Nitra je o krok bližšie k novému územnému plánu, mesto spoznalo víťaza architektonickej súťaže
Nitra zrejúca. To je názov vízie, s ktorou jej autori uspeli v súťaži, v ktorej mesto Nitra hľadalo najlepší návrh pre územný plán. Prvé miesto získal 2M Ateliér architektúry, ktorý od komisie dostal najviac bodov.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Výber najlepšieho návrhu prebiehal súťažným dialógom. Ten sa vyhlasuje pre neobmedzený počet záujemcov. V prvej etape záujemcovia predkladali libreto a zoznam svojich skúseností. V librete záujemca prezentoval graficky a textovo svoj urbanisticky prístup pri tvorbe vízie rozvoja mesta.
V prvej etape v rámci stanovenej lehoty predložilo svoje žiadosti celkom 6 autorských kolektívov z 3 krajín. Do druhej etapy postúpili na základe hodnotenia komisie tri architektonické tímy. Táto etapa mala tri fázy.
„Začalo sa úvodnou konferenciou, kde mesto a experti prezentovali očakávané zmeny v území a očakávania od nového územného plánu. Uchádzači sa následne pustili do prípravy konceptov riešenia. Tie potom prezentovali komisii, ktorá zaslala svoje odporúčania na zapracovanie do finálnych návrhov,“ vysvetľuje Branislav Šarmír, sekretár súťaže.
Podobným spôsobom potom prebehla individuálna prezentácia návrhov riešenia. V tejto fáze uchádzači predložili aj cenové ponuky. Predložené ponuky sa hodnotili na základe pomeru ceny a kvality, pričom dôraz sa kládol na kvalitu.
Nitra ako metropola pre 100-tisíc obyvateľov
Prvé miesto získal 2M Ateliér architektúry, ktorý od komisie dostal najviac bodov. Autorský kolektív vytvorili: Oto Nováček (urbanista), Tomáš Pozdech (architekt), Jana Bozáňová (urbánna ekologička), Zuzana Mendelová (mestská architektka), Matúš Korfant (dopravný inžinier) Adam Lukačovič (architekt) a Miroslav Michalica (architekt).
Títo odborníci budú najbližšie mesiace tvoriť víziu mesta, ktorá reflektuje aktuálne rozvojové koncepcie, novú legislatívu a jasné regulačné kritériá verejného priestoru. Okrem podtitulu Nitra zrejúca, víťazná vizia obsahovala aj ideu metropole pre 100-tisíc obyvateľov, ktorá je rastúca, metropolitná, odolná, prepojená a žijúca.
„Návrh už svojím pomenovaním (Nitra zrejúca) dobre komunikuje hlavný motív vízie mesta. Prírodná stratégia je kvalitne zvládnutá od koncepcie k opatreniam, od celku k detailom. Dopravná koncepcia je založená primárne na koľajovej doprave, preferencii hromadnej autobusovej dopravy a postupnej premeny dopravy v prospech jej upokojenia. Podnetnou myšlienkou je systém dopravnej cirkulácie, ktorá má ambíciu optimalizovať prepravné toky individuálnej dopravy,“ zhodnotila komisia víťazný návrh.
Porota tiež ocenila, že téma dopravy je následne dopracovaná až do návodu na štandardizáciu verejných priestorov, kde kolektív stanovil detailný náhľad na predstavu regulačných kritérií verejného priestoru.
„Nitra žijúca ako urbanistická koncepcia je postavená na myšlienke 15-minútového mesta s dôrazom na hierarchickú štruktúru centier a mesta silných štvrtí. Silným motívom sú kľúčové elementy mesta, ktoré ponúkajú strategické intervencie v rámci mesta (študentské mesto, malý Amstredam, bigboxy…) ktoré urbanizovanú Nitru identifikujú previazanie s cieľovými skupinami obyvateľov.“
Mesto ako organizmus
Súťažný dialóg sa končí uzatvorením zmluvy s víťazným tímom. Ten na základe pripomienok mesta dopracuje svoj návrh do územnej štúdie, ktorá sa stane podkladom pre tvorbu nového územného plánu. Druhou úlohou víťazov bude dohľad nad samotnou realizáciou nového územného plánu. Autor víťazného návrhu sa stane partnerom a konzultantom pre spracovateľa územného plánu.
„Som rád, že sme pristúpili k výberu víťazného návrhu práve súťažným dialógom, je to forma, ktorá zaručuje, že vyhrá naozaj výborná vízia pre naše mesto. Na územnom pláne nám mimoriadne záleží, pretože kvalitný územný plán je pre rozvoj Nitry absolútne nevyhnutný. Je to akási ústava mesta, ktorá určuje pravidlá pre jeho budúci rast a fungovanie. Predstavte si mesto ako organizmus. Aby tento organizmus fungoval zdravo a efektívne, potrebuje jasnú štruktúru a pravidlá pre všetky svoje súčasti. A práve to je úlohou územného plánu,“ povedal primátor Nitry Marek Hattas.
Územný plán prináša do mesta poriadok a funkčnosť. Definuje, kde majú byť obytné zóny, priemyselné parky, obchodné centrá, či rekreačné plochy. Vďaka tomu je rozvoj mesta logický a efektívny. Územný plán tiež chráni životné prostredie v meste.
Zabezpečuje dostatok zelene, parkov a chránených oblastí. Myslí aj na kvalitné bývanie s dostatkom priestoru a občianskej vybavenosti. Rieši umiestnenie škôl, nemocníc, kultúrnych zariadení a iných dôležitých inštitúcií, aby mali obyvatelia všetko potrebné v blízkosti.
Zdroj: Mesto Nitra, KOMARCH