Štyri živly nového námestia v Ružinove
Keď sa povie „námestie“, väčšina ľudí si predstaví šíru spevnenú plochu, na ktorej sa združujú obyvatelia aj návštevníci mesta. Vybetónované či vydláždené, zeleň je na nich zväčša výnimkou alebo iba dočasným prvkom. Bratislavské námestia sú práve také. Nové námestie, ktoré Ružinovu pribudne vďaka projektu ZWIRN pod hlavičkou YIT Slovakia, má byť iné. Developer nemá ambíciu organizovať na ZWIRNe maratóny či hudobné vystúpenia, ale jednoducho chce, aby bolo príjemným miestom pre všetkých. Jeho mierka a funkcie tomu majú zodpovedať.
Na pomoc si preto privolali tých najskúsenejších z ateliéru Marko & Placemakers na čele s Igorom Markom, ktorý je odborníkom na funkčné verejné priestory pre ľudí.
„Pre územie ZWIRNu navrhol viacero konceptov a spoločne sme sa zhodli, že najvhodnejším je práve BALANCED Square. Znamená presne to, čo názov napovedá – má citlivo poskytovať priestor viacerým skupinám ľudí a prepájať ho tak, aby bol v rovnováhe,“ vysvetľuje generálny riaditeľ YIT Slovakia Milan Murcko.
Základnými prvkami nového námestia preto budú parter, zeleň, voda a umenie – štyri „živly“, ktoré vhodne poskytnú priestor na zábavu, nákupy, občerstvenie, ale aj relax a chvíľku na spomalenie.
ŽIVÝ PARTER
Parter je už tradičným prvkom architektúry a nájdete ho vo všetkých funkčných mestách. Aj keď porevolučná architektúra u nás tento prvok zanedbávala, opäť naberá na dôležitosti. Ide o prízemie v kontakte s ulicou, ktoré slúži obyvateľom stavby aj okoloidúcim, a otvára tak budovu smerom k ľuďom.
V rámci územia vznikne viac ako 6 000 m2 nových obchodných priestorov – kaviarne, reštaurácie, obchodíky, služby vybavenosti ako kaderníctvo, čistiareň, zdravotné zariadenie a pod., spolu 59 obchodných prevádzok na prízemí.
ZELEŇ
Aj vzhľadom na meniace sa klimatické podmienky a zvyšujúcu sa teplotu miest je dôležité vytvárať čo najviac prírodných prvkov. Okrem stromov námestie ponúkne aj zelené mikropriestory, komunitné záhrady či mikrozáhrady, ktoré sa stanú oázou intimity a pokoja. V tzv. „pocket parku“ plánuje developer využiť dorastené platany, aby návštevníci našli príjemný tieň v letných horúčavách aj tesne po kolaudácii.
VODA
K prírode patrí aj voda a najmä v horúcich dňoch bude vďačným zdrojom osvieženia. Bodová fontána na námestí bude interaktívnym prvkom a vďaka vodnej hmle aj hravým lákadlom pre malých i veľkých návštevníkov.
UMENIE
Záleží nám na tom, aby verejný priestor ZWIRNu bol nielen funkčný, ale aj inšpiratívny. Preto sme sa rozhodli do územia vniesť aj kúsok umenia. Tým má byť atraktívny vežový prvok v podobe umelecky stvárneného diela, ktoré sa stane jasným navigačným prvkom, stretávacím miestom a ďalším kúskom identity tohto územia.
Ako bude vyzerať? „To v tejto chvíli ani my nevieme. Jeho podobu sme sa rozhodli dať do rúk skúseným umelcom a dizajnérom. Už na jeseň preto prebehne vyhlásenie súťaže na architektonicko-výtvarný návrh, ktorého víťaz nám pomôže toto územie dotvoriť,“ uzatvára Milan Murcko.
Aj vy môžete mať kanceláriu s výhľadom na námestie
Kým v minulosti boli kancelárie vnímané ako priestor, kde si sadnete do svojej vlastnej kancelárie a odrobíte, čo potrebujete, dnes je to inak. Zamestnanci sa potrebujú počas týždňa stretávať s kolegami z rôznych tímov a zdieľať s nimi svoje myšlienky, ale tiež popri práci vybaviť nákup či vybehnúť na obed.
Prostredie, v ktorom pracujú, je preto rovnako dôležité ako samotný priestor kancelárie. Nové námestie ZWIRNu ponúkne zázemie aj pre všetkých zamestnancov, ktorých firmy budú sídliť v Pradiarni 1900 – národnej kultúrnej pamiatke, ktorá bude dominantou ZWIRNu.
Popri všetkých spomínaných prvkoch sa zamestnanci môžu tešiť aj na také „vychytávky“ ako outdoorovú zasadačku či kino na streche. To umožní zelená strešná terasa s posedovým schodiskom a plátnom na večerné premietanie prezentácií a filmov. Počas dňa zas zamestnancom poslúži exteriérový bar a lounge sedenie s pripojením na wi-fi a elektrinu, odkiaľ môžu pracovať s výhľadom na hrad.
Developer popri kvalite outdoorového priestoru rozmýšľa aj nad funkčnosťou samotných priestorov. Ako môžu pre budúcich nájomcov vyzerať, ukazuje nový showroom, ktorý sa člení na viaceré funkčné zóny – napríklad miesta na tímové stretávanie, kreatívne porady, komunikáciu s klientmi či aktívny oddych.
Kancelárske priestory v Pradiarni 1900 si môžete pozrieť aj v rámci virtuálnej prehliadky: https://www.yit.sk/pradiaren1900 a dohodnúť si obhliadku na pradiaren1900@yit.sk
Viac info na www.yit.sk
ZDROJ: PR článok spoločnosti YIT