Víkendový dom so strechou z morských rias
Morské riasy ako stavebný materiál majú dlhodobú tradíciu na ostrove Læsø v Dánsku. Využitie takýchto lokálnych alternatívnych materiálov väčšinou znamená, že ide o ekologický prístup, keďže odpadá nutnosť nákladnej výroby a transportu. Projekt The Modern Seaweed House od kancelárie Vandkunsten navyše ukazuje, že nielen ekologickosť patrí medzi pozitíva tohto tradičného materiálu.
Drevené domy s mohutnou strechou zo sušených rias boli súčasťou miestnej ostrovnej architektúry niekoľko storočí. V súčasnosti sa dochovalo posledných 20 takýchto domov, ktoré by mali byť podľa klienta – neziskovej organizácie Realdania Byg – nielen zachované, ale mohli by slúžiť aj ako inšpirácia pre súčasnú trvalo udržateľnú výstavbu. ,,Použitím morských rias v stavebníctve zabezpečíme nielen kontinuálnu výrobu tohto materiálu pre obnovu historických domov. Taktiež opätovne prinášame do odboru výstavby materiál, vďaka ktorému sú nízke emisie CO2, je šetrný k životnému prostrediu a má plne obnoviteľný zdroj,“ hovorí architekt a projektový manažér v organizácii Realdania Byg Jørgen Søndermark.
Víkendový dom sa nachádza na severe malého dánskeho ostrova, hneď vedľa domu Kaline, ktorý má originálnu strechu z morských rias, je približne 150 rokov starý a zásluhu na jeho rekonštrukcii v roku 2012 má rovnako Realdania Byg. Moderný víkendový dom z dielne Vandkunsten bol postavený rovnakým spôsobom ako susedný historický dom Kaline. Vďaka kompaktnému tvaru, hrubej izolácii a kvalitnej technológii však spĺňa požiadavky aj na nízkoenergetický štandard požadovaný v roku 2020. I bez vykurovania neklesne vnútorná teplota počas roka pod 10 °C. Celkové náklady na realizáciu (vynímajúc kúpu pozemku a administratívne poplatky) dosiahli sumu 268 000 €. Za 10 % z tejto ceny môže ťažšie dostupná ostrovná poloha. Znížiť výdavky na realizáciu by mohlo aj nahradenie remeselnej výroby prvkov za priemyselnú výrobu, keby šlo o produkciu vo veľkom.
Začiatok navrhovania víkendového domu sprevádzal výskum miestnej špecifickej histórie a architektúry. ,,Minulosť poslúžila ako zdroj poznatkov pre súčasnú architektúru. Dúfame, že skúsenosti z tohto projektu si osvoja aj ďalší a táto myšlienka sa bude rozvíjať ďalej,“ objasňuje zámer organizácie Realdania Byg jej generálny riaditeľ Peter Cederfeld. Od výskumu sa pokračovalo k samotnému dizajnu domu, čo už bola úloha architektonickej kancelárie Vandkunsten. V porovnaní s jeho historickou predlohou má víkendový dom viac celistvý tvar, zastrešenie pôsobí menej objemne a jednoduchým výrazom zodpovedá charakteru súčasnej architektúry. Dom nie je len replikou svojich predchodcov, bola v ňom skombinovaná tradičná forma výstavby a najnovšie technológie.
Objekt tvoria prefabrikované drevené panely vsadené do drevenej rámovej konštrukcie v pravidelnom module a táto ľahká drevená stavba je založená na betónových pilieroch rozostavených v pravidelnom rastri po 2,4 metra. Fasáda na drevených rámových paneloch má z oboch strán OSB dosky, na ktorých je zvonku hydroizolácia v podobe asfaltového pásu a zvnútra parotesná membrána. Steny interiéru majú príjemný povrch z mäkkého borovicového dreva. Kuchynský stôl a exteriérový obklad pochádza z odolnejšieho dreva – modrínu. Dôležitou súčasťou pasívneho domu bývajú výplne okenných otvorov, aj v tomto prípade bolo použité najúčinnejšie trojsklo.
Interiér prekvapí priestrannosťou, za ktorú vďačí otvorenej dispozícii. Na ploche 100 m2 sa nachádza rozľahlá kuchyňa pre dve rodiny, ktorá je z oboch strán vymedzená dvoma jadrami, v ktorých sa nachádza technická inštalácia a kúpeľňa s toaletou. Za každým z týchto jadier sa nachádza väčšia miestnosť, ktorú možno rozdeliť priečkou na dve menšie miestnosti. Nad prízemím sa v lofte vytvoril priestor na spanie s posteľami. Celkovo tu možno ubytovať až 8 osôb. Skladovacie priestory sú okrem domu k dispozícii aj v menšom susednom objekte, kde sa nachádza technická miestnosť s tepelným čerpadlom.
Morské riasy poslúžili vo víkendovom dome na viacero účelov. Každý z drevených panelov nosnej konštrukcie má podobu rámu, ktorého výplň tvorí namiesto bežnej tepelnej izolácie výplň zo sušených morských rias. Ich mierne slané prostredie má za následok vysokú odolnosť proti škodcom a degradácii materiálu. V interiéri boli použité morské riasy ako akustická izolácia, sú nimi vyplnené stropné panely s čalúnením z ľanovej tkaniny. Fasáda a strecha má taktiež finálnu vrstvu z morských rias, ktoré boli vložené do malých sietí vyrobených z ovčej vlny. Pravidelný vzor z valcovitých prvkov generuje úplne nový druh architektonickej identity.
Ekologický vzhľad výborne zapadá do lokálnej architektúry, architektonické štúdio týmto obohatilo stavebnú prax nielen o novú tepelnú izoláciu, ale aj o ďalší druh fasády.
Vzniklo tak niekoľko nových využití morských rias. Niektoré sa možno ujmú viac a iné menej, ale dôležité je, že realizácia poslúži ako pripomienka na polozabudnuté organické materiály. Okrem ich prvotriednych vlastností stoja za vyskúšanie aj preto, lebo otvárajú ďalšie neprebádané možnosti výstavby v kombinácii s betónom, oceľou, hliníkom či tehlami.
Autor: The architect office Vandkunsten
Lokalita: Ostrov Læsø, Dánsko
Realizácia: 2013
TEXT: Katarína Vankušová
FOTO: Helene Hoyer Mikkelsen/Realdania Byg
ZDROJ: The architect office Vandkunsten