Víkendové sídlo z lodných kontajnerov? Prečo nie?
Aj vy ste považovali stavby z použitých lodných kontajnerov za niečo druhoradé, v čom by ste určite nechceli bývať? Pozrite sa, aký „RE-BORN“ sa podaril kreatívnym tvorcom zo štúdia Nedvěd architekti.
Obývateľné domy z bývalých lodných kontajnerov začali vznikať v prvom rade z dôvodu nízkej finančnej náročnosti. Neskôr sa k nim pridávali ďalšie výhody – ekologickosť, recyklovateľnosť, umiestnenie do prírody bez zásahu, respektíve len s minimálnym.
Ak ešte stále nie ste presvedčení, že bývanie v upravených lodných kontajneroch môže byť fajn, pozrite sa na stavbu, ktorá vyrástla na rozsiahlom území poľnohospodárskych pozemkov a rybníkov bývalého hospodárskeho dvora.
Šesť kontajnerov
Je zaujímavé sledovať, ako oživené kontajnery vystriedali pôvodné budovy. Nová stavba je vytvorená z dvoch blokov. Každý z nich vznikol spojením troch námorných prepravných kontajnerov, celkovo bolo teda na stavbu použitých šesť.
Spoločenský objekt je umiestnený na severe pozemku a jasne vidíte jeho pôvod vďaka fasáde, ktorú architekti nechali originálnu „kontajnerovú“. Nové sú výrezy okien a francúzskych dverí. Časť stavby umiestnená na juhu má úplne inú fasádu – veľmi prekvapivú. Vytvorená ju nástrekom z PUR peny. Tu bolo treba okrem okien a francúzskych dverí vyrezať aj vstupné dvere.
Neprehliadnite: Pasívny slamený dom
Svetlo v tme
Presvetlenie interiéru dosiahli architekti i vďaka strešným kruhovým vypuklým svetlíkom. Oba objekty spája drevená pobytová terasa, ktorá tiež funguje ako nasávač svetla do interiéru. Terasa je čiastočne prekrytá trapézovým plechom, vyrezaným zo stien použitých kontajnerov.
Ako riešili konštrukciu a technológie?
„Stavba je založená na pásoch z prelievaných betónových tvárnic. Zvislé nosné konštrukcie sú kontaktne zateplené, tvoria ich profily kontajnerov a trapézový plech. Strešná konštrukcia je riešená analogicky,“ komentujú technické fakty autori projektu. Samozrejmosťou je ošetrenie protipožiarnym náterom.
V spoločenskom bloku je konštrukcia z interiérovej strany zateplená minerálnou vlnou v podpornom rošte a ukončená pohľadovou vrstvou z dosiek CETRIS.
Fasáda obytného bloku (súkromnejšej časti víkendového domu) je z exteriérovej strany zateplená nástrekom z PUR peny. Architekti prispôsobili farbu peny rámom okien.
Z vlastných zdrojov
Nezvyčajná oddychová „chata“ má aj ďalšie plusy v oblasti ekológie. Využíva vodu z vlastného zdroja – z pôvodnej studne v zámockom parku. Každá časť má zberač odpadovej vody a onedlho pribudne i čistička. Vykurovanie je podlahové, ako pomoc fungujú kozubové kachle a kozub s funkciou grilu. Vykurovanie i chladenie využíva ako zdroj tepelné čerpadlo.
Architektonický ateliér: Nedvěd architekti
Autori: Mgr. A. Jan Nedvěd, Ing. arch. Viktor Sunek, Ing. arch. Jakub Smolka
Lokalita: ČR
Zastavaná plocha: 193 m2
Obstavaný priestor: 551 m3
Projekt: 2015 až 2016
Realizácia: 2016 až 2018
Foto: Filip Šlapal