V novom dome ako v zrekonštruovanom sklade!
Popri malých útulných domčekoch zvyčajne z dreva je stále silným trendom industriálny štýl. Dôvodom na bývanie v zrekonštruovanom sklade sa síce stávajú aj nižšie finančné náklady, môže však ísť i o klamlivú predstavu. Klient, ktorý oslovil japonské architektonické štúdio Alts design office, mal požiadavku, že chce bývať v dome, ktorý bude pôsobiť ako zrekonštruovaný sklad. Ako to zvládli japonskí architekti?
Dom sa nachádza medzi starou rezidenčnou štvrťou a pozemkami určenými na predaj v oblasti ohraničenej cestami. Na prvý pohľad skutočne pôsobí ako bývalý sklad, ktorý prešiel rekonštrukciou.
Biela kocka však vo vnútri skrýva súkromie, i keď niektoré časti sú úplne vzdušné a otvorené. Tak, aby naplno vyhovovali životnému štýlu obyvateľov. Samozrejmosťou je ohľad na životnosť domu a nízku záťaž životného prostredia.
Problémom býva tepelná izolácia
Premena skladu na dom vyzerá jednoduchšie a lacnejšie ako realizácia nového obytného priestoru v tomto štýle, lenže vyskakujú viaceré problémy, ktoré v konečnom dôsledku môžu cenu navýšiť. Ide najmä o vytvorenie dostatočnej tepelnej izolácie, údržbu stavby a ďalšie vážne momenty, ktoré nakoniec primäli aj japonských architektov zmeniť uhol, z ktorého sa na realizáciu projektu pozerali. Rozhodli sa postaviť nový dom, ktorý bude v konečnom dôsledku pôsobiť ako zrekonštruovaný sklad.
Flexibilné bývanie s otvoreným konceptom
Dom obýva mladá rodina, ktorej veľmi záležalo na flexibilnom bývaní s otvoreným konceptom, aký ponúkajú prestavané priestory bývalých priemyselných budov.
Dvojpodlažný objekt pôsobí absolútne otvoreným dojmom, industriálny štýl zosilňuje aj vybrané zariadenie, napriek tomu, že mnohé súčasti sú vytvorené z dreva. Vďaka drevu dosahuje chladný priestor optimálne zmäkčenie a útulnosť. Samotná príprava na stavbu zahŕňala okrem výberu vhodného pozemku pestrú škálu výrobných procesov.
Neprehliadnite
KAMENNÁ CHALUPA BOLA KEDYSI HOSPODÁRSKOU STAVBOU
Ako je riešený interiér?
Na prízemí domu prejdete cez verandu do kuchyne. V jej centre stojí jedálenský stôl. Zaujímavým prvkom je drez vytiahnutý do stredu miestnosti tak, že nehraničí so žiadnou stenou. Jeho kovový charakter podobne ako vodovodné potrubia, ktoré sú zámerne jasne viditeľné, podporuje industriálny dojem z interiéru.
V zadnej časti obytného priestoru na prízemí sa nachádzajú úložné regály, WC a kúpeľňa. Zasklené dvere v jedálenskej časti vedú na malú terasu vedľa domu a prinášajú svetlo na celé prvé podlažie.
Na poschodí sa nachádza obývacia izba, ktorá je o niečo nižšie položená ako okolité miestnosti – spálne a pracovňa. Z uzatvorenej spálne možno cez okienka sledovať dianie v obývačke. Súkromie zabezpečujú roletky.
Neprehliadnite
Ishibe house v kocke
Architekti: Atls design office
Design director: Sumiou Mizumoto
Lokalita: Ishibechuo Konan, Shiga, Japonsko
Ukončenie realizácie: 2015
Plocha: 119 m²
Podlahová plocha na prvom podlaží: 59,62 m²
Podlahová plocha na druhom podlaží: 58,77 m²
Sabína Zavarská
Zdroj: Alts design office
Foto: Alts design office, Yuta Yamada