Víkendový dom v Ahrenshoope
Jedinečný projekt takzvanej malej architektúry pred časom rozvíril pokojnú hladinu medzi pôvodnými a zrekonštruovanými chatami a chatkami v nemeckom Pobaltí. Pravdupovediac táto kategória projektov nijako výrazne nepriťahuje ostrieľaných architektov. Tí si svoju kreativitu radšej brúsia na návrhoch veľkolepejších stavieb.
V prípade víkendového domčeka neďaleko Ahrenshoopu to bol možno „trucpodnik“ overeného ateliéru Knebel & von Wedemeyer. Pravou príčinou mohla byť aj skutočnosť, že investorom bola práve rodina jedného zo spolumajiteľov.
Od roku 2003 sa zahraničné zdroje pretekajú v chválach typu: „A-konštrukčný systém s najcoolovejším výrazom, aký sa kedy videl…“ Zistili sme, že ide o zrekonštruovaný objekt pôvodne postavený v duchu 70. rokov a vtedajšej predstavy malej rekreačnej chatky v blízkosti vody, ktorá mala prichýliť nocľažníkov a zabezpečiť najnutnejšie. Časy sa zmenili, nároky narástli a noví majitelia zatúžili vyprodukovať z tuctovej konštrukcie neštandardný oddychový domček, ktorý by svoje rekreačné služby povýšil na estetický zážitok splynutia krajiny a obytného objektu.
Drevené mólo
Medzi Baltským morom a jednou z lagún polostrova Darß sa rozprestiera rozľahlá, otvorená krajina. A-tvar drevenej konštrukcie mal nájsť spoločnú reč s okolím. To sa doširoka rozprestiera, obteká lagúnu a nebadane splýva s morskou hladinou. Rovina, niekde mierne zvlnená, sa mala zmieriť s tvarom malej rozkročenej stavby. V časoch, keď je v rovinatej krajine trendom klásť dôraz na horizontály moderných stavieb, architekti neváhali urobiť výnimku.
Domček, ktorý pripomína skôr osamelú sedlovú strechu pohodenú v krajine, ako serióznu chatu, architektonický návrh tvarovo nezmenil. Našiel sa oveľa galantnejší spôsob ako stavbu prepojiť s okolitou krajinou. Drevený chodník-mólo bez zaváhania vzal chatku za svoju. Predstavuje symbol roviny a súčasne sa stal funkčným prvkom stavby. Jeho rozbehnutý pás sa rozprestrel zo záhrady rovno pod šikminy a potom znova von, kde sa zastavil v podobe terasy. Vnútro chatky otvoril prírodnej scenérii, objekt ukotvil, A-siluetu nechal plachtiť na svojom chrbte… Takto sa obrys chaty zbavil svojej malosti, získal na vážnosti. Teraz dôstojne spočíva v krajine podriadenej rytmu mora.
Nový pôdorys s dreveným mólom, ktoré vstupuje do objektu
Pôvodný pôdorys
Podstatné detaily
Oplechovanú „strechochatku“ zušľachtili napnutými kovovými tiahlami, ktoré v pravidelných rozstupoch kopírujú vonkajšie plochy šikmín. Z pôdy sa po jednoduchej drôtovej nadkonštrukcii ťahajú popínavé rastliny. Záhrada sa takto pohla smerom k chatke, ktorú čoskoro druhýkrát zastreší. Cieľom, podľa predstavy objednávateľa a architekta v jednej osobe, bolo prepojiť okolie so stavebným objektom čo najjednoduchšie, a pritom pôsobivo.
Väčšiu časť objemu interiéru architekti nechali plynúť od prízemia až po hrebeň strechy. Takto sú dve tretiny vnútorného priestoru celkom oslobodené od zvislého, ale i vodorovného členenia. Obe zvislé steny obvodového plášťa zasklili po celej výške chaty. | Posuvné systémy a prísne modulový princíp zariaďovania pozdĺž bočných stien vniesol do dispozície poriadok a otvoril nečakane veľký priestor na pohyb pre obyvateľov víkendovej chatky. |
Na prvý pohľad prosté riešenie sa udomácnilo aj v interiéri. Pod šikminami sa umne poukladali úložné priestory, kuchynská linka, dokonca aj kozub. Nezabudlo sa na jedálenský stôl, kreslá opticky odľahčenej konštrukcie a dôsledné rozvrstvenie modulov nábytkovej zostavy. Tie vstavali pozdĺžne po oboch stranách prízemia. Priestor sa v ňom nečlenil, ale fyzicky i opticky uvoľňoval smerom k exteriéru.
Na nábytku a stenách sa bielou nešetrilo. Svetlo intenzívne vháňajú cez zasklené štítové steny do celého vnútorného priestoru s výnimkou spálne. Tú dômyselne ukryli celkom pod strechou nad stredom otvorenej dispozície prízemia s vlastným strešným oknom.
Víkendový dom v Ahrenshoope
Klient: rodina Knebelovcov, Mníchov
Architektonický návrh: Nikolaus Knebel, Henning von Wedemeyer
Ateliér: Knebel & von Wedemeyer Architekten BDA
Miesto: Ahrenshoop, pobrežie Baltského mora
Termín realizácie: január až jún 2003
Plocha: 80 m2
Konštrukcia: drevená, bitúmenová krytina, elektrické kúrenie, kozub
Náklady na rekonštrukciu: 65 000 eur
Marína Ungerová
Foto: ISIFA, Knebel & von Wedemeyer, Architekten BDA