Bednarski a Mariusz Komraus strávili so svojimi deťmi veľa času na ihriskách. Výsledky pozorovania uplatnili pri návrhu multifunkčnej platformy.
Nová škola, revitalizované športoviská, unikátny verejný priestor aj pamätník holokaustu. Revitalizácia brownfieldu areálu Patrónky prinesie do lokality projekt, ktorý v Bratislave a zrejme ani na Slovensku nemá obdobu.
Radila britskej vláde v otázkach rozvoja infraštruktúry. Spoluzaložila ateliér mestotvorby a miestotvorby, pravidelne prednáša na medzinárodných fórach a dlhé roky žila v zahraničí, kde aj študovala. Od januára tohto roka prevzala naše hlavné mesto z pozície riaditeľky Metropolitného inštitútu Bratislavy.
Juraj Šujan je hlavným architektom Bratislavy a odborníkom v oblasti stavebnej legislatívy. Rozprávali sme o praxi na magistráte po novele stavebného zákona a o návrhu stavebnej legislatívy, ktorý pripravil rezort dopravy.
Pred dvoma rokmi prijalo hlavné mesto SR Bratislava strategický dokument Bratislava 2030 s podtitulom Program rozvoja mesta 2022 – 2030. Mesto si v ňom samo stanovilo za cieľ schválenie nového územného plánu do roku 2030. Už dnes je ale otázne, či sa to podarí.
Už niekoľko rokov stojí nielen mesto Vysoké Tatry ale aj štát pred dôležitými rozhodnutiami, ako sa postaviť čelom k celkovému rastu návštevníkov. S primátorom mesta Vysoké Tatry Jozefom Štefaňákom sme sa rozprávali o novej výstavbe, miestnych daniach, stavebnej uzávere, turistoch a ďalších zaujímavých témach.
Aktuálne sa vo Vysokých Tatrách najviac rozvíja cestovný ruch, ale je tu veľa nedoriešených problémov po zmene pomerov po roku 1989. Jedným z príkladov je niekoľko rokov nedoriešená zonácia Tatranského národného parku (TANAP), tvrdí dlhoročný starosta podtatranskej obce Štrba.
Vedú alebo nevedú všetky cesty do Ríma? Po mesiaci strávenom v Ríme môžem povedať, že táto metafora v prípade objavovania súčasnej modernej architektúry neplatí.
Bratislava a Matúš Vallo. Toto spojenie je v architektonických kuloároch známe každému. A to na Slovensku aj medzi českými architektmi. Vďaka nemu sa v spolupráci s českým štúdiom U/U podarilo oživiť nikdy nevyužívaný priestor pod ikonickým Mostom SNP. A premena je to (nielen) z pohľadu českého architekta naozaj radikálna!
Počas mesačného pobytu na akomkoľvek mieste prirodzene nadobudnete pocit, ktorý charakterizuje dané miesto. Pri spoznávaní Milána, metropoly Lombardie, som neustále kráčal okolo remeselne dôsledne postavených stavieb. Práve abstraktná esencia nadštandardnej kvality spracovania je témou, ktorá si zaslúži pozornosť.