Varso Tower
Slovenský developer stavia vo Varšave výškovú stavbu, ktorá sa má stať najvyššou budovou v Poľsku a jednou z najvyšších v Európe. Dokončenie sa plánuje na rok 2020.
![]() |
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Projekt pochádza od jedného z najslávnejších britských ateliérov Foster + Partners, pričom zodpovedným za stavbu Varso Tower je architekt Grant Brooker. Ten je členom desaťčlennej rady Senior Executive Partners v tomto ateliéri a ako šéf projekčného štúdia číslo 1 v Londýne a výkonný riaditeľ celého ateliéru je akousi „dvojkou“ v hierarchii, hneď za Sirom Normanom Fosterom.
„Nazdávame sa, že Varso Tower zaujme nezastupiteľné miesto v panoráme Varšavy, a čo je najdôležitejšie, umožní vznik novej destinácie schopnej revitalizovať túto mestskú štvrť nachádzajúcu sa priamo v centre mesta,“ hovorí Grant Brooker. „Budova ponúkne kvalitné a flexibilné kancelárske priestory a stane sa tiež významným prínosom pre mesto vďaka svojmu zasklenému verejnému nádvoriu na úrovni prízemia a veľkolepým vyhliadkovým terasám s reštauráciami a barmi na vrchu.
Projekt sa stane domovom jedneho z najvačšich co-working (zdieľanych) centier vo Varšave.
Tieto verejné galérie ponúknu každému návštevníkovi panoramatické výhľady na mesto. Veľmi sa tešíme, že sa projekt posunul do ďalšej fázy realizácie a že sa začala jeho výstavba.“
Vyšší ako stalinský palác
Varso Tower je vlajkovým projektom Varso Place v centre mesta Varšavy. Plány tohto viacúčelového komplexu s podlahovou plochou 140 tis. m² zahŕňajú aj jednu z najvyšších veží v Európe a dve budovy strednej výšky (s 21 a 19 poschodiami), ktoré navrhli varšavskí architekti z kancelárie Hermanowicz Rewski Architects. Tá v súčasnosti zamestnáva 100 projektantov, čo z nej robí jednu z najväčších architektonických kancelárií v Poľsku.
Súčasťou budú aj štyri verejné priestranstvá.
Varso Tower bude mať 53 poschodí a so svojou výškou 310 m (bez stožiara má 230 m) sa stane najvyššou budovou v Poľsku. Doteraz najvyššou bol kontroverzný Palác kultúry a vedy vo Varšave, ktorý má 237 m, a bol postavený v rokoch 1952 – 1955 v „stalinskom“ štýle od ruského architekta Leva A. Rudneva. Kontroverzný najmä preto, že je to obdoba Lomonosovovej univerzity v Moskve (autor opäť L. A. Rudnev) a stal sa symbolom sovietskeho potláčania Poľska.
Situácia
Varso Place obsadia veľké poľské a medzinárodné spoločnosti, ako aj start-up firmy hľadajúce prestížnu a pulzujúcu lokalitu v centre mesta. Stane sa tiež domovom jedného z najväčších co-working (zdieľaných) centier vo Varšave. Navyše, schéma zmiešaného využitia priestorov zabezpečí na prízemí širokú škálu zariadení a služieb vrátane obchodov, reštaurácií a kaviarní, ako aj štyri verejné priestranstvá a výpravné zelené strešné záhrady.
Zelený projekt v strede mesta
Vo Varso Place budú špičkové technológie znižujúce spotrebu elektrickej energie a vody, ako aj znečistenie ovzdušia, ktoré z neho urobia prvý projekt tohto rozsahu, v Poľsku vyhodnotený ako „Outstanding“ (Vynikajúci) podľa britského certifikačného systému BREEAM. Projekt oživí industriálnu zónu vo Varšave, ktorá sa nachádza najbližšie k centru. Počas 2. svetovej vojny bola zrovnaná so zemou a nikdy nedošlo k jej úplnej revitalizácii.
Celkový pohľad na Varso Place s dominantou – Varso Tower, ktoré je situované v absolútnom centre mesta. Zmiešané využitie
Lokalita Varso Place, ktorá sa nachádza priamo pri hlavnej dopravnej križovatke, disponuje výbornou dostupnosťou k zastávkam električiek, autobusov a metra a tiež priamym prístupom k hlavnej vlakovej stanici. Tento projekt ponúkne zamestnancom v kanceláriách a návštevníkom nielen krátku pešiu vzdialenosť od všetkých hlavných bodov v centre mesta, ale aj dopravné spojenia so zvyškom Poľska a Európy.
Vo Varso Place budu špičkové technológie, na základe ktorých dosiahne projekt hodnotenie
„Outstanding“ (Vynikajuci) podľa britskeho certifikačneho systému BREEAM.
„Varso Place je dôkazom nášho snaženia prinášať kancelárie, obchody a zábavné priestory svetovej triedy v pulzujúcich globálnych destináciách,“ hovorí Pavel Trenka, generálny riaditeľ HB Reavis Group. „Jeho dizajn zohľadňuje potreby užívateľov a špičkové zariadenia pritiahnu miestnych obyvateľov žijúcich a pracujúcich v tejto oblasti. Sme hrdí na to, že vyhliadková terasa, ktorá bude prístupná verejnosti na 46. a 47. poschodí, umožní všetkým uvidieť krásu, históriu a prosperitu poľského hlavného mesta.“
Zmiešané využitie priestorov zabezpeči na prizemi širokú škalu služieb vratane obchodov, reštauracii a kaviarni. |
Najvyššie budovy v Európe
Federation Tower: East Tower (Moskva), výška: 373,7 m, dokončenie: 2017
OKO: South Tower (Moskva), výška: 354,1 m, dokončenie: 2015
Mercury City Tower (Moskva), výška 338,8 m, dokončenie: 2013
Varso Tower (Varšava), výška: 310 m, dokončenie: 2020
The Shard (Londýn), výška: 309,6 m, dokončenie: 2012
VARSO TOWER
Miesto: Chmielna ul., Varšava
Developer: HB Reavis
Architekti: Foster + Partners
Lokálny architekt: Hermanowicz Rewski Architects
Realizácia: 12/2016 – 2020
Celková podlahová plocha: 140 tis. m²
Plocha na obchod a služby: asi 7 tis. m²
Výška veže so stožiarom: 310 m
VARŠAVA
ZDROJ: HB REAVIS, FOSTER + PARTNERS;
REDAKČNÁ ÚPRAVA: ĽUDOVÍT PETRÁNSKY;
VIZUALIZÁCIE: FOSTER + PARTNERS
Článok bol uverejnený v časopise ASB 3/2017.