Nepriaznivรฉ sprรกvy pre New York. Metropolu potรกpajรบ ลฅaลพkรฉ mrakodrapy, odhalila novรก vedeckรก ลกtรบdia
New York je najฤพudnatejลกรญm mestom Spojenรฝch ลกtรกtov americkรฝch a jeho metropolitnรก oblasลฅ patrรญ medzi najฤพudnatejลกie na svete. Veฤพkรฉ jablko, ako sa mestu neoficรกlne hovorรญ, disponuje aลพ ลกiestimi tisรญckami vรฝลกkovรฝch budov, priฤom 274 stavieb sรบ mrakodrapy s vรฝลกkou nad 150 metrov. Ako sa ukรกzalo v najnovลกej ลกtรบdii, prรกve tie potรกpajรบ metropolu s vyลกe รดsmimi miliรณnmi obyvateฤพov.
Ako je znรกme, New York je mestom, ktorรฉ nikdy nespรญ. Podฤพa najnovลกieho vรฝskumu je vลกak aj mestom, ktorรฉ sa potรกpa. O tejto skutoฤnosti informoval vedeckรฝ ฤasopis Earthโs Future. Vรฝskum vedcov zistil, ลพe New York klesรก kaลพdรฝ rok v priemere o jeden aลพ dva milimetre, priฤom niektorรฉ oblasti New Yorku klesajรบ podฤพa vรฝskumnรญkov aj dvojnรกsobnou rรฝchlosลฅou.
Podฤพa najnovลกieho vรฝskumu sa New York ฤiastoฤne potรกpa pre mimoriadnu vรกhu svojich mrakodrapov. Nakoฤพko sa veฤพkomesto nachรกdza na pobreลพรญ, tรกto ลกtรบdia je zรกsadnรฝm problรฉmom. Potรกpanie New Yorku zhorลกuje taktieลพ vplyv stรบpania morskรฝch hladรญn, ktorรฉ sa zrรฝchฤพuje pribliลพne na dvojnรกsobok globรกlneho priemeru. Mรดลพe za to najmรค roztรกpanie svetovรฝch ฤพadovcov a expandovanie morskej hladiny v dรดsledku globรกlneho otepฤพovania, informuje The Guardian.
Hladina vody, ktorรก lemuje New York, sa od roku 1950 zvรฝลกila pribliลพne o 22 centimetrov. Problรฉmom tak mรดลพu byลฅ veฤพkรฉ zรกplavy, spรดsobenรฉ bรบrkami, ktorรฉ sa mรดลพu v meste vyskytovaลฅ do konca storoฤia aลพ ลกtyrikrรกt ฤastejลกie ako v sรบฤasnosti. Dรดvodom mรดลพu byลฅ kombinรกcie rรดznych prรญrodnรฝch udalostรญ ako stรบpania hladiny morรญ alebo tvoriace sa hurikรกny ฤi klimatickรฉ zmeny.
โHlboko koncentrovanรก populรกcia 8,4 miliรณna ฤพudรญ ฤelรญ v New Yorku rรดznym stupลom nebezpeฤenstva zรกplav,โ napรญsali vedci v najnovลกej ลกtรบdii. Autori dodali, ลพe rizikรก, ktorรฝm ฤelรญ New York, budรบ zdieฤพaลฅ aj mnohรฉ ฤalลกie pobreลพnรฉ mestรก po celom svete, nakoฤพko sa klimatickรก krรญza prehlbuje.
โKombinรกcia tektonickรฉho a antropogรฉnneho poklesu, stรบpania hladiny morรญ a zvyลกujรบcej sa intenzity hurikรกnu, znamenajรบ zrรฝchฤพujรบci sa problรฉm pozdฤบลพ pobreลพnรฝch a nรกbreลพnรฝch oblastรญ,“ napรญsali.
Tento trend umocลuje veฤพkรก ฤasลฅ vybudovanej infraลกtruktรบry v New Yorku. Vรฝskumnรญci vypoฤรญtali, ลพe mestskรฉ stavby, medzi ktorรฉ patria slรกvny Empire State Building alebo Chrysler Building, vรกลพia spolu aลพ 762 miliรณnov ton, ฤo je pre lepลกiu predstavu ekvivalent hmotnosti 140 miliรณnov slonov.
Tรกto obrovskรก zรกลฅaลพ tak tlaฤรญ nadol mesto New York. Zatiaฤพ, ฤo mnohรฉ z najvรคฤลกรญch budov sรบ umiestnenรฉ na pevnom skalnom podloลพรญ ako je bridlica, nachรกdza sa tu aj zmes inรฝch pieskov a รญlov, ktorรฉ boli zastavanรฉ. Tento fakt tak prispieva k efektu potรกpania, ktorรฝ sa vyskytuje pozdฤบลพ veฤพkej ฤasti vรฝchodnรฉho pobreลพia USA.
โNie je to nieฤo, kvรดli ฤomu by sme mali okamลพite panikรกriลฅ, ale ide o pokraฤujรบci proces, ktorรฝ zvyลกuje riziko povodnรญ,โ povedal Tom Parsons, geofyzik z US Geological Survey, ktorรฝ viedol novรฝ vรฝskum. โฤรญm je pรดda mรคkลกia, tรฝm vรคฤลกia je kompresia budov. Nebola chyba postaviลฅ takรฉ veฤพkรฉ budovy, ale musรญme maลฅ na pamรคti, ลพe zakaลพdรฝm, keฤ tam nieฤo postavรญte, trochu viac zatlaฤรญte na zem,โ povedal.
V roku 2012 zasiahol New York hurikรกn Sandy, ktorรฝ zaplavil ฤasti metra a spรดsobil rozsiahle ลกkody vrรกtane vรฝpadkov elektriny. V roku 2021 hurikรกn Ida zaplavil istรฉ oblasti New Yorku, ฤo spรดsobilo smrลฅ niekoฤพkรฝch ฤพudรญ. Vedci tvrdia, ลพe obe udalosti zhorลกili รบฤinky globรกlneho otepฤพovania.
Parsons povedal, ลพe New York a ฤalลกie pobreลพnรฉ mestรก musia navrhnรบลฅ plรกn: โAk ste opakovane vystavovanรญ morskej vode, oceฤพ mรดลพe zaฤaลฅ korodovaลฅ a destabilizovaลฅ budovy, ฤo zjavne nechceme. Zรกplavy vลกak zabรญjajรบ ฤพudรญ, ฤo je pravdepodobne ten najvรคฤลกรญ problรฉm.โ
New York vลกak nie je jedinรฝm mestom na svete s podobnรฝm problรฉmom. Podฤพa webu technology.org, zameriavajรบceho sa na vedeckรฉ ฤi technologickรฉ spravodajstvo, by ลกtvrtina hlavnรฉho mesta Indonรฉzie, Jakarta, do roku 2050 mohla skonฤiลฅ pod vodou.ย
Pre porovnanie, New York je na treลฅom mieste z hฤพadiska povodลovรฉho rizika v budรบcnosti. Veฤพkรก ฤasลฅ dolnรฉho Manhattanu je iba jeden aลพ dva metre nad sรบฤasnou hladinou mora. Spomenutรฉ hurikรกny v rokoch 2012 a 2021 taktieลพ ukรกzali, ako rรฝchlo mรดลพe byลฅ New York zaplavenรฝ.
V roku 2022 ลกtรบdia z 99 pobreลพnรฝch miest po celom svete zistila, ลพe pokles mรดลพe byลฅ v skutoฤnosti vรคฤลกรญ, ako sa pรดvodne odhadovalo. Vo vรคฤลกine skรบmanรฝch miest sa pรดda potรกpa rรฝchlejลกie, ako stรบpa hladina morรญ, ฤo znamenรก, ลพe obyvatelia budรบ ฤeliลฅ zรกplavรกm skรดr, ako predpovedali klimatickรฉ modely.