Úsporný nízkoenergetický tehlový dom v rámci rozpočtu
V Loděnici u Berouna dokončili pred štyrmi rokmi krásny moderný dom. Ako sa nám už na začiatku stretnutia zverili investor pán Martin Štýber a jeho žena pani Simona Fridvalská, so stavbou domu začali preto, že dovtedy žili oddelene a chceli spoločný domček, spoločnú strechu nad hlavou, plánovali rodinu. Dnes v dome žijú spoločne s dvojročným synom Vaškom.
Dali na radu i názor architekta
„Naše rozhodnutie ovplyvnil architekt domu Ing. arch. Michal Prášil, jednak vďaka osobnému prístupu a jednak tým, ako boli vypracované štúdie budúceho domu. Po zvážení všetkých za a proti sme sa rozhodli pre variant, ktorý vyhovoval nám i nášmu rozpočtu,“ hovorí o strategickom rozhodnutí investor Martin Štýber. Zostali teda pri návrhu úsporného nízkoenergetického tehlového domu.
„Po prvé, páčil sa nám dizajn, predovšetkým návrh samotného rozloženia a usporiadania domu. Druhým faktorom, pre ktorý sme sa takto rozhodli, bola skutočnosť, že išlo o nízkoenergetický variant v kombinácii s novým typom tehly HELUZ Family 50. Vo finále sme už vedeli, že objekt sa nebude musieť zatepľovať a napriek tomu bude mať parametre nízkoenergetického domu. A pritom sa vojdeme do stanoveného finančného rozpočtu,“ dodáva investor k rozhodovaniu o type domu.
Ani architekt, ani stavebná firma neodporúčali iný variant ako z jednovrstvového muriva. „Zatepľovanie sa nám obom dnes zdá už zbytočné, keďže existujú murovacie materiály, ktoré umožňujú nahradiť zateplenie a splniť požiadavky nízkoenergetického domu. A navyše, keď dom nie je zateplený, žije tak, ako má, pri murive je paropriepustnosť úplne iná, ako keď je dom obalený izoláciou. Stavba dýcha a bývanie v nej je zdravé. Jednovrstvové murovanie je technológia, ktorá sa tak trochu vracia späť, navyše, v súčasnosti dokáže tento spôsob splniť aktuálne požiadavky na lacné nízkoenergetické moderné zdravé bývanie,“ hovorí o voľbe muriva z materiálov HELUZ projektant domu Ing. arch. Michal Prášil.
S tehlou HELUZ Family 50 bez zateplenia
Vďaka úžitkovým vlastnostiam materiálov HELUZ, ale predovšetkým ich tepelnoizolačným parametrom nebolo nutné, aby investor a architekt konzultovali svoj ďalší postup s energetickým špecialistom. Keďže dobre poznali materiály HELUZ, samotné rozloženie domu a celý komplexný návrh, veľmi jednoduchým spôsobom vypočítali predbežnú tepelnú stratu celého objektu – 6,9 kW.
Skutočná tepelná strata objektu v Loděnici u Berouna je 6,8 kW. Podľa súčasných noriem na pridelenie energetického štítku budovy ide v tomto prípade o nízkoenergetický dom, ktorý je zaradený do triedy A.
S HELUZom za tri týždne vymurované
Príprava stavby trvala štvrť roka. Presne 15. novembra 2011 sa prvýkrát zakoplo do zeme a 23. decembra toho istého roka, teda deň pred Štedrým dňom, sa odovzdávali kľúče od hrubej stavby.
Samotné murovanie zabralo rekordné tri týždne. „Aj keď je to už niekoľko rokov, čo sa dom staval, pamätám si ten dátum dodnes, pretože výstavba prebiehala naozaj neskutočne rýchlo,“ dodáva k rýchlosti výstavby investor Martin Štýber.
Ako sme sa od investora i architekta dozvedeli, na murovanie boli použité materiály HELUZ vrátane murovacej peny. Investor i architekt sa pre tieto materiály rozhodli preto, že sa na všetko murivo dal použiť Komplexný stavebný systém HELUZ vrátane obvodových a nosných múrov, priečok, stropnej konštrukcie i prekladov.
Projektant i stavebná firma uprednostňujú pri stavbe nízkoenergetických domov materiály HELUZ
Architekt aj realizačná firma Progress project s.r.o. majú s materiálmi HELUZ veľmi dobré skúsenosti. Uprednostňujú ich pri stavbe domov pre ich výborné tepelnoizolačné vlastnosti aj pre ľahké dosiahnutie parametrov nízkoenergetického domu z jednovrstvového muriva.
Po celý čas, čo spoločnosť Progress project s.r.o. domy realizuje, nemala s materiálmi HELUZ žiadne problémy. Rovnaký názor má aj investor, podľa ktorého nemožno povedať, že by sa pri výstavbe domu objavili nejaké materiálové ťažkosti. Potvrdzuje to nielen rýchlosť murovania pri dokončovaní hrubej stavby, ale aj termín odovzdania domu na nasťahovanie v auguste 2012.
Investor by staval len tehlový dom, nízkoenergetický len z tehál HELUZ Family 50
Keby sa dnes niekto investora opýtal, aký dom a z akého materiálu postaviť, odporúčal by mu určite tehlový. Presnejšie povedané, minimálne nízkoenergetickú stavbu postavenú z tehál HELUZ Family 50, ktoré zvládnu požiadavky na tento typ stavby. Dom nie je nutné zatepľovať, a pritom spĺňa všetky parametre moderného, lacného a zdravého bývania.
Názov stavby: Rodinný dom Loděnice u Berouna
Projektant: Ing. arch. Michal Prášil
Stavebná firma: Progress project s.r.o. (Prostějov)
Spotreba energií na vykurovanie a prípravu teplej vody: do 43 kWh/m2 a rok
Energetická náročnosť budovy (podľa PENB): A – mimoriadne úsporná
Zaradenie: nízkoenergetický dom
Skladba konštrukcie: jednovrstvová – bez zateplenia
Obvodové murivo: HELUZ Family 50
Priečky: HELUZ 11,5
Stropy: keramické stropné panely HELUZ
Preklady: keramické preklady HELUZ 23,8 a HELUZ preklad plochý