Na turistov vyháňajúce nápisy v Barcelone narazíte čoraz častejšie.

Barcelona nechce už žiadne Airbnb. Miestni obyvatelia začínajú boj proti turizmu

Partneri sekcie:

Starosta Barcelony neplánuje predĺžiť licencie na krátkodobé prenájmy, ktoré dnes má vyše desiatka tisíc apartmánov. Reaguje tým na zlú situáciu s dostupným bývaním.

Zatiaľ čo európske mestá pristupujú skôr k reguláciám krátkodobých nájmov, Barcelona sa rozhodla pre radikálnejší krok.

Barcelona je dlhodobo jedným z najnavštevovanejších miest Európy a len za minulý rok registruje radnica 26 miliónov návštevníkov, ktorý zostali minimálne jednu noc. Podľa portálu Statista ich najviac prichádza z Ameriky, Spojeného kráľovstva, Francúzska Talianska a Nemecka.

Príde Barcelona o turistov? Miestni protestujú voči návalom zahraničných návštevníkom.
Príde Barcelona o turistov? Miestni protestujú voči návalom zahraničných návštevníkom. | Zdroj: iStock

Krátkodobé prenájmy vytláčajú lokálnych obyvateľov

Licencie pre 10 101 bytov, ktoré sú v súčasnosti vedené ako krátkodobé prenájmy a ponúkané na platformách Airbnb či Homeway nebudú obnovené, povedal starosta metropoly Katalánska, Jaume Collboni. V novembri 2028 im vyprší platnosť.

Keďže na trhu prenájmov dominujú tie krátkodobé turistické, bývanie sa pre mnohých miestnych obyvateľov stalo neodstupných. Len za posledné desaťročie vzrástlo nájomné o 68% a náklady na kúpu domu o 38%, uvádza portál Idealista. V minulom roku sa situácia ešte zhoršila, keď nájomné vzrástlo takmer o pätinu v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

V boji proti nedostupnému bývaniu sa odhodlal zakročiť starosta Barcelony, ktorý na tlačovej konferencii povedal: „Mesto nemôže dovoliť, aby sa v čase sťaženej dostupnosti bývania a pri očividných negatívnych dopadoch turizmu využíval taký počet bytov na turistický  ruch.“ Zároveň to označil ako boj proti tomu, čo „považuje za najväčší problém Barcelony“.

Mesto bolo priekopníkom a zároveň lídrom v reguláciách turizmu už v časoch pred pandémiou. Už predchodkyňa terajšieho starostu,  niekdajšia aktivistka Ada Colau pozastavila vydávanie nových licencií na turistické apartmány a zakázala otváranie nových hotelov v exponovaných častiach mesta. Súčasný starosta však naznačil, že môže obmedzenie uvoľniť. Barcelona bola tiež prvým mestom, ktoré zakázalo prenajímanie jednotlivých izieb pre turistov, ale aj napriek tomu nájomné stále stúpalo.

Turizmofóbia je v oblasti Katalánska najvážnejším problémom.
Turizmofóbia je v oblasti Katalánska najvážnejším problémom. | Zdroj: Shutterstock

Turisti, choďte domov!

Začiatkom júla sa tiež zdvihla opätovná vlna protestov proti turistom prichádzajúcich do Barcelony. Demonštranti pochodovali oblasťami obľúbenými medzi návštevníkmi a skandovali „turisti, choďte domov!“ alebo niesli nápisy ako „Barcelona nie je Disneyland,“ zatiaľ čo iní na nich striekali vodnými pištoľami. Podľa slov organizátorov, sú tieto protesty namierené skôr na turistický priemysel a úrady ako na jednotlivcov, i keď priznali, že budú radi, ak to bude mať dopad aj na tých, čo o meste premýšľajú ako o dovolenkovej destinácii.

Demonštrácie proti masovému turizmu boli aj na Baleárskych a Kanárskych ostrovoch, kde do ulíc vyrazilo vyše 60 tisíc ľudí, aby vyjadrili svoju nespokojnosť s tým, aký druh cestovného ruchu sa na ostrovoch rozvinul. Situácia sa stáva neúnosnou najmä od konca pandémie. Za minulý rok Kanárske ostrovy navštívilo 16 miliónov ľudí, čo je najviac v histórii a očakáva sa, že tento rok ich počet ešte porastie.

Nie je to však len prípad španielskych destinácii. Experti zo Svetového ekonomického fóra predpokladajú, že globálny cestovný ruch v roku 2024 nielen doženie čísla spred pandémie, ale pravdepodobne ich aj prekoná.

Na turistov vyháňajúce nápisy v Barcelone narazíte čoraz častejšie.
Na turistov vyháňajúce nápisy v Barcelone narazíte čoraz častejšie. | Zdroj: iStock