V kaviarni je stovka miest na sedenie.
Galéria(7)

Z pôvodného Ústavu matematických strojov sa stala dizajnová kaviareň

Unikátny odkaz architekta Zdeňka Řiháka žije naďalej vďaka premene priestoru na modernú kaviareň s pôvodnými prvkami.

Ešte pred tridsiatimi rokmi by si zrejme nikto nepomyslel, že v niekdajšom brnenskom Výskumnom ústave matematických strojov, čo boli zjednodušene povedané predchodcovia dnešných počítačov, budú o niekoľko rokov neskôr pracovať ľudia za vlastnými laptopmi popri výberovej káve.

Výskumný ústav matematických strojov v Brne. (v minulosti/v súčasnosti)
V kaviarni je stovka miest na sedenie.
Priestor kaviarne je dostatočne presvetlený, vďaka presklennej prednej časti fasády.
Plastika od Evy Kmentovej.
Dominantou priestoru je plastika od Evy Kmentovej.
V časti kaviarni je stôl z recyklovaného plastu od brnenskej firmy Plastic Gusy.

Dominantou je plastika

V brnenskej mestskej časti Černá Pole, oproti Detskej nemocnici stojí trojposchodová kancelárska budova z konca šesťdesiatych rokov, o ktorej podobu sa postaral architekt Zdeněk Řihák. V súčasnosti nájdeme v suteréne a na prvom poschodí dizajnovú kaviareň Rebelbean Pole, ktorá však napriek atraktívnemu a modernému interiéru nezabudla na pôvodné prvky.

Dominantou interiéru je monumentálna betónová plasticky poňatá stena od sochárky Evy Kmentovej. Meria 6×6 metrov a v priestore sa preto nedá prehliadnuť. V minulosti v budove sídlil Výskumný ústav matematických strojov a práve spomenutá plastika symbolizuje počítačovú techniku vtedajšej doby. Zo stien vystupujú do priestoru vlny, na ktorých sú náhodne rytmicky umiestnené osinkocementové biele a zlaté gule.

Výskumný ústav matematických strojov v Brne. (v minulosti/v súčasnosti)
Výskumný ústav matematických strojov v Brne. (v minulosti/v súčasnosti) |

Druhým výrazným prvkom je samonosné asymetricky komponované schodisko Zdeňka Řiháka, ktoré sa akoby vznášalo nad vodnou hladinou suterénu cez presklenú stenu von do predzáhradky. Toto schodisko prispelo k vzdušenému dojmu kedysi progresívneho konceptu celej budovy.

Zaujímavosťou je tiež vyvýšené prízemie a otvorený suterén, ktorý dodáva celému priestoru ľahkosť a vzdušnosť. Vďaka presklenej stene do ulice je kaviareň plná denného svetla a podvečer i zapadajúceho slnka.

Rekonštrukcia na prelome milénia budove neprospela

Budova niekdajšieho výskumného ústavu prešla v roku 2000 pomerne rozsiahlou rekonštrukciou, ktorá však budove nepridala na kráse. Z pôvodne na pohľad odľahčenej stavby s výraznými vertikálami sa stala podľa miestnych odborníkov stavba ťažkopádna. Z fasády boli odstránené závesové panely a výmenou prešli okná i dvere.

Pôvodná architektonická koncepcia exteriéru tak zanikla pod hnedými blokmi novej omietky a z dohľadu sa stratili aj pretým odhalené technické zariadenia. Interiér postihol priateľskejší osud a i napriek výraznejším zmenám vonku, vnútro ostalo takmer autentické, a to vďaka sochárskemu kúsku, dominantnému schodisku, vonkajšej vodnej nádrži, ale aj zámerom využiť vstupný priestor pre kaviareň.

Dnes kaviareň na dvoch podlažiach ponúka stovku miest na sedenie a návštevníci môžu popri pití kávy obdivovať ako sa snúbia pôvodne zachované prvky s tými modernými.

Dominantou priestoru je plastika od Evy Kmentovej.
Dominantou priestoru je plastika od Evy Kmentovej. | Zdroj: Adriána Henčeková