Prรญbeh rieky ฤฝubฤพanica, z ktorej sa stal hlavnรฝ prvok mestskรฉho verejnรฉho priestoru
ฤฝudia sรบ odjakลพiva รบzko spรคtรญ s vodou. Potrebujeme ju na preลพitie, my aj mestรก. ฤฝubฤพana, hlavnรฉ mesto Slovinska, je toho jedineฤnรฝm prรญkladom.
Rieka ฤฝubฤพanica sa do mesta vlieva z juhu, odkiaฤพ sa cez zeleล jemne kฤพukatรญ na sever, kde je mesto hustejลกie obรฝvanรฉ. Len ฤo vojde do centra mesta, kolmo k nej sa zoradia malรฉ starรฉ romantickรฉ uliฤky, ktorรฉ obyvateฤพov vedรบ zo zรกkutรญ mesta k nรกbreลพnej promenรกde, ktorรบ spestruje nespoฤetnรฉ mnoลพstvo reลกtaurรกciรญ, barov, galรฉriรญ, knรญhkupectiev, malรฝch obchodรญkov, stรกnkov a vinรกrniฤiek.
Pozdฤบลพ rieky sa na kaลพdom kroku naskytujรบ scenรฉrie ponรบkajรบce nรกdhernรฉ vรฝhฤพady, no zรกroveล ponรบkajรบ stรกle novรฉ a odliลกnรฉ formy otvorenรฝch priestorov, ktorรฉ ฤพuฤom umoลพลujรบ takmer aลพ intรญmne prepojenie s riekou.
Naprieฤ dejinami bola rieka ฤฝubฤพanica pre mesto zdrojom ลกลฅastia i neลกลฅastia. Poฤas silnรฝch daลพฤov mesto zaplavovala, v dรดsledku ฤoho sa podฤพa plรกnov rakรบskeho architekta Alfreda Kellera eลกte pred 1. svetovou vojnou rieka vyprรกzdnila, jej koryto sa vyhฤบbilo a poloลพilo niลพลกie do hlbokรฉho otvorenรฉho kanรกla.
Rieka, ktorรก uลพ prekonala svoju pรดvodnรบ hodnotu, bola vybetรณnovanรก vo vtedy modernom viedenskom ลกtรฝle a nรกsledne takpovediac vytlaฤenรก z mesta. Architekt plรกnoval vyrieลกiลฅ surovosลฅ hlbokรฝch betรณnovรฝch stien tรฝm, ลพe spevnenรฉ vybetรณnovanรฉ brehy ozdobรญ pergolami a stuhami, ale pre vojnu tรกto snaha ostala iba na papieri.
Jednรฝm z mรกla zhrozenรฝch pozorovateฤพov bol Joลพe Pleฤnik, ktorรฝ z Prahy pozorne sledoval vลกetky stavebnรฉ zรกsahy, ktorรฉ formovali jeho rodnรฉ mesto. Pleฤnik si odjakลพiva uvedomoval prรญleลพitosti a kvalitu, ktorรบ ฤฝubฤพanica prinรกลกala, chcel preto obnoviลฅ jej vรฝznam a znovu ju uลพลกie spojiลฅ s mestom.
Takรกto prรญleลพitosลฅ sa mu naskytla v obdobรญ medzi dvomi svetovรฝmi vojnami v roku 1930, keฤ sa z Prahy vrรกtil do rodnej ฤฝubฤพany. Neฤakane dostal vรฝznamnรบ ponuku na urbanistickรบ premenu mesta, pri ktorej nebol takmer niฤรญm obmedzovanรฝ.
Ako vลกetky svoje ambiciรณzne projekty, aj urbanizmus mesta rieลกil Pleฤnik jedineฤnรฝm spรดsobom. ฤฝubฤพanu zaฤal premieลaลฅ postupne, pomaly a podฤพa vlastnej perspektรญvy. Koncipoval ju ako veฤพkolepรบ prechรกdzku zo svojho skromnรฉho domu vย mestskej ฤasti Trnovo smerom do centra starรฉho mesta.
Samotnรฉ tvorenie mesta aย jeho postupnรฉ usporiadanie aj so zriadenรญm hlavnej vodnej osi pre neho znamenalo umeleckรฉ dielo, prostrednรญctvom ktorรฉho chcel ฤฝubฤพane vrรกtiลฅ jej stredomorskรฉ korene, keฤลพe nesรบhlasil so vzhฤพadom rakรบsko-uhorskรฉho vidieckeho mesteฤka.
Pleฤnik povaลพoval vodnรฝ ลพivel za zรกkladnรฝ prostriedok svojich architektonickรฝch zรกsahov a vytvoril mestskรฝ priestor pri rieke, ktorรฝ je dnes jednoznaฤne najprรญjemnejลกou ฤasลฅou mesta.
Najprv chcel vyrieลกiลฅ okolie v bezprostrednej blรญzkosti svojho domova, takลพe pri brehoch rieky Gradaลกฤica pribudla novรก lรกvka pre peลกรญch a laviฤky. Pokraฤoval vo vรฝstavbe 17 metrov ลกirokรฉho Trnovskรฉho mosta (1928 โ 1932), ktorรฝ si predstavoval ako nรกmestie nad vodou, a vysadil naล brezy.
Tento prรญstup spojenia mesta s vodou predstavil Pleฤnik spolu s nรกvrhom prรญstavu v Trnove v roku 1930. Navrhol ho s mierne sa vlniacimi terasami vyrobenรฝmi z lokรกlne dostupnรฉho kameลa, priฤom terasy nasledujรบ tok rieky ฤฝubฤพanica a zachytรกvajรบ jej vlny. Terasy, na ktorรฉ navrhol vysadiลฅ vลby, vytvรกrajรบ nรกbreลพnรฝ park, ktorรฝ postupne klesรก aลพ k vode. Aj preto ho dnes miestni obyvatelia nazรฝvajรบ โplรกลพโ.
Svoje zรกsahy do mesta ฤalej smeroval na breh rieky ฤฝubฤพanica, na ktorom postavil dva mosty โ Obuvnรญcky most a Trojmostie. Na miestach s รบzkymi uliฤkami, kam Pleฤnik nemohol vtesnaลฅ nรกmestie, vytvoril jedno na moste โ Obuvnรญcky most je toho skvelรฝm prรญkladom.
Umiestnenie Trojmostia (1929 โ 1932) do samotnรฉho centra mesta je bezpochyby Pleฤnikovรฝm najvรฝznamnejลกรญm dielom, v ktorom sa jasne odrรกลพa plnรฝ rozsah jeho tvorivosti. Starรฝ kamennรฝ most bol prรญliลก รบzky pre rรฝchlo rastรบce potreby dopravy, ktorรก prichรกdzala do ฤฝubฤพany, takลพe ho mestskรฉ รบrady chceli zbรบraลฅ a nahradiลฅ novรฝm.
Pleฤnik mal hlbokรฝ reลกpekt pre svojich architektonickรฝch predchodcov, preto kamennรฝ most zachoval a rozลกรญril ho z oboch strรกn o dva peลกie mosty urฤenรฉ iba pre chodcov. Vลกetky tri mosty postavil do neobyฤajnej lievikovitej kompozรญcie, ktorรก reaguje na osobitรฝ charakter okolitรฉho priestoru.
Mosty ohraniฤil oplotenรญm, ktorรฉ je inลกpirovanรฉ benรกtskym ลกtรฝlom, a medzi ne vysadil vysokรฉ masรญvne topole. Podฤพa princรญpu benรกtskych mostov k obom postrannรฝm peลกรญm mostom pridal schodiskรก, ktorรฉ vedรบ k verejnรฝm toaletรกm a zรกroveล aj na niลพลกie ploลกiny nachรกdzajรบce sa pri vode, ฤรญm spojil najdรดleลพitejลกie nรกmestie v ฤฝubฤพane s riekou.
Desaลฅ rokov po vรฝstavbe Trojmostia zaฤal pracovaลฅ na svojej najvรคฤลกej stavbe popri rieke, ktorou je Centrรกlna trลพnica. Trลพnica sa po vzore benรกtskeho modelu dvรญha priamo z rieky, ladne sa vlnรญ, aby verne imitovala prirodzenรฝ ohyb rieky. Budova bola vymodelovanรก podฤพa starogrรฉckej stoa s 300 metrov dlhou a mierne zakrivenou kolonรกdou, v ktorej sa nachรกdza mรคsiarstvo, obchody s rybami, obchody s ovocรญm a zeleninou a ฤalลกie rรดzne menลกie obchodรญky.
V prvej polovici 20. storoฤia Pleฤnik vรฝrazne premenil mesto, a to zavedenรญm rozsiahlych a rozmanitรฝch budov, nรกmestรญ, mostov, kanรกlov, nรกbreลพรญ aj nรกbreลพnรฝch parkov. Pleฤnik rozpoznal nesmierne vysokรบ hodnotu rieky a podฤพa prรญkladu Stredomoria aย antickรฉho ducha ฤฝubฤพanu premenil na mesto, ktorรฉ je priateฤพskรฉ k ฤพuฤom. Na meste zanechal svoju stopu, ktorรก naveky zmenila tvรกr mesta.
V druhej polovici 20. storoฤia ฤฝubฤพana utrpela podobnรฝ osud ako mnohรฉ eurรณpske mestรก. Pre nรกrast automobilovej dopravy a nedostatoฤnรบ infraลกtruktรบru oblasti pri nรกbreลพรญ aj mestskรฉ nรกmestia podฤพahli automobilovej premรกvke aย nutnosti parkovaลฅ, v dรดsledku ฤoho sa centrum mesta a nรกbreลพie stรกvali neatraktรญvnymi a zรกroveล s decentralizรกciou strรกcali svoj kultรบrny a ekonomickรฝ vรฝznam. ฤฝubฤพanica tak rรฝchlo stratila duลกu, ktorรบ jej vdรฝchol Pleฤnik, a to aลพ do takej miery, ลพe รบplne stratila dominantnรบ รบlohu ako hlavnรฝ verejnรฝ priestor mesta.
Aลพ na zaฤiatku 21. storoฤia si mesto opรคลฅ zaฤalo uvedomovaลฅ, ลพe mestskรฝ priestor by sa nemal prispรดsobovaลฅ autรกm, ale ฤพuฤom. Po roku 2004 zaฤalo mesto ฤฝubฤพana bojovaลฅ proti negatรญvnemu trendu rozลกirovania miest a zaฤalo ambiciรณzne investovaลฅ do obnovy a ekonomickรฉho oลพivenia centra mesta aย nรกbreลพnรฝch oblastรญ s cieฤพom zlepลกiลฅ kvalitu ลพivota vonku a v blรญzkosti svojich vรดd. Vo veฤพmi krรกtkom ฤase sa mestu podarilo skoordinovaลฅ sรฉriu rรดznych zรกsahov, ktorรฉ boli sรบฤasลฅou obsiahlejลกieho urbanistickรฉho plรกnu.
Jeden z prvรฝch zรกsahov uskutoฤnila v roku 2007 architektka Breda Bizjak, ktorรก navrhla doฤasnรฝ vodnรฝ pavilรณn na Petkovลกkovom nรกbreลพรญ. Jeho รบฤelom bolo priblรญลพiลฅ nรกbreลพie rieky obฤanom a vytvoriลฅ doฤasnรฝ verejnรฝ priestor, ktorรฝ bude slรบลพiลฅ ako experiment na skรบmanie reakciรญ verejnosti.
Prefabrikovanรฝ pavilรณn kopรญruje okolitรฝ terรฉn. Je navrhnutรฝ ako sรบฤasลฅ mestskรฉho vybavenia, pozostรกva z laviฤky, oplotenia, ploลกiny a strechy so zeleลou. Stal sa natoฤพko populรกrnym verejnรฝm priestorom a miestom, kde sa ฤพudia radi stretรกvali, ลพe spustil kaskรกdu ฤalลกรญch architektonickรฝch รบprav a zรกsahov pozdฤบลพ rieky, ktorรฉ sa dejรบ dodnes.
V poslednรฝch desaลฅroฤiach preลกlo vyลกe 2-kilometrovรฉ nรกbreลพie rieky ฤฝubฤพanica obsiahlou, ambiciรณznou aย dรดslednou รบpravou nรกbreลพรญ a verejnรฝch priestorov pozdฤบลพ rieky. Komplexnรก reorganizรกcia mesta, akรก sa podarila dosiahnuลฅ rรดznym architektom s individuรกlnymi projektmi, je dรดkazom รบcty k Pleฤnikovmu dediฤstvu a pravdepodobne aj odrazom Pleฤnikovej ฤฝubฤพanskej ลกkoly architektรบry.
Architektka Vesna Vozliฤ Koลกir a architekt Matej Vozliฤ sa podieฤพali na rozsiahlych รบpravรกch nรกbreลพnรฝch priestorov a nรกmestรญ okolo ฤฝubฤพanice a projekty rieลกili uvoฤพnenรญm vysokรฝch betรณnovรฝch valov Alfreda Kellera.
Priestor upravili pomocou jednoduchรฝch rieลกenรญ, ktorรฉ si nevyลพadujรบ okatรฝ autorskรฝ poฤin, naopak, ลพiadajรบ skromnosลฅ, ktorรก v priestore pomohla zaลพiariลฅ vลกetkรฉmu, ฤo sa tam uลพ nachรกdzalo. Usporiadanie nรกbreลพรญ prebiehalo pomaly, s mnohรฝmi postupnรฝmi zรกsahmi, ฤo ฤพuฤom poskytlo dostatok ฤasu zvyknรบลฅ si na novรฉ miesto a privlastniลฅ si ho za vlastnรฉ.
V rรกmci ลกirลกieho urbanistickรฉho dizajnu bola oblasลฅ nรกbreลพia v poslednom desaลฅroฤรญ vรฝrazne poznaฤenรก architektmi z ateliรฉru Atelier architects, ktorรฝch projekty naฤrtรกvajรบ modernรบ tvรกr ฤฝubฤพany. Ich zรกsahy do nรกbreลพia ฤฝubฤพanice sa zaฤali รบpravou parku pri rieke Gradaลกฤica (2007), ktorรก vychรกdza z Pleฤnikovรฝch nรกvrhov a fragmentov ich realizรกciรญ.
Architekti navrhli rozsiahlu sieลฅ priestorov na rieke a v jej okolรญ a vizuรกlne spojili kaลพdรฝ jednotlivรฝ projekt do zmysluplnรฉho celku. O pรคลฅ rokov neskรดr v รบzkom centre mesta nadviazali na Pleฤnikovu trลพnicu รบpravou Petkovลกkovho nรกbreลพia. S kaskรกdami sa uliฤnรก forma zmenila na ลพivรฉ nรกbreลพie, ktorรฉ sa dnes hemลพรญ ลพivotom.
Podobnรฝ prรญstup architekti uplatnili aj pri usporiadanรญ prรญstavu ล pica (2015), ktorรฝ navrhli ako ลกpeciรกlny typ viacรบฤelovรฉho mestskรฉho priestoru, ktorรฝ zahลลa hฤพadisko, galรฉriu pod holรฝm nebom, plรกvajรบci park, prรญstav a miesto na stretรกvanie a posedenie.
ฤฝubฤพanica a jej nรกbreลพia sรบ dnes centrom diania. Novรฉ nรกbreลพnรฉ parky, nรกmestia, pavilรณny, chodnรญky, balkรณny a terasy vytvorili plynulรฝ a priamy kontakt ฤพudรญ s ฤฝubฤพanicou. Po mnohรฝch รบspeลกnรฝch zรกsahoch po vzore Pleฤnikovho prvotnรฉho konceptu znovu oลพila symbolickรก a romantickรก รบloha rieky a vrรกtil sa aj stredomorskรฝ charakter mesta.
Obnova aย รบprava brehov ฤฝubฤพanice iniciovala proces, ktorรฝ mal environmentรกlny, sociรกlny aj ekonomickรฝ dopad. V dรดsledku toho sa zmenila mentalita obyvateฤพov mesta, ktorรญ si uvedomili, ลพe centrum mesta a rieka patrรญ im a vลพdy tam boli pre nich.