V jednoduchosti je krása. Projekt domu, v ktorom to platí od základov
V jednoduchosti je krása – na prvý pohľad pričasto používaná fráza, dokonca neraz nevhodne. V projekte Forest House od ukrajinského štúdia FORM bureau však zohráva hlavnú úlohu. Doslova všetko sa začalo touto vetou.
Vysokokvalitné materiály a poctivá práca
Úlohou architektov bolo navrhnúť multifunkčný dom s terasou a celkovou rozlohou približne 300 m2. Rodina s dvoma deťmi si ich vybrala na základe predchádzajúcej pozitívnej skúsenosti. Pre budúcich majiteľov domu boli mimoriadne dôležité vysokokvalitné prírodné materiály. Práce na projekte trvali celých šesť rokov, až kým z pohľadu autorov i užívateľov nedosiahol maximálnu dokonalosť.
Sutina, drevené pergoly, biela
Všetky oporné múry a schody boli realizované priamo na mieste zo sutiny. Bielu fasádu ochraňujú drevené pergoly. Vďaka nim nevniká do interiéru prisilné svetlo a na fasáde vzniká pôsobivý tieň. Aj v interiéri dominujú prvky, ktoré priestor opticky zväčšujú. Architekti ich kombinovali s odhaleným murivom – tehlou a betónom. Bielu farbu dostal aj strop. Niektoré partie zvýraznili tmavosivým kameňom, ktorý dodáva interiéru exkluzivitu a luxus.
Ako je riešená dispozícia?
Na prízemí obytného domu sa nachádza denný priestor, ktorý tvorí obývacia izba kombinovaná s jedálňou a kuchyňou. Panoramatické okná a otvorený priestor zvýrazňujú vzdušnosť aj kontakt s exteriérom. Prinášajú svetlo do celého domu. Na prízemí sa okrem tohto centrálneho priestoru nachádza hala so šatníkom, študovňa, kúpeľňa, sauna, garáž a kotolňa.
Neodmysliteľnou súčasťou prízemia je terasa s posedením, na ktorú sa dá vyjsť nielen z obývacej časti domu, ale aj z kúpeľne. Schodisko na poschodie má namiesto zábradlia drevené lamely až po strop, ktoré na pozadí murovanej steny vytvárajú zaujímavý tieň, meniaci sa počas dňa. Na poschodí sa nachádza spálňa rodičov, dve detské izby, hosťovská izba, práčovňa, šatník a hygienické zázemie.
Teplo dreva kontra drsný kameň
„Murivo a odokryté betónové konštrukcie sme v interiéri zachovali zámerne v prirodzenom stave. Jednou z hlavných dekorácií interiéru je štruktúra prírodných materiálov: teplo dreva a drsná textúra kameňa. Biele steny a textúrované materiály bez výraznej výzdoby vytvárajú charakter interiéru. Na jeho dotvorenie sme použili paletu farieb s neutrálnymi odtieňmi,“ vysvetľujú architekti svoje zámery.
Prírodné drevo, mikrocement, zónové osvetlenie
Dom je obklopený krásnou záhradou, preto bolo jedným z cieľov architektov vtiahnuť prírodu aj dovnútra. A to nielen vďaka panoramatickým oknám, ale aj prostredníctvom použitých materiálov. Patrí k nim prírodné drevo, z ktorého sú podlahy vo všetkých obytných častiach.
Dlážka v kuchyni a v kúpeľni je pokrytá mikrocementom. Všetok nábytok je vyrobený na mieru. Špeciálnu atmosféru interiéru dotvára teplé zónované osvetlenie a hudba, zľahka prúdiaca zo stien a stropov domu.
Architektonické štúdio: FORM bureau
Autori projektu: Viktoriia Shkliar , Olga Antontseva
Lokalita: Kyjev, Ukrajina
Plocha domu: 295 m2
Projekt a realizácia: 2012 až 2018
Foto: Andrey Bezuglov, http://www.bezuglov.ua