Cintorín bez náboženských symbolov? V Liberci vzniklo unikátne pietne miesto pre nenarodené deti
Liberecký cintorín v Česku prešiel citlivým rozšírením, ktoré viedli architekti z ateliéru Mjölk. Projekt „Posledné miesto“ priniesol inovatívny prístup k pietnym priestorom, ktorý spája úctu k smútku, pokojné rozjímanie a nový pohľad na posledné rozlúčky.
Zadaním architektov bolo vytvoriť areál, ktorý umožní osobnú rozlúčku, rešpektujúcu potrebu smútiacich po tichu a pokoji, bez použitia náboženských symbolov. Pre rodičov, ktorí prišli o nenarodené deti, navrhli dôstojnú zónu na trúchlenie, a zároveň na meditáciu o prepojení života, smrti a prírody. Dáva nádej aj v tých najťažších chvíľach. Tento prístup architekti nazvali ako „upokojujúci“.
Pietne miesto bolo úspešne dokončené v tomto roku a jeho realizácia si vyžiadala rozpočet vo výške 5 miliónov českých korún (približne 197-tisíc eur). Rozšírili ho o niekoľko nových prvkov – rozptyl a vsyp. Kruhová plocha na rozptyl dopĺňa obradný stôl z prírodného žulového kameňa, ktorý bol vyťažený zo svahu Jizerských hôr.
„Vsypové plochy“ sa nachádzajú v zadnej časti cintorína. Pod vysokou brezou je navrhnuté skromné spomienkové zákutie, kde sa môžu ľudia rozlúčiť s nenarodenými deťmi. Pokračovanie dláždenej cesty je zakončené kruhovým vodným prvkom, ktorý zrkadlí oblohu nad hlavou.
Symbolika cyklického života
Ako informuje Linka News, priestorom na rozptýlenie popola je kruhová časť, ktorá symbolizuje cyklickú povahu života. Okolo nej je vytvorený háj pamätných lúčov, ktoré slúžia ako pietne prvky na uctenie pamiatky zosnulých. Každý z nich je označený mosadznou tabuľkou s menom zosnulého alebo rodiny.
Pozostalí môžu zapáliť lampáš zo skla dotykom na vrchole pamätníka, pričom bude svietiť ďalších sedemdesiat dva hodín. Tento prvok je modernou zmenou tradičného rituálu zapálenia sviečky na pamiatku zosnulých.
„Vsypová oblasť“ je plocha s udržiavaným trávnikom, ktoré slúži na ukladanie spopolnených ostatkov do presne vyznačených jám, pričom tieto miesta zostávajú anonymné. Pri obrade sa popol zosnulého vysype do vyhĺbenej jamy, ktorú následne pokryje pôvodná vrstva trávy. Po obrade je daná časť trávnika trvalo obsadená, a preto sa ďalší vsyp vykonáva vedľa.
Strata dieťaťa počas tehotenstva alebo krátko po narodení je mimoriadne bolestivou skúsenosťou, ktorú na vlastnej koži zažilo mnoho rodín. Ľudia sa s ňou vyrovnávajú rôzne. Tento cintorín na otvorenom priestranstve im dáva možnosť navzájom zdieľať bolesť, získať duchovnú či psychologickú podporu a dôstojne sa rozlúčiť.
Preto bolo pod vysokou brezou vytvorené intímne zákutie s lavičkou a pamätníkom z rozpoleného kameňa. Priestor umožňuje rodinám zapáliť sviečky alebo uložiť drobný predmet ako prejav lásky a súcitu.
Cintorín Posledné miesto
Lokalita: Liberec – Vratislavice nad Nisou, ČR
Autori: Mjölk architekti – Ing. arch. Tobiáš Hrabec, Ing. arch. Jan Mach, Ing. arch. Jan Vondrák
Spolupráca: Mjölking (projektová dokumentácia), Atelier Flera (záhradné úpravy), Archlights (osvetlenie)
Plocha pozemku: 2 960 m2
Projekt: 2022 – 2023
Realizácia: 2023 – 2024