Úsporný dom s kvetinovou mokraďovou strechou
Dom, ktorý si vďaka mokradi na streche sám čistí vodu, sa stal zároveň víťazom v kategórii Stavba. Unikátna stavba púta pozornosť kvetinovou strechou, ktorá slúži aj ako koreňová čistička vody. Dom je postavený v pasívnom štandarde, využíva vlastné obnoviteľné zdroje energie a svojou existenciou nijako nezaťažuje okolie.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Dom je postavený medzi panelákmi v husto zastavanej pražskej lokalite a okrem unikátneho systému čistenia odpadovej vody pomocou strešnej koreňovej čističky zaujme aj použitým systémom vykurovania a prípravy teplej vody.
Na jeho počiatku stála túžba majiteľa bývať v dome, no podmienka rodiny bola postaviť ho v Prahe na Letnej. Po nájdení vhodného pozemku už realizácii nestálo nič v ceste.
Najväčšou zvláštnosťou domu je zelená mokraďová strecha.
Projekt a dispozícia
Dom je postavený v pasívnom štandarde, energeticky patrí stavba do triedy A, do ktorej patria domy s vôbec najnižšou náročnosťou. Obvodové steny sú z vápenno-pieskových blokov s hrúbkou 17,5 cm, nasleduje 40-centimetrová izolácia s ochrannou paropriepustnou fóliou. Fasáda je obložená smrekovcovými doskami s prevetrávanou medzerou. Strop nesú lepené drevené nosníky, ktoré sú pomocou sťahovacích samorezných skrutiek spojené s betónovou stropnou doskou z vláknobetónu.
Majiteľ domu spolupracoval na projekte s architektom, ktorý bol ochotný akceptovať jeho požiadavky. Zároveň sa tieto požiadavky museli vojsť do daného, už schváleného pôdorysu, čo samozrejme, ovplyvnilo výslednú dispozíciu. Po vstupe do domu sa ocitnete v predsieni, odkiaľ vedú dvere do kúpeľne, na WC a do technickej miestnosti, napravo sa nachádza detská izba a spálňa. Nasleduje veľká obytná miestnosť s kuchyňou s veľkým strešným svetlíkom.
Majiteľ domu spolupracoval na projekte s architektom, ktorý bol ochotný akceptovať jeho požiadavky.
Vykurovanie a príprava teplej vody
Kuchyňu, kúpeľňu a vykurovacie telesá zásobuje teplou vodou akumulačná nádoba, v ktorej prebieha ohrev vody pomocou elektriny získanej z ôsmich fotovoltických panelov. Vďaka slnku je v dome dostatok teplej vody šesť mesiacov v roku bez toho, aby bolo nutné využiť ďalší zdroj tepla.
Vykurovanie automaticky zapína priestorový termostat ihneď, ako teplota v dome klesne pod nastavenú hodnotu. Akumulačná nádrž sa môže v zime ohrievať aj špeciálnou kozubovou vložkou s výmenníkom. Ide o veľmi jednoduchý, ale zároveň maximálne funkčný samospádový systém, ktorý nepotrebuje zložitú elektroniku.
Ďalším zdrojom tepla v dome je vzduchotechnika s rekuperáciou, ktorá je napojená na 40-metrový zemný register, takže okrem tepelných ziskov dokáže aj príjemne chladiť interiér domu v lete.
Zdrojom tepla v dome je aj vzduchotechnika s rekuperáciou.
Čistička na streche
Najväčšou zvláštnosťou domu je zelená mokraďová strecha. V podstate ide o koreňovú čističku odpadových vôd, ktorá čistí vodu z domácnosti a zároveň sa stará o výživu rastlín na streche.
Vďaka baktériám v substráte pomáha strecha čistiť odpadovú vodu, ktorá sa následne vracia do domácnosti pre potreby splachovania a zalievania. Koreňová čistička ušetrí ročne až 50 % vody. Strešný porast navyše tepelne stabilizuje prostredie vnútrobloku a chráni strechu domu pred UV žiarením.
Znečistená voda sa najskôr zvedie do viackomorového septiku – osobitne priteká tzv. sivá voda z práčky, kuchyne a kúpeľne, osobitne sa potom privádza voda z toalety. Nasleduje čerpacia zberná nádrž s prevzdušňovaním (eliminuje zápach), potom sa predčistená voda zbavená pevných častíc čerpá na strechu. Tam je umiestnené súvrstvie veľmi ľahkej mokraďovej strechy, konkrétne ide o 15-centimetrovú vrstvu kombinovaného substrátu, penového skla a okruhliakov. Voda pomaly preteká týmto súvrstvím a vďaka biochemickým procesom na koreňoch mokraďových rastlín je zbavená všetkých nečistôt. Vyčistená voda sa potom zvádza do akumulačnej nádrže, odkiaľ sa čerpá na splachovanie záchodu a zavlažovanie záhrady.
Vo všeobecnosti sa môže mokraďová strecha napájať umelým živným roztokom alebo mechanicky predčistenou odpadovou vodou. To znamená, že odpadová voda sa na strechu dávkuje buď výlučne na zavlažovanie rastlín, alebo sa jej dodáva viac a strecha funguje ako strešná koreňová čistička. V prípade použitia strechy ako čističky odpadových vôd sa môže voda v závislosti od kvality „prehnať“ systémom niekoľkokrát, aby došlo k dostatočnému vyčisteniu.
Na streche je osem fotovoltických panelov.
Nároky na obsluhu a údržbu
Mokraďová strecha si nevyžaduje veľmi náročnú údržbu. Raz za rok ju treba pokosiť, a ak slúži aj ako čistička, treba raz za rok až dva roky vyčerpať pevné usadeniny a kaly zo septiku (podľa objemu nádrží a počtu členov domácnosti). Použitý systém zelenej strechy má nízku hmotnosť, takže nekladie príliš vysoké nároky na nosnosť strechy. Toto riešenie je výhodné aj z hľadiska samotnej vegetácie, keďže mokraďová strecha s koreňovou čističkou rieši elegantným spôsobom problém s nedostatkom vlahy pri zelených strechách.
Pasívny dom na pražskej Letnej – absolútny víťaz 9. ročníka súťaže E.ON Energy Globe
E.ON Energy Globe
Ocenenie v rámci súťaže E.ON Energy Globe predstavuje najvýznamnejšie české ocenenie v oblasti ekológie. Ide o medzinárodnú súťaž (Energy Globe Award), ktorú v Českej republike už od roku 2008 usporadúva energetická spoločnosť E.ON. Ekologická súťaž oceňuje každoročne najlepšie projekty zamerané na ochranu prírody a úsporu energií. Počas svojej existencie tak prilákala spolu viac než 1 500 projektov.
Ostatného ročníka sa zúčastnilo spolu 262 firiem, obcí, škôl, stavieb aj jednotlivcov, čo predstavovalo jednu z najvyšších účastí v histórii súťaže. V piatich súťažných kategóriách – Kutil, Obec, Firma, Mládež a Stavba – stáli proti sebe vždy dva nominované projekty. O víťazoch jednotlivých kategórií rozhodovala široká verejnosť prostredníctvom on-line hlasovania. Hlavného víťaza však zvolila odborná porota zostavená z odborníkov a členov Akadémie vied ČR. Slávnostné vyhlásenie výsledkov prebehlo 9. októbra minulého roka.
Majiteľ domu Michal Šperling s oceneniami
O český projekt mokraďovej strechy už prejavili záujem aj odborníci z Indie
Projekt domu s mokraďovou strechou zaujal už aj na celosvetovom finále súťaže Energy Globe Award 16. januára 2018 v Iráne. Hoci bude český víťaz E.ON Energy Globe v skutočnosti súťažiť vo svetovom finále až budúci rok, o tento projekt už teraz prejavili záujem indickí odborníci.
Výnimočné funkcie koreňovej čističky na dome Michala Šperlinga zaujali zástupcov Ústavu sociálnych vied Kalinga z Indie, ktorí sú zároveň víťazom Energy Globe Award v kategórii Oheň (oficiálna kategória svetového kola súťaže). Ich cieľom je postupne znižovať ekologickú záťaž na rezidenčnej škole KISS, ktorá slúži viac ako 12 000 študentom.
Vďaka českému projektu tak budú zrejme Indovia môcť pestovať zeleninu na strechách ich domov. Mokraďová strecha totiž okrem čistenia odpadovej vody dokáže zabezpečiť aj ideálne podmienky na pestovanie rastlín. V rámci koreňovej čističky pritom môžu Indovia použiť rovnaké rastlinky, aké má Michal Šperling na streche svojho pasívneho domu v Prahe na Letnej. Zástupcom z Indie prezradil svoje know-how týkajúce sa koreňových čističiek a ponúkol odbornú spoluprácu pri ich výstavbe.
Text vznikol z podkladov k súťaži Energy Globe Award a majiteľa domu Michala Šperlinga.
Foto: Energy Globe Award
Článok bol uverejnený v časopise TZB Haustechnik 1/2018.