V kláštore zo 17. storočia – bývanie medzi dvoma dimenziami
Upraviť miesto v dome bývalého kláštora zo 17. storočia na moderný obytný priestor so všetkým, čo k nemu patrí, si vyžaduje nielen veľa energie, schopností a času, ale aj vkus, fantáziu a cit pre zladenie histórie so súčasnosťou. Štúdiu ti architekti sa podarilo atmosféru ešte umocniť modernými prvkami a nevšedným poňatím, ktoré je moderné a svieže. Napriek tomu je tu genius loci stále veľmi intenzívny.
História v blízkom kontakte s moderným
Rekonštruovaný priestor v pôvodnej budove kláštora je dnes bytom s dispozíciou 4 + kk. Jeho súčasťou sú dve kúpeľne, šatňa, spálňa, detská izba a obývačka spojená s kuchynským kútom. Už samotná lokalita, v ktorej sa bývalý kláštor nachádza, je zaujímavá. Stojí blízko historického centra Prahy, v pešej vzdialenosti od Petřínských sadov, Malej Strany a Pražského hradu. V tejto oblasti sa nachádzajú najkrajšie a najväčšie vily. Celý projekt sa tiež vyvíjal nezvyčajne.
Južný svah strahovského kopca bol využívaný od dôb Karla IV. ako meštianske vinice, chmeľnice a záhrady. Od konca 19. storočia sa premenil spolu s Hanspaulkou a Ořechovkou na najprestížnejšiu vilovú lokalitu Prahy. Najkrajšie a najväčšie vily sa nachádzajú práve tu. Celý projekt sa tiež vyvíjal nezvyčajne.
Fresky skryté nad sadrokartónom
„Pôvodné predstavy odvážnych majiteľov sa úplne odlišovali od nášho konečného návrhu. Ten sa dramaticky vyvíjal v priebehu stavebno-archeologických prác. Drevený historický strop a pôvodné fresky boli ukryté nad sadrokartónovým podhľadom. Túto historickú stopu sme nemohli nechať skrytú a jej oživenie sme prenechali reštaurátorom. K ozdobným fragmentom sme do kontrastu postavili surové a industriálne prvky či materiály v kombinácii s modernými solitérmi,“ vysvetľuje autor zrealizovaného projektu Ing. arch. Martin Machů.
Originalita už od kuchyne
Každá miestnosť je štýlová. Nás špeciálne oslovil spojený priestor kuchyne a obývacej miestnosti. Nie pre spojenie, ktoré je už dnes bežné, ale vďaka stvárneniu a niektorým detailom. Vysokú kuchynskú zostavu kryjú dvierka s betónovým povrchom v čiernom odtieni.
Fascinujúcim prvkom je ostrovček v kuchyni, ktorý je pokrytý antikorovými zrkadlovými plechmi. Pôsobí, ako keby ani nebol – rozširuje priestor a vytvára veľmi pôsobivé odrazy. Zrkadlenie na stenách ostrovčeka je priam iluzívnou hrou. Pôsobivý je tiež spôsob odkrývania kuchynskej linky s pracovným pultom a drezom.
Z kaplnky spálňa, fresky aj v šatni
Silnú atmosféru má aj spálňa, ktorá bola kedysi kaplnkou. Obvodové steny kryje záves, ktorý je možné zatiahnuť a vytvoriť tak úplné súkromie a tmu.
Ako sme vyššie spomínali, v byte sú dve kúpeľne, každá je v inom duchu. V prvej architekti použili zrenovovanú historickú vaňu.
V druhej je dominantou doska z tropického dreva v kontraste s betónovým povrchom stien a antikorovým WC. V byte sa nachádza aj malá šatňa. I v tejto miestnosti sú odkryté historické fresky.
Byt v kláštore v kocke
Architektonické štúdio: ti architekti
Autor: Ing. arch. Martin Machů
Spoluautor: Ing. arch. Anna Holešovská
Lokalita: Praha, rezidencia Little Monastery
Úžitková plocha: 100 m2
Realizácia: 2017
Text: Sabína Zavarská
Foto: ti architekti, Zdeněk Buchlák