Vienna Gate otvára svoje krídla
Galéria(6)

Vienna Gate otvára svoje krídla

Partneri sekcie:

Dynamika investičných príležitostí začína meniť panorámu Bratislavy aj na pravom brehu Dunaja. Patrí k nim aj nový developerský projekt Vienna Gate, ktorý sa nachádza v lokalite Matadorka, oproti železničnej stanici Bratislava-Petržalka. Dve výškové budovy s podnožou obchodnej galérie vytvárajú funkčné prepojenie bytov, apartmánov s obchodmi a službami. Polyfunkčnosť objektu je navyše rozšírená o mestotvorný prvok – objekt sa priamo napája na tvoriace sa petržalské korzo. Podľa hlavného architekta Bratislavy prof. Štefana Šlachtu „je Vienna Gate prvým krokom pri urbanizácii celého územia, ktoré má veľký potenciál na ďalší rozvoj“.


Perspektívne územie

Niekdajší obraz Petržalky ako obrovskej nocľahárne sa začína vytrvalo meniť v prospech jej pozitívnejšieho obrazu. Počas uplynulých rokov sa na jej území vytvorilo niekoľko atraktívnych lokalít s ašpiráciou na nové vzťahy. K takým oblastiam patrí aj okolie Matadorky, ktorá otvorením hranice s Rakúskom získala perspektívu realitných a s nimi súvisiacich spoločenských možností. Niektoré sa vytvárajú vo vzťahu smerom k mestu, iné k širšiemu regiónu. Vo vzťahu k mestu je to priama nadväznosť na spomenuté petržalské korzo, ktoré sa začalo budovať pred pár rokmi a vedie až do historického centra Bratislavy.

„Pešie zóny netvorí vydláždenie ulice, ale celková úroveň parteru,“ hovorí Štefan Šlachta. „A práve ten je na vznikajúcom petržalskom korze dobre riešený novými objektmi. Sú tam kvalitné služby, príjemné kaviarničky a, dokonca, ľudia už cez leto sedia aj vonku, čo priamo súvisí s atmosférou Starého mesta. Zaujímavá spojitosť sa začína budovať aj vo vzťahu k regiónu, a to najmä k obciam z rakúskej strany. Tie boli počas železnej opony zabudnuté, no v ostatnom období sa vytvára medzi nimi a Bratislavou silná príťažlivosť.“

K prednostiam lokality patrí aj doprava. Železničná je prítomná spomenutou stanicou Bratislava-Petržalka, automobilová blízkosťou diaľničného obchvatu a letecká priamym napojením či už na letisko v Bratislave alebo v rakúskom Schwechate. Toto petržalské územie „medzi diaľnicou a hranicou“ priam podmieňuje vznik nového mestského centra niekedy v budúcnosti.

Kontrast i harmónia
Vienna Gate so svojím polyfunkčným charakterom udáva trend projektov aj v iných lokalitách Bratislavy. Kombinácia bývania a čo najširších služieb, ktoré vytvárajú zázemie sociálnej infraštruktúry, nie je už v súčasnom životnom štýle ničím neobvyklým. No v Petržalke sa to v takomto rozsahu realizuje po prvýkrát.

„Výsledný architektonický tvar sa hľadal prostredníctvom mnohých návrhov. Vychádzajú zo štúdií autorov projektu Anity a Fedora Mudrochových, ktoré sa neskôr rozvinuli do konečnej podoby,“ hovorí predseda predstavenstva Vienna Gate 1 Roman Balogh. „Hmotové štúdie hľadali optimalizáciu objemu vzhľadom na plášť. V pomere k štvorcovým metrom by bolo najvýhodnejšie zrealizovať kruhový prierez, ale vzhľadom na funkčnú využiteľnosť sme museli hľadať kompromis.“

Dominantou výsledného projektu sú dve výškové veže. Vienna má 24 poschodí a výšku 78 metrov (zakončená je reštauráciou), Gate 17 poschodí a 56 metrov. Dohromady vytvárajú rámec pre „Viedenskú bránu“ ako symbolický vstup do mesta od západu, ale aj vzdialenú odozvu prírodného útvaru na rakúskej strane. Navonok pôsobia ako prieniky dvoch farebne odlišných hmôt, ktoré sú vo významovom kontraste, ale i harmónii s hliníkovými rámami okien. Veže sa mierne rôznia aj v pôdorysnej kresbe. Tú vymodelovali samotné dispozície bytov pri rešpektovaní ich vzájomných vzťahov, ako aj zachovaní intimity budúcich užívateľov.

Vonkajší dizajn vytvára aj použitý prevetrávaný keramický obklad so samočistiacim efektom. Keramický povlak s vrstvou oxidu titanu TiO2 vo forme minerálnych kryštálov anatasu vykazuje pozoruhodné efekty vychádzajúce z fotokatalitických vlastností TiO2. Sú to predovšetkým oxidačné a antibakteriálne účinky a superhydrofilita povrchu.

Vzájomnú odlišnosť veží však spája spoločná podnož, ktorá sa premietla do 3-podlažnej obchodnej galérie s prenajímateľnou plochou takmer 10-tisíc štvorcových metrov. Prirodzeným centrom galérie je pasáž, do ktorej sa vchádza hlavným vchodom. Je zastrešená zasklenou plochou tvarovanou ako elipsovitý výsek povrchu gule. Ten sa skladá zo štvoruholníkov vyplnených mimoriadne tvrdeným sklom. Vzájomné prepojenie objektov na 2. NP a 3. NP sa uskutočňuje lávkami so sklenou podlahou a oceľovým zábradlím. Povedľa svojej funkcie poskytuje táto zostava aj zaujímavý výtvarný rozmer. Pri pohľade zdola totiž sieť lávok a strešnej elipsy pripomína geometrickú kompozíciu abstraktných obrazov.

Zo statického hľadiska je objekt riešený ako monolitická železobetónová stavba založená na železobetónovej doske s hrúbkou 2 metrov. Ide o kombináciu stenového a skeletového systému, pričom stuženie zabezpečuje vnútorné železobetónové jadro.

Panoráma a svetlo
Podstatnú časť úžitkovej plochy polyfunkčného objektu Vienna Gate zaberajú byty a apartmány, ktoré sú vo vysokom štandarde riešené netradičnými dispozíciami. Mestské bývanie tvorí 296 bytov a apartmánov s rozlohou od 43 m2 do 170 m2. Byty s nepravidelným pôdorysom sú podporené aj celozasklenými plochami, ktoré sú azda po prvýkrát použité v takomto rozsahu v rezidenčnom segmente na území Bratislavy. Priniesli vizuálny efekt s panoramatickým výhľadom na okolie, presvetlenie bytov i pocit vzdušnosti. Byty sú od seba oddelené akustickými sendvičovými priečkami, pričom murované časti sa realizovali len v obchodnej galérii. Samotná výmena vzduchu sa uskutočňuje prirodzeným vetraním fasády, a to zvukovo tlmenými prieduchmi obrátenými dovnútra. Okrem toho sa dajú použiť aj otváravé okná.

Netradičný je aj spôsob klimatizácie – nefunguje na báze centrálneho rozvodu vzduchu. Rozvod je totiž plnený kvapalinou, ktorá ochladzuje vzduch v miestnosti, pričom odpadá systém dlhých potrubí. Výsledkom nastavenia energetických systémov je certifikát s energetickým štítkom nadpriemernej rady C v náročnej energetickej škále hodnotenia od A po G. Pritom v hlavných ukazovateľoch jednotlivých objektov sa pohybovali pri vykurovaní, príprave teplej vody či klimatizácií vo vysokom ohodnotení B.

Celková spotreba primárnej energie  v tomto komplexe sa pohybuje na 106 kWh na meter štvorcový za rok a emisie CO2 na 36 kg/m2 za rok. Mimoriadny dôraz sa kládol na protipožiarnu bezpečnosť, a to vo všetkých úrovniach – od podzemnej garáže až po apartmány.

Krídla Viedenskej brány sú otvorené, stačí cez ne vojsť. Ich ambíciou je včleniť sa do organizmu mesta a spoluvytvárať jeho osobitý charakter.

Vienna Gate
Miesto: Kopčianska ulica, Bratislava
Investor: VIENNA GATE 1, a. s.
Autori: Ing. arch. Anita Mudrochová, Ing. arch. Fedor Mudroch
Zhotoviteľ realizačného projektu­: PROMA, s. r. o.
Začiatok výstavby: jar 2006
Ukončenie výstavby: jeseň 2008
Celkové náklady stavby: približne 1, 5 miliardy SK (497 908 Eur)
Úžitková plocha: 54 862,9 m2
Zastavaná plocha: 5 875,6 m2
Generálny dodávateľ: ZIPP Bratislava, spol. s r. o.
Dodávatelia: Technický dozor investora, inžiniering: PIO KERAMOPROJEKT
Keramický fasádny obklad; Hliníkové profily okien, Presklené plochy: FENESTRA, AGROB BUCHTAL
Elektroinštalácie: ROSS
Slaboprúdové rozvody: PROELINK
Vzduchotechnika a chladenie: ASEK TZB
Sadrokartónové konštrukcie: MPL
Sanita, plynoinštalácie: BONAS
Obklady, dlažby: VEST
Dodanie štandardného a nadštandardné vybaveniat: PRESPOR
Podlahy, interiérové dvere: KORATEX
Vchodové dvere: ADLO
Drobná architektúra: VEGA PLUS – Veronika Gabčová

Ľudo Petránsky
Foto: Dano Veselský