Južne od Brna vyrastie obytná štvrť s inšpiratívnymi riešeniami
Takmer štvortisícové Židlochovice, nachádzajúce sa 18 kilometrov južne od Brna, riešili podobný problém ako desiatky menších miest v Česku.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Udržateľnosť a environmentálne hľadisko
Na úplnom začiatku vznikol multiodborový tím, zložený napríklad z architekta, urbanistu, dopravného špecialistu alebo sociologičky, ktorý pripravil návrh projektu novej štvrte Chytré Líchy.
O výnimočnosti celej iniciatívy svedčí aj skutočnosť, že tento projekt sa stal jediným v strednej a východnej Európe, ktorý podporila významná nemecká agentúra Deutsche Bundesstift ung Umwelt zameraná na pomoc projektom na ochranu životného prostredia. Práve udržateľnosť a environmentálne aspekty plánovanej výstavby boli podľa všetkých zúčastnených alfou a omegou počiatočných úvah.
„Je potrebné myslieť dopredu a počítať napríklad so zmenou klímy a vysychaním krajiny. S využitím moderných riešení chceme v tomto duchu pracovať napríklad so zadržiavaním a využívaním dažďovej vody v lokalite,“ vysvetlil Jan Bárta z Centra pasívneho domu, ktoré je partnerom projektu.
Výber architekta
Po štúdii realizovateľnosti a technickom riešení projektu nasledovalo výberové konanie na najlepšiu urbaisticko-architektonickú štúdiu, ktorého sa zúčastnilo päť popredných tuzemských architektonických kancelárií – Kogaa studio, MS plan, ateliér Ing. arch. Dalibor Borák, Projektil Architekti a Pelčák a partner architekti.
A práve návrh posledného menovaného sa stal rozhodnutím sedemčlennej odbornej komisie tým najlepším. „Víťazný návrh počíta z veľkej časti s trojdomami, presnejšie s tromi bytovými jednotkami nad sebou, pričom každá má vlastný vchod.
Taká koncepcia bude mať pozitívny presah do sociálnej oblasti. Vďaka tesnému susedstvu jednotlivých domov sa môže vytvárať ucelená komunita,“ načrtol dôvody rozhodnutia architekt Židlochovic Pavel Jura. Modrozelená infraštruktúra prechádza celým návrhom, čo nepochybne teší iniciátorov projektu. Dominantným prvkom je hlavná ulica lemovaná stromami, zeleň sa nachádza aj okolo všetkých bytových jednotiek.
Nezabudlo sa ani na zelené strechy, ktoré výrazne spomalia odtok vody a umožnia jej spätné odparovanie do ovzdušia. Štvrť by mala čo najviac zrážkovej vody využiť na prevádzku nehnuteľností, počas prívalových dažďov ju, naopak, bezpečne odviesť mimo pozemok. Víťazný návrh počíta aj s výrazným využitím fotovoltiky.
„Na strechách vrátane krytých parkovísk by mali byť umiestnené fotovoltické panely. Celá lokalita bude technicky pripravená tak, aby tu v budúcnosti mohli fungovať ako klasické energetické koncepty, tak aj inovatívne energetické spoločenstvá, energetické komunity i ďalšie modely. Štvrť bude zároveň pripravená na nástup elektromobility. Nabíjacie stanice budú umiestnené pri spoločných parkovacích plochách,“ uviedol koordinátor projektu Chytré Líchy a zakladateľ Centra pasívneho domu Jan Bárta.
Štvrť bez áut
Do lokality by mali auta prichádzať čo najmenej, počíta sa s centrálnymi parkoviskami na okrajoch. To všetko medzi miestnymi obyvateľmi vzbudilo veľké diskusie. Panovali obavy, že im budú noví susedia parkovať pred domami.
„Z tohto dôvodu bude oproti pôvodnému návrhu znížená bytová zástavba v Líchach, kapacity parkovísk na okraji ale zostanú rovnaké. K redukcii zástavby sme pristúpili aj pre pripomienky súčasných obyvateľov obávajúcich sa obmedzenia výhľadov z ich domovov. V území zároveň zostane rezerva na prípadné rozšírenie parkovacích plôch, pokiaľ by sa ukázalo, že je to nutné,“ spresnil starosta.
V lokalite sa počíta ako s rodinnými domami, tak aj so štartovacími bytmi pre mladých či bytmi vhodnými pre seniorov. Vedenie Židlochovíc dúfa, že sa im modernou výstavbou podarí prilákať aj zástupcov profesií, ktorých je v obci málo – lekárov, učiteľov a ďalších odborníkov.
Víťazný návrh počíta taktiež s komunitným hubom, fitnes parkom, coworkingovými priestormi, detským ihriskom, spoločnými dielňami či komunitnými záhradami. S výstavbou by sa malo začať v roku 2022, ľudia by tu mohli osláviť prvé Vianoce už v roku 2023.
Zadávateľ: Mesto Židlochovice
Autori víťazného návrhu: Pelčák a partner architekti
Predpokladané zahájenie výstavby: 2022